Те, що починалося, як незначний скандал через спробу забудувати особливо цінну землю у київському ботсаду ім. Гришка, може стати чимось більшим, ніж чергова підозра черговому посадовцю через корупційну схему. Все почалося із заяви Держаудитслужби, яка несподівано з’ясувала, що, попри існуючі заборони, у Києві передали під забудову землі, що відносяться до природно-заповідного фонду у ботсаду. Тепер ця історія опинилася у політичному епіцентрі: її виносить на обговорення новий очільник КМВА Тимур Ткаченко, обговорюють депутати Київради та політичні діячі. Виступив навіть Віталій Кличко, який вкрай рідко коментує невигідні для себе скандальні ситуації – він звертає відповідальність на Кабмін. Це логічно, але це – не вся правда. Подробиці – у матеріалі Інформатора.
Підгодовували ботаніків гривнями й цибулинами тюльпанів
Історія з ботсадом ім. Гришка (офіційно він зветься “Національним Ботанічним садом ім. М. М. Гришка”) для Києва показова, бо у ній задіяне й керівництво НАН України, і міська влада. Якщо стисло, то виглядає вона так: Держаудитслужба вирішила перевірити діяльність “великого” київського ботсаду ім. Гришка, та несподівано виявила порушення. З’ясувалося, що на його території є ціла ділянка землі, яка ще 2018 року стала “предметом інвестиційної угоди”. Зміст у тому, що на заповіданій землі ботсаду збиралися звести ЖК – просто на території зеленої оази у середмісті Києва.
Із самим ботсадом забудовник мав розрахуватись квартирами, їх, звісно, спочатку зареєстрували б, як службове житло наукових співробітників, та згодом приватизувало б керівництво установи. А от почати будівельні роботи було непросто: землі ботсаду перебувають під особливим режимом охорони. І поки керівництво держустанови вирішувало це питання, забудовник “підгодовував” його – і не лише грошима, а навіть… цибулинами тюльпанів (загалом, каже Держаудитслужба, забудовник витратив на це 2,6 млн грн).
Уявіть вартість однієї лише квартири у ЖК на Звіринці. Для розуміння порядку цін у цьому районі: нещодавно Інформатор писав про продаж ексклюзивного особняка “стінка-в-стінку” з ботсадом (у власника навіть є безкоштовний доступ – достатньо лише відкрити хвіртку). Так от: ціна споруди – 7,7 млн доларів. Звісно, квартира – це не фешенебельна двоповерхова резиденція з фонтаном та мармуровими сходами, але уявлення про цінник це дає.
Тимур Ткаченко став каталізатором
Першими вибухнули соцмережі. Десятки київських політиків, громадських діячів та “дотичних до міста” достойників висловили обурення. Ще б пак: ботсад – надбання міста з 1930-х, і його забудова (просто посеред столиці, нагадаємо) покладе кінець будь-якій кар’єрі – байдуже, йдеться про очільника Академії наук, міста чи уряду. Тому й реакція посадовців не забарилася. Її каталізатором став новопризначений очільник КМВА Тимур Ткаченко: попри вихідні, він виклав пост, у якому нікого не шпетив, а лише розповів про авральні дії.
“Оперативно звернуся до керівництва ботанічного саду та Національної академії наук із рекомендацією про негайне розірвання цього інвестиційного договору. Сподіваюсь, що це відбудеться найближчим часом… Національний ботсад – це надбання, яке має залишитись у спадок для майбутніх поколінь”, – зазначив Ткаченко.
Справді, пряма провина за ситуацію – на керівництві ботсаду та НАН України. А вчені мають у Києві виключно цікаві для забудовників землі (в них у принципі чимало землі в столиці й не тільки – станом на кінець 2023 року у активах НАН було 458 ділянок вартістю 73,2 млрд грн). Але в Києві НАН вже віддавав землю під забудову – загалом 116 га перейшло в руки приватних забудовників, каже відомий столичний активіст, ветеран Олег Симороз.
“Наша команда Народовладдя у січні 2022-го вже звертала увагу Київської міської прокуратури на незаконну забудову 8 га земель НАН по вул. Академіка Лебедєва у Голосіївському районі, в Феофанії. Там керівництво НАН прямо погоджувало і будівництво, і вирубку зеленої зони”, – зазначив Симороз у дописі.
Чи лукавить Віталій Кличко
Втім, на НАН України лежить лише частина провини. Адже в них також є “начальство” – у Кабінеті міністрів. Саме на цьому акцентував увагу міський голова Києва Віталій Кличко, який також “вийшов з туману” на вихідних, аби зробити спеціальний допис, присвячений скандалу. Так, мер міста звернувся до уряду з вимогою “втрутитись у ситуацію”, аби унеможливити забудову ботсаду.
“Нагадаю, раніше Київ звертався до НАН, якій належить ботсад, (щоб) передати його в управління міста. Оскільки така територія в історичному центрі столиці перебуває в неналежному стані. І місто хотіло впорядкувати її. Втім, НАН відмовився від пропозиції й згодом передав ділянку землі на території ботсаду імені Гришка приватному забудовнику. – Незважаючи на те, що будівництво в природно-заповідному фонді заборонене законом”, – зазначив Кличко у Telegram-каналі, додавши, що Київ, “який за 10 років створив декілька сотень нових зелених зон”, радо прийме в НАН і територію ботсаду.
Позиція Кличка показова й зрозуміла – “це не наша відповідальність, але спільна біда”. Але це не зовсім так, кажуть активісти й депутати Київради. Так, Ксенія Семенова з фракції “СН” у міськраді наводить у приклад забудови на територіях київських вишів – зокрема, і НАУ, яким вона нині керує: каже, що висотки на його землях будував заступник Кличка В’ячеслав Непоп (через компанію “Житлоінвестбуд”). Так само, на землях КНУ ім. Т. Шевченка будували ЖК “Еврика”.
“Загалом, дуже складно реалізувати “інвестиційні угоди”, з яких університет чи академія наук отримує пару квартир і все, без допомоги і сприяння міста. Тому дуже кумедно читати цей пост від Віталія Володимировича. Він і тут не в курсі? Та шо ж таке”, – кпинить депутатка з Кличка.
Та й Олег Симороз нагадує, що у історії з забудовою земель НАН у Феофанії міський голова Києва “показово” стояв на стороні забудовника. Саме його департаменти, каже активіст, переводили зону ділянки під забудову, та видавали незаконні дозвільні документи на будівництво.
Об’єкти особливого зацікавлення: у Києві – землі ботсаду, в області – Змієві вали
Нагадаємо, днями Інформатор вже повідомляв про скандал, у який потрапив Національний ботсад ім. Гришка. Ми розповідали в деталях про висновки Держаудитслужби, яка знайшла порушення у фінансовій роботі та інвестиційну угоду, згідно з якою забудову мали б звести на ділянці заповідної землі, на якій заборонена будь-яка діяльність, не пов’язана з цільовим призначенням заповідника.
А ще раніше ми писали, що Обухівська окружна прокуратура відкрила кримінальну справу щодо руйнування “Змієвого валу” на Київщині. Робітники зрили вали, аби влаштувати проїзд для транспорту та почати будівництво котеджного містечка під Іванковичами у Обухівському районі. Згідно з відкритими даними земельного кадастру України, тут розпочали будівництво котеджного містечка “Obriy Family Club”. Хто саме відповідатиме за руйнування памʼятки, у прокуратурі не зазначають.