У Київраді знов гучний скандал. Фракція УДАР звинуватила голову фракції “Слуга народу” Андрія Вітренка в блокировці “доленосного для столиці рішення” щодо бюджету Києва на цей рік. Ударівці вимагають його звільнення з посади голови бюджетної комісії, є й відповідна петиція. Вітренко заявив, що цькують його нібито по команді особисто міського голови та відповів йому у стилі “сам дурак”.
Історія стартувала вранці 16 травня з появи заяви фракції УДАР. Вітренка звинуватили, що він не підписав рішення про зміни до бюджету столиці на цей рік. Також депутату закидають, що він виявився неспроможним провести засідання бюджетної комісії та затягував з ним.
“Його не збентежило, що за цим рішенням – додатково пів мільярда гривень на армію, доплати медичним сестрам, кошти на оренду житла для постраждалих від російських обстрілів. Людина, яка мала виконати функцію, не спромоглася на найпростішу дію впродовж робочого дня. Політична боротьба вчергове у “Слуг народу” перемогла здоровий глузд”, – йдеться у заяві.
Після чого “ударівці” зауважили, що Вітренко не може далі продовжувати очолювати бюджетну комісію. Бо не встигає виконувати елементарні службові обов’язки.
“Учора він просто “не встиг” ознайомитись із протоколом своєї ж комісії, що потягнуло відтермінування мінімум на тиждень фінансування основних галузей життя столиці. Із чим далі “не встигне” ознайомитись Андрій Вітренко? І які наслідки це матиме для Києва та киян?”, – питають в УДАРі й пропонують киянам запам’ятати: відтепер, якщо на щось не вистачило грошей, у цьому винен Андрій Вітренко.
Вітренко у центрі сюжету “За двома зайцями”: петиція закликає відлучити його від бюджету Києва
Тему “Вітренко не встигає” продовжує електронна петиція, що з’явилася 16 травня на сайті Київської міської ради. Її автори бачать проблему в тому, що депутат, наче учасник класичного київського сюжету Свирид Петрович Голохвастов, женеться за двома зайцями, тобто поєднує дві посади, і, за класикою, не досягає успіху ні тут, ні там. Тому в тексті петиції є заклик – звільнити його з посади голови бюджетної комісії.
“Вітренко банально не вистачає часу, аби займатися всіма справами одночасно. У зв’язку із цим пропонуємо Київській міській раді звільнити Андрія Вітренка з посади голови постійної комісії Київської міської ради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності”, – йдеться в петиції.
Автори зазначили, що 14 травня депутатам Київради довелося ініціювати засідання комісії, бо Вітренко не встигав його скликати. Комісія мала розглянути рішення щодо спрямування 500 млн грн на підтримку ЗСУ, доплати по 3 тис. грн для медсестер, компенсацію потерпілим внаслідок російських обстрілів для оренди житла. А 15 травня Вітренко не підписав зміни до бюджету Києва, бо “не встиг ознайомитися” із протоколом комісії.
У документі стверджується, що у галузі “освіти й науки” у Вітренка також є недопрацювання. І добре б йому було сконцентруватися на одному напрямку.
“Валиться в нього й напрям роботи як заступника міністра освіти й науки України. Зокрема, 3 квітня “Українська правда” опублікувала статтю про плагіат у його дисертації. Отже, Вітренку потрібно більше часу, аби займатися чимось одним”, – наголошують автори петиції.
Вітренко нагадав Кличку про його гріхи
За головою “Слуг народу” у Київраді не заіржавіло. Вітренко на своїй сторінці у Facebook звинуватив команду Кличка у “політичному полюванні” і стверджує, що міський голова особисто наказав “мочити” його. А петиція, яка нібито “від киян” – це лише інструмент.
“За нашою інформацією, особисто Кличко дав вказівку: “Збирайте підписи – будемо знімати”. Петиція про моє звільнення з посади голови Бюджетної комісії – це не про роботу. Це про страх. Їм страшно чути правду. Бо я – незручний”, – заявив Вітренко.
Депутат відразу перерахував довгий список гріхів Кличка. Тут і земельні скандали з Бондаренком, і корупція в КМДА та фіктивна боротьба з нею, й нібито нецільове використання бюджету та розпил “для своїх”, і якийсь “саботаж програм для військових”. Та, звісно ж, козир – “шашлики, святкування та алкоголь в День жалоби та робочий час”. Про все це, стверджує Вітренко, він “системно каже правду”, тому і незручний.
“Але я – не статист. За посаду не тримаюсь. На відміну від вас, пане мер, та вашого першого заступника”, – підсумував депутат.
Інформатор писав, що Вітренко теоретично є одним із кандидатів на посаду секретаря Київради. Це крісло вільно після того, як Володимир Бондаренко пішов у відставку після гучного скандалу з ймовірною участю у “земельних” схемах – про що лідер “Слуг” нагадав Кличку. Втім, шансів виграти вибори секретаря у Вітренко мало, і навряд чи новий скандал пов’язаний із його “кандидатством”. Однак розкрутка звільнення голови бюджетної комісії точно поглибить політичну кризу, в якій зараз опинилася Київрада.
Нагадаємо, це не перший наїзд “ударівців” на Вітренка. Фракція партії Кличка у Київраді 28 лютого 2024 року зверталася до СБУ з проханням про перевірку мотивів, які спонукали Вітренка робити заяви з приводу роботи метрополітену. Депутатові пригадали декілька його висловів про загрози підтоплення станцій – і констатували, що це, мовляв, створює у киян помилкове враження про стан підземки. Втім, чи зробило СБУ якусь перевірку, невідомо.
Кияни вимагають від Кличка звільнити Гінзбург та ліквідувати Київзеленбуд
Останнім часом мешканці столиці все частіше звертаються до Кличка із гнівними петиціями. Їх не влаштовує робота окремих чиновників чи цілих організацій. Так, на початку травня набрала потрібну кількість голосів (і має бути розглянута керівництвом КМДА) петиція за звільнення Валентини Гінзбург з посади директорки Департаменту охорони здоров’я КМДА. У документі з назвою “SOS від лікарів та пацієнтів комунальних медичних закладів Києва” йдеться про “пік неадекватності” Гінзбург, яка “нищить” лікарів.
Також кияни вимагають від Кличка ліквідувати Київзеленбуд. Містяни вважають, що робота комунального підприємства суперечить інтересам громади, шкодить довкіллю та потребує невсипущого контролю за будь-якими його діями. У петиції, що була зареєстрована 8 травня, йдеться, зокрема, про варварське знищення здорових дерев Київзеленбудом. Ця петиція ще не набрала необхідні для розгляду 6 тисяч підписів.