Хиткий баланс у системі майже вичерпаний: коли у Києві почнуться відключення світла

У середині тижня, 13 листопада 2024-го, вперше за понад два місяці влада обмежила споживання світла для бізнесу у Києві та регіоні. Це означає, що хиткий баланс, що є нині у системі, добігає завершення, і невдовзі вона знову потребуватиме запровадження стабілізаційних відключень. Експерти називають також інші проблеми, як-от аварійні ремонти на низці енергетичних об’єктів.

Графіки відключень в Україні застосовували востаннє ще 12 вересня, тобто понад два місяці тому. А минулого тижня, 11 листопада, у Києві відмикали світло, як превентивний захід, пов’язаний з ймовірною ракетною атакою: це потрібно було, аби зменшити наслідки для техніки у разі, якби ракети влучили в один з енергооб’єктів. Розпорядження видало Укренерго, і світло увімкнули споживачам впродовж кількох годин від моменту, як стало зрозуміло, що пусків ракет не буде.

А вже 13 листопада постачання обмежили для бізнесу й промисловості. Обстріли тут були ні до чого: у ДТЕК Київських електромережах та регіональних електромережах синхронно повідомили, що проблема полягає у короткостроковому зниженні потужності маневрової генерації та суттєвому зниженні обсягів імпорту. Обмеження ввели лише на один день, з 07:00 до 20:00, та бізнес відчув знеструмлення.

Джерела пояснили виданню “РБК Україна”, що на об’єктах теплової генерації виникла потреба провести аварійні ремонти, причина яких не пов’язана безпосередньо з атакою ЗС РФ. Водночас імпорт електроенергії та сонячна генерація знизились до мінімуму. Усі обмеження скасували навіть раніше за 20:00, та зрозуміло, що ситуація може повторитися: в Україні, кажуть фахівці, рівень споживання практично відповідає рівню генерації, і у разі збільшення споживання когось доведеться відмикати.

“Зараз баланс у системі є. Скільки виробляють, стільки й споживають. Але цей баланс залежить від наявності чи відсутності обсягів генерації. Якщо з якихось причин не вистачає теплової генерації, то її компенсують сонцем чи імпортом. На сонце розраховувати зараз не доводиться, значить основний компенсатор — імпорт”, — розповів виданню “РБК Україна” директор центру “Психея” Геннадій Рябцев.

У Міненергетики закликали не підіймати паніку та запевнили, що говорити про нову хвилю відключень зарано. Міністр Герман Галущенко наголосив, що відновлені після масованих обстрілів об’єкти генерації можуть ламатись, і саме це сталось. З його слів, імпорт становив приблизно 6% від потенційно можливого — 100 МВт. А чутки про ймовірні відключення незабаром навіть назвав “хайпом та брехнею”.

Та зазначимо, що проблеми або “зауваження” на енергооб’єктах траплялися неодноразово. У вересні вони призвели до зниження генерації на одному з блоків Південноукраїнської АЕС. Наприкінці жовтня, за даними джерел, там знову знизилась генерація, але дефіцит покрили аварійним імпортом.

Нині ж імпорт порятунком не стане. На це є дві причини: по-перше, у Європі холоднішає, і збільшується власне споживання. По-друге, тарифи на електроенергію в Україні нижчі за європейські через прайс-кепи. А відтак, за оцінкою Рябцева, без збільшення граничних цін або їх повного скасування імпорт навряд чи суттєво збільшиться і ефекту від збільшення пропускної спроможності не буде.

З грудня ліміт для імпорту електроенергії в Україну збільшили з 1,7 до 2,1 ГВт, але ці можливості не використовуються через низькі ціни. І бізнес чекає, що йому нададуть електроенергію всередині України за будь-яких умов. Але “так це не працює”, пояснює Рябцев, оскільки можуть бути дні, коли в балансі для них її не буде, як це сталося 13 листопада.

До того ж, є проблеми і з генерацією. За даними ЗМІ, днями на одній з великих електростанцій виникли “зауваження”, для ліквідації яких потрібно знизити генерацію. Роботи планують провести, щоб мінімізувати наслідки для споживачів, та все ж відключень не уникнути. Втім, влада повідомляє, що чекати на серйозні проблеми з постачанням електроенергії поки що немає причин. Звісно, якщо внаслідок обстрілів об’єкти енергосистеми не зазнають суттєвих пошкоджень.

Джерела в уряді й експерти впевнені, що легкі морози минуть в Україні без потрясінь. За прогнозом директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, до -5 градусів українці зможуть проходити без істотних відключень.

“Далі, майже напевно, вони знадобляться, але будуть передбачувані, за графіком”, — додав він.

Що спонукало енергетиків почати відімкнення обладнання 13 листопада

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, чому у середу, 13 листопада, у Києві могли ввести графіки аварійних відключень електроенергії. Все через ракетну атаку: поки киян закликали перейти до укриттів, енергетики проводили знеструмлення найчутливішого обладнання, аби воно не постраждало після ракетної атаки.

Також ми писали про те, що остання версія мобільного застосунку “Київ Цифровий” дозволяє переглядати графіки відключень електроенергії навіть за відсутності інтернету. Вдосконалення додатку забезпечує доступність важливої інформації за будь-яких умов. Тепер розклад відключень можна завантажити у форматі PDF та зберегати його на своєму пристрої.

Джерело