Запалимо свічечку, аби ви не псіхували: ЛГБТ-впертюхи таки скасували фестиваль, призначений на дату, пов’язану з Голодомором

У Києві має пройти “Квір пропаганда фест” – захід, створений організаторами КиївПрайдів, з метою освіти та благодійними намірами. Його дату призначили на 23 листопада – саме у цей день (четверта субота листопада) в Україні згадують Голодомор, і це вже стало причиною для глобального скандалу. Спочатку організатори вирішили не скасовувати захід, а лише обмежили його “повагою до традицій вшанування пам’яті”. Що не так із цим рішенням, розібрався Інформатор.

Про проведення “Квір пропаганда фесту”, заходу, спрямованого на благодійність та освіту в рамках ЛГБТ-толерантності, його організатори повідомили ще 8 листопада. Зазначивши у Instagram, що фестиваль пройде задля “відновлення балансу квірності” у інформаційному просторі (квір – термін, яким у світі позначають ЛГБТ). Зазначили: захід триватиме два дні, 23 та 24 листопада, на двох локаціях (“Культмотив” на Спаській, 36/31 та “Хаб Repair.Together” на Івана Франка, 8А) у форматі “лекторія та інших активностей”.

Але тут же, під дописом, “нарвалися” на шквальну критику з боку спільноти, і, зокрема, представників київських ЛГБТ-кіл. Виявилося, що дата збігається з Днем пам’яті жертв Голодомору – цей пам’ятний день відзначають щороку у четверту суботу листопада. Причому йдеться про справжню хвилю хейту.

“Як представниця ЛГБТ-спільноти, я в шоці з нетактовності та байдужості організаторів (деякі слова з експресивною семантикою замінені на нейтральніші – Ред.) Якщо ви вже такі прогресивні, то, може, скористаєтеся гуглом і глянете, що це за дата? Бабуся вам не розказувала, як їсти нічого було? Це – тотальна ганьба”, – зазначила у коментарі під дописом КиївПрайду користувачка retaro4ka.

14 листопада команда Київпрайду виступила з дуже невдалим вибаченням, яке нагадувало скоріше не вибачення, а “пояснення”. Так, організатори визнали, що неуважно дивилися в календар, не перевіривши пам’ятні дати, і “хочуть про це поговорити”, бо почули критику. Втім, зазначили, що “Фест” – низка освітніх заходів, а не вечірка або парад. А слово “пропаганда” вжили в іронічному сенсі, не розуміючи, що його витрактують двозначно.

“Зараз ми так (призначення квір-фесту на 23 листопада – Ред.) вже не зробили би, але заходи відбудуться у зазначені дати з повагою до традицій вшанування пам’яті. Гомофобія – це частина російських наративів, які не мають місця в українському суспільстві”, – нагадали навіщось у КиївПрайді.

Така позиція ще більше розлютила спільноту. Багато хто сприйняв її, як блюзнірство та спробу спекуляції на пам’яті загиблих. Так, користувачі витрактували “вибачення” від Київпрайду так: “Нам начхати, але ок, свічечку запалимо, аби ви не псіхували” (з коментаря diananedohoda_ під постом-“вибаченням” організаторів). А деякі навіть сприйняли це, як образу всього ЛГБТ-руху: “не забудьте потім звинуватити людей у гомофобії, коли вони критикуватимуть цей захід“, – прокоментувала користувачка Олександра Герасименко.

Зрештою, вже ввечері 14 листопада оргкомітет КиївПрайду написав про перенесення фестивалю. Цього разу організатори вже знайшли в собі силу вибачитись у пості та визнати помилку, втім, деяким користувачам навіть цього разу забракло вибачень.

“Ви маєте рацію – ми схибили. Готуючи “Квір-пропаганда фест”, ми справді не перевірили дату. Згодом ми побачили, скількох людей зі спільноти та партнерів обурило наше рішення. Оскільки запланований фест не є розважальним, а просвітницьким, ми вирішили його проводити. Та пізніше, обговоривши командою і зваживши все – вирішили перенести нашу подію. Нам прикро, що дехто сприйняв фест як знак зневаги до української трагедії… Ми визнаємо, що схибили, за що щиро перепрошуємо”, – зазначили у КиївПрайді.

Власне, до цього рішення самі члени ЛГБТ-спільноти поставилися схвально. Втім, і тут їм забракло вибачень: не зважаючи на слово “перепрошуємо”, пишуть у коментарях, сама форма є не визнанням власної хиби і щирим каяттям, а спробою пояснити, чому захід є таким важливим, навіть попри його неспівставність з пам’ятною датою. Додамо, що організаторкою Маршів рівності у Києві є активістка, представниця КиївПрайду Анна Шаригіна.

Як проходив Марш рівності серед війни і чому йому передувала низка відмов з боку міської влади й правоохоронців

Нагадаємо, 16 червня 2024-го у Києві таки пройшов Марш рівності. Захід тривав 10 хвилин, після чого прийшли радикально налаштовані кияни. Одразу після дійства розпочалася інша акція – чоловіків, які сповідують традиційні цінності

Підготовка до проведення Маршу також була сповнена скандальних подробиць. Поліція відмовила узгодити захід у столичному метро, тоді його нібито домовились провести біля однієї зі станцій у середмісті. Міська влада особливо акцентувала на непричетності до організації Маршу.



Джерело