У Києві на Подолі забудовник почав роботи, що ведуть до знищення однієї з найстаріших будівель міста – садиби Олександра Кобилянського. Будівля віком вже понад 160 років розташована на Ярославовім Валу, і має діючий статус пам’ятки архітектури місцевого значення. А забудовник, що проводить роботи, є близьким другом міського голови, Віталія Кличка.
Збивають тиньк і “ліплять” новий фасад
Про спробу знищення однієї з найстаріших дерев’яних садиб Києва повідомили пам’яткоохоронець Дмитро Перов, історик Олександр Візерський та ГО “Справжній Київ”. За словами історика, роботи, що ведуться – збивання тиньку, зовнішнього облицювання будівлі тощо – не відповідають документу, що був погоджений Департаментом охорони культурної спадщини. Ба більше, термін дії цих робіт сплив ще у січні 2023 року, відтак, увесь комплекс робіт, що намагається провести забудовник, є незаконним.
Про роботи на будинку, розташованому по вул. Ярославів Вал, 27 на Подолі пам’яткоохоронці повідомили ще напередодні Пасхальних вихідних. Візерський зауважив, що картки на порушення благоустрою у будівельників немає, так само, як і погодженого проєкту реставрації. Попри це, історик виклав відео, на якому видно, як робітники знімають з будинку зовнішнє облицювання та тиньк, а також замішують бетонні суміші для проведення оздоблювальних робіт.
“На садибі проводять роботи далекі від поняття реставраційного канону. Всі внутрішні перекриття будівлі розібрано. Розібрані й окремі фрагменти зовнішніх стін та деревʼяні історичні кріпленєння. Вціліла більш як 150-річна деревина “задута” монтажною піною, на яку наліплені плити пінопласту. У вікнах – мінеральна вата. Фактично – це знищення памʼятки”, – зауважив у дописі пам’яткоохоронець Дмитро Перов.
Прикметно, що профільний Департамент КМДА бере безпосередню участь у спробах зупинити роботи. Так, він видавав мінімум два приписи про необхідність зупинення будь-якої діяльності біля будинку. А у суботу, 19 квітня, представниця відділу інспекції ДОКС приїздила до будівлі, аби особисто пересвідчитись у веденні будівельних робіт та підтвердити поліції, яку викликали пам’яткоохоронці, що роботи на фасадній частині не входять у затверджений ДОКСом проєкт протиаварійних робіт, про який йде мова на вивішеному інформаційному стенді на фасаді будівлі. У Департаменті зауважують, що на цьому будинку можна проводити виключно повноцінні реставраційні роботи в рамках норм і законодавства.
“Деякі особи, які, очевидно, поняття не мають ні про вищевказані факти, ні про хлібну крамницю, як рідкісний зразок забудови старих київських вулиць, вирішили, що можна ось так просто взяти в руки інструмент і робити все, що заманеться. Це один з унікальних обʼєктів, що зберіг в собі частину історії нашого міста і однозначно не заслуговує на таке дикунство”, – повідомили у ДОКС, оприлюднивши також факти про історію будинку.
Забудовник прямо пов’язаний з братами Кличками
Втім, роботи продовжувалися ще й у понеділок, 21 квітня. За даними Дмитра Перова, проводить їх ТОВ “Фер-ма”. Воно пов’язане з Ігорем Кучеренком, який є близьким другом родини Віталія Кличка. Як вже писав Інформатор, згідно з даними Youcontrol, належить офшорній компанії “Еванджелін Холдінг ЛТД”, зареєстрованій на Сейшелах. Власницею вказана Кларісс Джульєт Мішель – її ім’я фігурувало у гучному скандалі зі скупкою краденого зерна з окупованих Росією українських областей. Компанія Daliland Alliance Ltd, підписантом від якої була пані Мішель, масово скуповувала зерно, ще й була на другому місці за обсягами.
Втім, очевидно, що пані Мішель є лише фасадом для справжніх заінтересантів. В Україні є сотні бізнесів, якими вона володіє напряму, через офшорні компанії, чи до яких має стосунок, як підписант. У випадку з ТОВ “Фер-ма” власником, пише журналіст-розслідувач та блогер Володимир Бондаренко, є Ігор Кучеренко, близький товариш братів Кличків ще з часів їхньої юності, чоловік співачки та моделі Санти Дімопулос.
Бондаренко публікує зображення, на якому Ігор Кучеренко позує разом з братами Кличками на пляжі в оточенні білих бультер’єрів. Саме він був співзасновником благодійного фонду разом з Кличками “Спорт-ХХІ століття”, і в його помешканні, пише журналіст, прописаний Кличко-молодший. Окрім того, Кучеренко є ігорним магнатом, має “десятки контор у США та по світі”. ТОВ “Фер-Ма” він, нібито, володіє через його засновницю, Людмилу Петренко, та її сина – ресторатора Дмитра Федотенкова (мережа Tarantino Family).
Чим такий прикметний будинок Кобилянського
Сам будинок, як розповідають у ДОКС, був збудований за типовим проєктом на замовлення власника садиби, титулярного радника Олександра Кобилянського ще 1863 року. Це робить споруду одною з найстаріших на Подолі. Сім’я Кобилянських володіла садибою до 1915 р., згодом вона перейшла у власність страхового товариства “Саламандра”, яке володіло садибною ділянкою до націоналізації. Будинок, як і раніше, використовувався як житловий.
Деякий час на першому поверсі містилася хлібна лавка. У 1916 р. у будинку розміщувалася їдальня. У 1980-х рр. у будівлі розташовувалося Будівельно-монтажне управління №26. Будинок двоповерховий з мезоніном, нижній цокольний поверх, де містилася хлібна крамниця та підсобні приміщення – цегляний, другий поверх – дерев’яний, обкладений цеглою. Фасад симетричний, центральна вісь підкреслена розкріповкою, що завершується великим трикутним щипцем.
Форми та декор фасаду будівлі характерні для пізнього класицизму. Колись на фасаді була овальна металева табличка з написом “Застрахований у Товаристві взаємного страхування в Києві”. Раніше такі таблички різних страхових товариств закріплювалися на багатьох фасадах Києва. Вважалося, що якщо будинок згорить з усіма документами, лишалася ця табличка — як свідчення втрати.
У Києві знесли відомий 200-річний хлібний магазин та готують до демонтажу ринок-шайбу
Нагадаємо, на початку березня 2025 року Інформатор писав про те, що у Києві знесли пам’ятку архітектури, якій 2025 року мало б виповнитись 200 років. Мова про садибу по вул. Сагайдачного, 16/5 у Подільському районі столиці. Будинок спорудили для розміщення у ньому магазину, і цю функцію він виконував аж до 2011-го, коли будівлю затягнули будівельною сіткою, нібито для проведення реконструкції.
Також ми розповідали, що один з визначних об’єктів нерухомості Києва, критий ринок-“шайбу”, що на вул. Мокрій, 1 у Солом’янському районі Києва, готують до знесення. На споруді, яку ще у серпні 2024 року намагався здати в оренду її власник, вже працюють будівельники, також віднедавна вона оточена зеленим парканом. Чотири роки тому її вже передавала під забудову Київрада, і тоді київська громадськість одностайно виступила на захист унікального критого ринку – причому цінність будівлі відмітили навіть за кордоном: тоді за збереження споруди висловилися у відкритому листі польські архітектори.