Київрада несподівано забуксувала – причиною стало “термінове” звернення “Європейської Солідарності” до президента, Верховної Ради й Кабміну про “недопустимість переслідування опозиції”. Депутатів підвела погана явка – як своєї фракції, так і колег з УДАРу: голосувати політичні заяви обидві можуть лише у повному складі, бо інші фракції підставлятись “за Порошенка” не згодні. Коли міська рада тепер зможе зібратись знову, не надто зрозуміло, бо “ЄС” блокуватиме трибуну, вимагаючи голосувати за “незручний” проєкт знову і знову.
Згадали про ПДФО й атомні реактори
Проєкт рішення надійшов за підписом Володимира Прокопіва, очільника фракції “ЄС” у Київраді, лише напередодні, у середу, 19 лютого 2025 року. Оскільки документ містив позначку про його невідкладність, секретар Київради Володимир Бондаренко оголосив його розгляд у сесійній залі одним з перших наступного дня. У документі, який представив з трибуни Леонід Ємець (екснардеп, нині – один з найпублічніших депутатів від “ЄС” у Київраді) та усі депутати від цієї фракції: до трибуни вони вийшли з плакатами про політичні репресії та переслідування.
“Всередині країни, на жаль, відбувається низка подій, які руйнують єдність українського суспільства і грають на руку ворогу… Під удар влади потрапила українська опозиція, офіцери ЗСУ, представники органів місцевого самоврядування”, – зазначив з трибуни Ємець, підкресливши, що йдеться саме про санкції, запроваджені проти його партійного лідера Петра Порошенка.
З цікавого у зверненні – пасаж про позбавлення громад “військового” ПДФО (після початку війни виплати військовослужбовцям зросли, як і їхні відрахування до місцевих бюджетів – відтак, восени 2023-го ці кошти спрямували на допомогу ЗСУ, забравши в громад). Відтак, Ємець зачитав вимоги “ЄС” – зняти санкції з Петра Порошенка, припинити “судилища над офіцерами”, і передати кошти від “військового” ПДФО “безпосередньо бригадам”. Ще одна вимога: повернути місцевим громадам повноваження, що їх вони були позбавлені впродовж воєнного часу.
Не обійшлося й без великої політики: фракція “ЄС” висловилася про необхідність скасувати закупівлю російських ядерних реакторів для АЕС. При цьому депутати наполягали саме на тому, щоб проєкт рішення був терміново включений до порядку денного і поставлений на голосування. Втім, проєкт “забуксував” вже на цьому етапі, набравши лише 55 голосів “за”.
Підвела погана явка
Дивно, але навіть підтримка політичних партнерів “ЄС” з фракції Віталія Кличка, УДАРу, цього разу не допомогла: злий жарт з обома фракціями більшості у Київраді (і опозиції – глобально у країні) зіграла погана явка. Кнопки натисли усі 26 депутатів від “ЄС” (з 30 – тобто 4 депутати були відсутніми) та 24 УДАРівця з 29 (не було п’яти депутатів). У підсумку назбирати 61 голос не вдалося: жодна з інших фракцій не стала “підставлятися” й підтримувати незручну політичну промову.
У підсумку депутати від “ЄС” знову рушили з плакатами до трибуни, ще й підвелися до президії, у якій перебуває спікер Київради із заступниками. Бондаренко зустрів їх з посмішкою – вже було зрозуміло, що роботу міськради зірвано, бо домовитись з іншими фракціями про підтримку відозви “ЄС” не вдасться.
“Ви ближче, ближче ставайте. Наскільки я розумію, то зараз трибуна і президія заблоковані… так? – (“так!” – закивали депутати від “ЄС”). – Я оголошую перерву для проведення засідання Погоджувальної ради… Я з цією картинкою зараз виступати не буду”, – нервово кліпнув секретар Бондаренко в сторону плакатів про репресії, і швиденько підвівся, аби покинути президію.
Цілком очікувано, на Погоджувальній раді “домовитись” про щось не вдалося – адже інші фракції (“Єдність” Олександра Омельченка, “Батьківщина” чи “Голос”) навряд чи підтримали б колег з фракції Порошенка, зважаючи на ідейні та візіоністські розходження. Відтак, депутати розійшлися пити каву й неспішно їхати у справах.
“Європейська Солідарність зламала Київраду. У Бондаренка не вийшло її поремонтувати. Розходимось”, – резюмувала депутатка від “Слуги народу” Ксенія Семенова у Facebook за підсумками погоджувальної ради.
Цікаво, що київські активісти вважають небажання депутатів голосувати за відозву від “ЄС” лише приводом. Справжню ж причину називають зовсім іншу: так, відомий столичний пам’яткоохоронець Дмитро Перов написав про це у Facebook.
“Причина: нема більшості земельних питань з яких годуються депутати. У порядку денному лише один деребан землі – на території Київської фортеці. Але після вчорашнього “кіпіша” – не висиачає голосів, щоб це протягнути”, – зауважив Перов.
Як Київрада “динамить” питання 100-річних будівель, і чим планують захищати Бортницьку станцію аерації
Нагадаємо, нещодавно Інформатор писав про те, що депутати Київради не стали розглядати на пленарному засіданні 30 січня 2025 року проєкт рішення, яким місто взяло б під захист автоматично усі будівлі, вік яких сягає 100 років. Натомість, вони відтермінували розгляд питання на наступне засідання. Так само, під час минулого засідання, ще в грудні 2024-го, депутати тричі провалювали цей проєкт рішення.
Також ми повідомляли, що Київраді пропонують затвердити правила, за якими до каналізації скидаються стічні води. Це важливо як для підприємств чи виробництв, яким заборонять зливати небезпечні чи токсичні речовини, так і для простих споживачів – адже їм також не можна буде скидати хімічні сполуки чи й просто змивати в унітаз тверді відходи. А за порушення передбачені штрафи – і чималі.