Київрада затвердить нові правила скидання стоків у каналізацію: що заборонять зливати, і якими будуть штрафи

Київраді пропонують затвердити правила, за якими до каналізації скидаються стічні води. Це важливо як для підприємств чи виробництв, яким заборонять зливати небезпечні чи токсичні речовини, так і для простих споживачів – адже їм також не можна буде скидати хімічні сполуки чи й просто змивати в унітаз тверді відходи. А за порушення передбачені штрафи – і чималі.

Проєкт правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста був поданий до Київради 17 лютого 2025 року. Його розробником є Департамент житлово-комунальної інфраструктури КМДА, і загалом це – досить цілісний документ, у якому викладено “правила користування” каналізацією.

Так, до каналізації заборонено буде скидати води, що містять горючі домішки чи розчинені газоподібні речовини, що здатні утворювати вибухонебезпечні суміші, токсичні речовини, які можуть пошкодити мікрофлору, яка розчиняє забруднення на Бортницькій станції аерації, а також все, що містить бактеріальні, вірусні, токсичні або радіоактивні забруднювачі. Заборонять скидати сміття, ґрунт, порошки, гіпс, вапно, пісок, жири, смоли, мазут тощо.

Є вимоги й до стану речовини, яку зливають у каналізацію. Так, вона не повинна мати температуру вище за 40°С, лужність нижче 6,5 або вище 9,0 пунктів. Також не можна, аби речовина “створювала умови для заподіяння шкоди персоналу”. Чому дотримання усіх правил таке важливе, автори написали у пояснювальній записці до проєкту.

“У разі безконтрольного скидання стічних вод виробничого походження… може відбутися повна зупинка споруд біологічного очищення Бортницької станції аерації у зв’язку із загибеллю активного мулу в системах аерації. Для відновлення роботи таких споруд, залежно від пори року та температури повітря, знадобиться від 1,5-2 до 4-5 місяців”, – зазначили автори.

Україні загалом це загрожує величезною трагедією. Адже на період, доки будуть створювати новий біологічно активний мул (тобто розводити нові бактерії, що очищують воду, “з’їдаючи” усі органічні елементи) практично усі стічні води Києва скидатимуть до Дніпра без очищення. Це, своєю чергою, призведе до вимирання флори й фауни у ріці, а населення міст, що розташовані нижче за течією від Києва (Канів, Дніпро, Запоріжжя, Нікополь, Херсон та інші) масово страждатиме від хвороб.

“У випадку з Києвом це буде екологічна катастрофа всеукраїнського масштабу… оскільки Бортницька станція аерації розташована у верхів’ї річки Дніпро, а тому в разі зупинки її роботи постраждає близько 70% населення України”, – пояснюють автори проєкту.

Промисловим підприємствам, виробництвам тощо потрібно буде заповнювати спеціальні дозвільні документи на скид стічних вод, де зазначатимуть необхідні параметри. Їм надаватимуть “вимоги” до скиду, які діятимуть впродовж року. Працівники водоканалу будуть контролювати стічні води безпосередньо на підприємствах, і у разі порушень виписуватимуть штрафні санкції – оцінюватимуть скид по найвищому “забрудненому” тарифу.

Київрада не стала захищати 100-річні будівлі, та знову передає землю біля фунікулера під забудову

Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що Київрада поновить договір про оренду двох ділянок землі на Боричевому узвозі, просто поряд із нижньою станцією київського фунікулера. Нині на одній з них закинута двоповерхова будівля, на іншій ростуть самі дерева. А забудовник, ймовірно, пов’язаний з львівським бізнесменом Григорієм Козловським, планує звести на цій ділянці житлово-офісний комплекс з паркінгом.

Також ми розповідали, що депутати Київради не стали розглядати на пленарному засіданні 30 січня 2025 року проєкт рішення, яким місто взяло б під захист автоматично усі будівлі, вік яких сягає 100 років. Натомість, вони відтермінували розгляд питання на наступне засідання. Так само, під час минулого засідання, ще в грудні 2024-го, депутати тричі провалювали цей проєкт рішення.

Джерело