Поки Віталій Кличко не повернувся зі свого відрядження у ЄС, у мандрівці на Схід, до бойових підрозділів, якими опікується столиця, його замінив секретар Київради Володимир Бондаренко. І тут же відзначився, захопивши з собою ящики з “чужою” гуманітарною допомогою. Сам міський голова виставив публікацію до третьої річниці повномасштабного вторгнення – і тут-таки теж наскочив на критику: громадськість згадала, що його брат мав би боронити країну так само, як і тисячі киян, хто взяв до рук зброю на початках великої війни. Інформатор пише про те, як міська влада у Києві відзначає третю річницю з початків вторгнення РФ.
Лаштували зброю й готували їжу для киян
Інформаційний фон, що супроводжує сумні роковини, є фрагментованим. З одного боку, Київ сумує за загиблими. З іншого – демонструє свою нескореність і міць, бажаючи довести, що зламати дух не можна ані зброєю, ані тиском зі сторони. Настрій пильно відчувають депутати Київради і загалом верхівка столичної влади. Так, депутатка Київради й директорка Департаменту суспільних комунікацій КМДА Мирослава Смірнова написала пост про 3 роки й колекивну травму українців, справді розчулений і сильний. Ще й долучила світлину з першого дня великого спротиву.
Депутатка Київради з Оболоні Ганна Свириденко розповіла, як перетворила свою приймальню на штаб волонтерської допомоги для мешканців “спальника” – величезного району на правому березі. Її команда годувала киян гарячими обідами, роздавала хліб і шукала для літніх мешканців пігулки від тиску.
Та найцікавішим, все ж, виявився порівняно невеличкий допис Віталія Кличка. Він доєднав до нього зо два десятки світлин за “воєнний” час. У текстовій частині міський голова написав про те, як і чим живе Київ і кияни, згадав, що у перші тижні після початку повномасштабного вторгнення місто билося – і зрештою вистояло, не скорившись агресорам.
“І сьогодні, в критичний в цій страшній війні момент, ми повинні продемонструвати єднання і гідність. Переконати партнерів у посиленні підтримки. Щоб зберегти нашу державу, її демократичний шлях, зробити Україну успішною європейською країною”, – дипломатично завершив Кличко своє послання на третю річницю.
Кличко-молодший мав би воювати: де його військовий квиток
Окремо – про світлини. Ось міський голова зі злим виразом на обличчі розмовляє по мобільному. От – в укритті під однією з лікарень, перевіряє, чи працює медичне обладнання, ймовірно, спущене до підвалу у перші години вторгнення. На правому передпліччі має жовту розпізнавальну стрічку – аби “свої” не сплутали міського голову.

А ось – із братом, Володимиром, десь біля Бучі – судячи зі спаленої ворожої техніки на задньому плані й бойових “розгрузок” на обидвох Кличках, фото зроблене десь у квітні 2022-го, коли зайд вже відсунули з кварталів київських передмість. От за ці фотографії з братом Кличка й почали шпетити його політичні опоненти й громадськість. Справа в тому, що ще 2 лютого 2022-го (тобто за три тижні до початку вторгнення) обидва брати відвідали міський рекрутинговий центр резервістів ТрО (новина про це навіть висить на міському порталі), і Кличко-молодший подав свої документи. Відтак, він мав би й по сьогодні служити в одній з бойових бригад, адже був мобілізований і за правилами військового часу має воювати.
“Це як прикол якийсь… Ну вже б не виставляв сьогодні фото із братом, воїн”, – іронічно написав у соцмережах ветеран і громадський діяч Олег Симороз, який пішов до ТрО на початку вторгнення – але, на відміну від Кличка-молодшого, продовжив захищати країну, і, зрештою, був тяжко поранений міною під Кремінною у жовтні 2022-го.
Зауважимо, що під дописом самого Кличка вмить з’явилося чимало коментарів. Більшість з них – із похвальбою: мовляв, найкращий мер міста, подяка від киян та військових, “от би такого – та й у президенти”. Більшість коментарів – вже традиційно – від порожніх, або закритих акаунтів, що свідчить про застосування ботів з боку політтехнологів, що працюють з Кличком. Це вже стало мало не звичною практикою для його політичної команди, що, звісно, не можна вважати прийнятним в сучасному інформаційному середовищі.
Не плутати “приватну” допомогу з “міською”
Нині Віталій Кличко ще, напевно, не повернувся з закордонного відрядження до Мюнхена на безпекову конференцію та Брюселю (принаймні, новин від нього “у Києві” ще не було). Відтак, деякі функції перебрав на себе у відсутність міського голови його “права рука”, секретар міськради Володимир Бондаренко. Так, у своєму Facebook політик написав, що напередодні 3-ї річниці повномасштабного вторгнення повернувся зі Сходу – вручав відзнаки від Віталія Кличка й завозив гуманітарну допомогу.

Втім, судячи з маркування на коробках, допомогу секретар міськради возив не від міста (чи особисто Віталія Кличка), а від Волонтерського штабу “Українська команда” – ним керує друг дитинства міського голови Артур Палатний. За сумісництвом він є головою виконкому партії УДАР Віталія Кличка (причому, як писав раніше Інформатор, сама “Українська команда” вже оформлена й як політична партія – а керує нею дружній до УДАРівців Орест Криштафович, людина з оточення Палатного). Відтак, зважаючи, що Бондаренко перебував поблизу лінії фронту, саме як київський посадовець, цікаво, чому він вирішив прихопити з собою допомогу від “приватних”, хоч і близьких до шефа, волонтерів.
Чого досяг Віталій Кличко у Європі та як коментував висловлювання Дональда Трампа з “українського” питання
Нагадаємо, днями Інформатор розповів про те, що Віталій Кличко, який все ще перебуває у дипломатичній подорожі Європою, цілком дипломатично відреагував на експресивні заяви Дональда Трампа стосовно українського президента та майбутніх виборів. 19 лютого, коли їх обговорював весь світ, міський голова Києва обережно висловив і свою думку. Вона зводиться до його вічної мантри про “вибори – не на часі” і не містить навіть згадку про ім’я американського президента.
Також ми писали, що у четвер, 20 лютого 2025 року, міський голова Києва отримав у Європарламенті премію ім. Павла Адамовича. Її вручають за внесок у зміцнення демократії на місцевому рівні, захист прав людини й підтримку громадянської солідарності. А приймаючи нагороду, Віталій Кличко зробив завуальований натяк на те, що Україна потребує підтримки з боку усіх світових лідерів – у тому числі й американців з Дональдом Трампом.