Бізнесмен з Дніпра Геннадій Корбан подав судовий позов проти журналіста Юрія Макарова та редакції журналу “Український тиждень”. Він просить спростувати публікацію медійника, у якій той пригадав обставини історії 5-річної давнини – про погрози з боку Корбана на адресу київського активіста та військового Романа Ратушного, що загинув на фронті. 2019-го той скаржився, що його, як активіста ініціативи “Захистимо Протасів Яр”, залякують фізичною розправою, і навіть деякий час переховувався, бо побоювався за своє життя.
“Покарати, вбити, вивезти в ліс”
Про позов Геннадія Корбана до “Українського тижня” та особисто Юрія Макарова пише видання “Детектор медіа”. Він надійшов 9 грудня 2024 року, розглядатиме його суддя Шевченківського райсуду Києва Ольга Юзькова. Про що йдеться у фабулі, невідомо: на порталі “Судова влада України” поки є лише згадка про сторони у справі та дані про призначення складу суду.
Сам Макаров вважає, що йдеться про публікацію в “Українському тижні”, де він згадав ім’я Геннадія Корбана та давню історію, що мала місце ще у 2018-2019 роках. Тоді відомий столичний активіст Роман Ратушний, нині – загиблий на фронті, спочатку очолив громадську ініціативу “Захистимо Протасів Яр”, а згодом – і створив однойменну громадську організацію. Корбану належить ТОВ “Дайтона Груп” – саме воно й планувало звести у зеленій зоні, на схилі три 40-поверхові будівлі.
Інформатор наводить повну цитату з тексту статті “Будівничі” Юрія Макарова на “Українському тижні”. Ймовірно, саме через неї був поданий судовий позов Корбана, а відтак, зміст цього тексту має велику суспільну вагу і буде досліджуватися спеціалістами на предмет співмірності припущень та допущень, які зробив автор.
“Моя гіпотеза полягає в тому, що внаслідок особливостей галузі на такі проєкти зважуються бізнесмени характерної вдачі й виховання. Досить згадати характерний почерк Геннадія Корбана, коли він заходився перетворити на кам’яні джунглі Протасів Яр, шматок майже незайманого київського зеленого ландшафту. Місцевих активістів на чолі з Романом Ратушним команда високопрофесійного рейдера (що він навіть не приховував) обіцяла покарати, вбити, вивезти в ліс, затягати по судах і взагалі ускладнити життя. Результат ми знаємо: Роман загинув на фронті смертю хоробрих, Корбан переховується за кордоном від кримінальних переслідувань, а Протасів Яр залишився неушкодженим, але це радше виняток”.
Чим Макаров пояснює сміливість висловлювань
Сам Макаров у коментарі “Детектору медіа” зізнався, що в окремих репліках дійсно “перетиснув” – скажімо, там, де зазначив, що Корбан “переховується від правосуддя” (бізнесмен дійсно був позбавлений українського громадянства і перебуває за кордоном). Але каже, що сміливість тез у його тексті була викликана двома причинами. Перша – його давні дружні стосунки з матір’ю Ратушного, відомою письменницею Світланою Поваляєвою. Про погрози з боку забудовника, каже, дізнавався фактично з перших уст – тому й мав моральне право так висловитись.
“По-друге, попередній позов Корбана про “захист честі, гідності та ділової репутації” був саме проти Романа Ратушного. Тому, можна сказати, я опинився тут в гідному товаристві і спробую гідно цю справу продовжити”, – каже Юрій Макаров, і додає – у разі, якщо десь перетнеться з Корбаном, готовий перепросити за слова про “переховування” (і вимагатиме від того вибачень за незручності загалом – для усіх киян).
Важливо: конфлікт навколо Протасового Яру був спровокований ще попереднім керівництвом Києва – а саме “молодою командою” мера Леоніда Черновецького. Справа про забудову парку тягнеться з 2007 року, коли Київрада перевела цю зону до території житлової та громадської забудови. Найцікавіші землі отримала в суборенду під будівництво компанія ТОВ “Дайтона Груп” з Дніпра. Почався конфлікт в забудовників та київської громади – останню та очолив юний активіст Роман Ратушний.
Молодик встановив, що до забудовника причетний бізнесмен Геннадій Корбан. Сам він, до речі, причетність до компанії заперечував. А у 2019-му Ратушний поскаржився на погрози фізичною розправою з боку бізнесмена. Він опублікував діалоги із, нібито, Корбаном, та звернувся по справедливість до новообраного тоді президентом Володимира Зеленського і тодішнього генпрокурора Руслана Рябошапки. Ці погрози так і не були розслідувані, а самому Ратушному на деякий час довелося навіть переховуватися – погрози він сприйняв цілком серйозно.
До створення заказника “на Протасі” Ратушний не дожив місяць
Протест міської громади проти забудови зрештою мав успіх. У липні 2020-го Київрада повернула Протасовому Яру статус території зелених насаджень загального користування, а свої попередні рішення визнала такими, що не відповідають інтересам громади Києва. “Дайтона Груп” спробувала скасувати це рішення в судовому порядку: головним аргументом забудовника було те, що рішення не підлягає скасуванню, бо воно вже “породило правові наслідки у вигляді права користування” ділянкою.
У квітні 2021-го Окружний адмінсуд столиці цей позов навіть задовольнив, але вже у вересні це рішення було скасоване в апеляції. Замість нього ухвалили нове: про відмову в задоволенні адміністративного позову. На початку січня 2022 року на бік Київради став і Верховний Суд. Відтак, вже 14 липня 2022-го Київрада підтримала створення ландшафтного заказника на території Протасового Яру.
Для Романа Ратушного захист рідного парку – а він мешкав поряд, “на Протасі” – стала буквально справою життя. На самому початку великого вторгнення російських загарбників молодий активіст став добровольцем до лав Збройних сил України: спочатку захищав Київ, згодом діяв на Сумщині та Харківщині. А загинув він, потрапивши у ворожу засідку, у бою під Ізюмом 9 червня 2022-го. До історичного рішення Київради про створення заказника на території Яру Ратушний не дожив трохи більше ніж місяць.
Кияни шанують пам’ять про Ратушного: на його честь проводять фестиваль з поетичними читаннями та муралами
Нагадаємо, кияни не забули про справу захисту рідного міста, якій присвятив себе Роман Ратушний. Так, у столиці проводять фестиваль “Протасів Яр”, присвячений пам’яті активіста. Причому заснувала цей захід сама ж громадська організація, яку розпочав Ратушний, за сприяння Міжнародного фонду “Відродження”.
А буквально днями ми розповідали про те, що у гірськолижному спортивному комплексі “Протасів Яр” у середмісті Києва відкрився зимовий сезон 2024-2025. У порівнянні з минулими зимами тут мало що змінилося, крім одного важливого фактору – наявності відвідувачів, що зазвичай масово катаються тут на лижах та сноубордах. Наразі ж на території комплексу, як в пустелі – тільки замість піску сніг.