Місто Київ власними силами відреставрує Будинок вчителя та дві садиби: Терещенків і Мурашка у середмісті. Тут проведуть протиаварійні, консерваційні та, зрештою, реставраційні роботи. А виконуватимуть їх коштами міського бюджету в найближчі три роки.
Про плани з реставрації пам’яток архітектури розповіла в ефірі радіо “Київ FM” заступниця голови КМДА, депутатка Київради Ганна Старостенко. За її словами, роботи мають виконати у найближчі три роки коштом міського бюджету. Депутатка зазначила, що на цих об’єктах культурної спадщини, які нині передані до комунальної власності, планують провести протиаварійні, консерваційні й реставраційні роботи.
Зазначимо, що усі три будівлі потребують принаймні проведення реставраційних робіт. Найбільше з усіх них постраждав від війни Будинок вчителя (на вул. Володимирській, 57). Це пам’ятка історії національного значення, саме там засідав парламент Української Народної Республіки 1917 року. У радянські часи, там облаштували Педагогічний музей.
Найбільшу шкоду будівлі наніс нищівний ракетний удар по Києву, здійснений 10 жовтня 2022-го. Тоді уламки ракет впали просто посеред вул. Володимирської, на перетині з бул. Тараса Шевченка, за квартал від споруди. Вибухова хвиля вибила вікна в будинку та скління купола – його, втім, вже відновили.
Садиба Терещенків, як пам’ятка архітектури місцевого значення, також потребує ремонту. Вона розташована на бул. Тараса Шевченка, 34 і потребує реставраційних робіт. 2023 року суд повернув споруду на баланс столиці, до того ж, на балансі в Києва перебуває флігель садиби (його додали до переліку, як нововиявлену пам’ятку).
А от садибу Мурашка, збудовану 1913 року (а відтак – це найновіша з трьох будівель), дещо занедбану і не функціональну – у ній зараз не ведеться жодна діяльність – міські посадовці обіцяли відновити ще 2017-го. У У 2021-му стало відомо, що на території садиби хочуть створити Міський культурний центр із творчими студіями для дітей і дорослих. Втім, станом на сьогодні садиба все ще занедбана.
Як планують забудувати Старокиївську гору, і що зроблять з садибою Логінова
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що Київрада передає під забудову будинок купця Логінова 1898 року. Відповідне рішення депутати прийняли на засіданні ще 21 листопада. Споруда у стилі “історизм” є однією з останніх старих будівель на вул. Казиміра Малевича у Голосіївському районі Києва.
Також ми розповідали, що у Київраді показали, як хочуть забудувати паркінгом та новим мостом Старокиївську гору на історичній місцевості Подолу. Такий проєкт рішення з’явився на сайті Київради. Це та сама територія на Старокиївській горі, що охороняється UNESCO, просто під Пейзажною алеєю та неподалік від каменя з написом “Откуда єсть пошла Руська земля”, про забудову якої першим написав Інформатор.