У броварні Шульца, що розташована на Деміївській площі у Києві, з’явиться другий шанс на існування. Після розголосу замість неї, схоже, не будуть будувати мусульманський культурний центр, як планувалося раніше. Натомість броварні залишать її історичне призначення, а ще, зроблять музей пивоваріння, лекційні зали й навіть центр сучасного мистецтва.
Ідеї щодо майбутнього броварні Шульца виклали на сторінці Національної Спілки Архітекторів України на Facebook. Вони належать проєктувальнику Роману Дерпі, який завдяки ним став лауреатом премії Спілки у номінації “Регенерація історичного середовища”.
“Ця робота є частиною проекту ревіталізації броварні Карла Шульца, розташованої на Деміївській площі. Броварня має цінну та цікаву історію, яка заслуговує на відновлення. Сьогодні територія не використовується в якості броварні, а від найстаріших будівель залишилися лише зовнішні стіни”, – зауважили у Спілці Архітекторів України.
Концепція передбачає розвиток культури пивоваріння: у колишні цехи повернуться броварі – тепер частину з них займатиме крафтова броварня. Також там буде магазин, фуд-корт з пивним напрямком культурний центр з музеєм пивоваріння, лекційними залами та багатофункціональним залом. Також у старовинних цехах створять центр сучасного мистецтва з майстернями та виставковою галереєю.
Головною метою ревіталізації Роман Дерпа назвав відновлення багатої історії київського пивоваріння, продовження ремесла у столиці, а також створення багатофункціонального публічного простору. Задля створення концепції архітектор дослідив існуючі будівлі та кращі зразки архітектури з навколишнього середовища – йдеться про цукеркову фабрику ROSHEN та ЖК Riverdale. А у архітектурі, пишуть у Спілці, використали сучасні й інноваційні рішення, що мають багато відсилок до автентичних рішень і загалом вдало поєднують старовинні елементи з новітніми напрацюваннями.

Що планували зробити з броварнею та до чого тут нинішній міністр оборони
Зауважимо, що колишній пивзавод Карла Шульца 1881 року побудови останнє десятиліття належав Фонду національного добробуту Криму. У 2022 році фонд оцінив технічний стан пивоварні і визнав більшість будівель аварійними. Тоді ж було прийняте рішення про початок нового будівництва на місці броварні.
На території планували звести Кримськотатарський культурно-освітній центр, школу та мечеть. В лютому 2023 року почали розбирати частини історичної пивоварні. Та восени 2023 року броварню внесли до Переліку об’єктів культурної спадщини, чим наклали обмеження на будівництво, зокрема відтепер можна проводити тільки реставрацію, а реконструкція заборонена. Тоді фонд намагався оскаржити рішення у суді. Прикметно, що одним з бенефіціарів рішення про знесення броварні й побудови на її місці мусульманського культурного центру був нинішній міністр оборони Рустем Умєров – Інформатор писав про це ще минулого року.