Київраду штормить: чи виженуть з крісла її секретаря наближеного до Кличка Володимира Бондаренка

Попри розблокування роботи Київради, що збереться на засідання вже у четвер, 3 квітня, політичну кризу у Києві не подолано. І одне з основних питань звучить так: чи збереже секретар міської ради, заступник мера Володимир Бондаренко свою посаду. Напередодні він “самоусунувся” від виконання обов’язків, написавши відповідну заяву на ім’я Віталія Кличка (відтак, найближчі засідання вестиме таки міський голова самотужки), але, по-перше, йому закидають незаконність такої заяви, а по-друге, питань до Бондаренка стає все більше. Саме він може стати цапом-відбувайлом, на якого “повісять” більшу частину негативу у “справі Комарницького”.

Бондаренко програв перший раунд із “допитом” психологічно

Саме питання Бондаренка може стати головним вже під час пленарного засідання 3 квітня. Інформаційний розігрів напередодні провела депутатка Київради, членкиня Регламентної комісії Вікторія Пташник. Вона провела показовий “допит” секретаря на засіданні комісії – і домоглася двох підсумків. По-перше, змусила Бондаренка виправдовуватись через розквіт “туалетних” схем у місті.

“Ми діємо в рамках того законодавства, яке допускає лазівки, і нам нічого не залишається, крім як прикривати їх своїми власними процедурами”, – сказав секретар Київради, зауваживши: проблема, нібито, виникла через те, що Департамент земельних ресурсів не вповноважений перевіряти те, як саме об’єкт нерухомості з’явився на земельній ділянці.

По-друге, Володимир Бондаренко програв цей раунд психологічно. На запитання депутатки Пташник про те, чи збирається він складати депутатський мандат в зв’язку з розслідуванням НАБУ та оприлюдненими обраними подробицями з них журналістами Bihus.info, секретар міськради знітився й застосував прийом “піти від питання”, адресувавши аналогічний, але абсурдний, закид самій Пташник – мовляв, “чи ви й самі не складете мандат у зв’язку з вашою неетичною поведінкою щовечора у п’ятницю”.

“Це крісло (секретаря Київради – Ред.) він вже, напевно, не займе. Адже наступні пленарні засідання вестиме сам мер міста, Кличко. Я хотіла задати панові Бондаренку питання про етичність його дій… і щойно завершила свій “допит”, – зіронізувала Пташник, виклавши відео власних “слідчих процедур”.

Що йому закидають і як збиватимуть

Що ж закидають Володимирові Бондаренку, і як це може резюмувати його політичну кар’єру? Тут є два важливих аспекти. По-перше, він має публічну посаду, а з приводу виконання своїх повноважень має звітувати перед громадою міста (тому, власне, й не міг не прийти на “допит” до Пташник). Інформатор вже писав про те, що секретар міськради потрапив на записи, коли у кабінеті (ймовірно) Дениса Комарницького сам колишній “смотрящий” за містом шпетив його за нерішучість у питанні закриття сесії. Бондаренко – візуально – знітився й не мав, що відповісти, чи доповісти, Комарницькому.

Власне, це і є головною претензією до секретаря міськради: з точки зору етики вплив сторонньої людини на рішення важливої людини у Київраді (не першої, але й не другої посади за вагою у місті) є неприпустимим і має резюмуватися у відставці посадовця. Питання про це вже підняли у опозиційній у Київраді фракції “Слуг народу”, і її очільник, Андрій Вітренко, вже розповів, що зібрав необхідні для відставки Бондаренка підписи. Йдеться про третину депутатів міськради.

За Регламентом, депутати, що зібрали такі підписи, далі мають передати їх головуючому – у цьому разі, Віталію Кличкові – а той повинен поставити питання про відставку Бондаренка на голосування сесійної зали. А тоді – питання персональної відповідальності кожного з депутатів: можна бути достоту упевненим у тому, що журналісти розшукають і запитають кожного депутата про натискання кожної кнопки “утримався” чи “проти” під час цього голосування. Дуже вже резонансною є “справа Комарницького” – і вона коштуватиме не однієї політичної кар’єри поплічникам ексдепутата Київради.

Хто з депутатів Київради підтримає відставку

Але цікавий ще “розклад” окремо по фракціях Київради. Якщо питання буде підняте під час засідання міськради 3 квітня – а це не лише “цілком можливий”, а й дуже ймовірний розвиток подій – в Кличка не буде виходу, окрім як поставити питання на розгляд. І, знову ж таки, з великою ймовірністю Володимир Бондаренко свою посаду втрачає. Разом із більшістю у Київраді, у якій прогресують відцентрові сили.

“Судячи з останніх заяв депутатів фракції “Єдність”, вона готова до рішучих дій. Для фракції УДАР питання звільнення секретаря Бондаренка є болючим, адже навіть не всі члени їхньої фракції його підтримують, та “з радістю” за звільнення. І, якщо фракція “ЄС” може стати принципово “за”, а міський голова буде “проти”, то більшість у раді він втрачає”, – зауважив у дописі на Facebook очільник Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея.

Перед непростим вибором стають і депутати від фракції “Батьківщина”. Деяких їх депутатів (у тому числі, заступника голови, Віталія Нестора) звинувачували публічно у підіграванні київським забудовникам. А депутатка від “Батьківщини” Олена Марченко взагалі є однією з основних фігуранток “справи Комарницького” – відтак, з метою порятунку реноме “Батьківщина” найімовірніше прийме рішення “здати” Володимира Бондаренка, аби не провокувати нову хвилю суспільного осуду.

Так само діятиме фракція “Голосу”: вони, пише Кривошея, ніби, лобіюють власну депутатку Зою Ярош на посаду голови “земельної” комісії у Київраді (“ЄС”, нагадаємо, виступає взагалі за її розпуск і передання повноважень іншим комісіям). Але після виходу другої частини розслідування Bihus.info зі згадками депутатів від “Голосу” фракція трохи охолола до посади й побачила ризики вже для самих себе – відтак, точно голосуватиме “за”.

“Як на мене, то зараз саме час всім фракціям консолідувати зусилля, принципово вирішити питання щодо звільнення/незвільнення Бондаренка, перезапуску/розпуску земельної комісії та прийняття антикорупційних рішень. Тож очікуємо цього четверга, щоб зрозуміти чим закінчиться штормове попередження, і чи взагалі буде Київрада в подальшому працювати”, – резюмував Кривошея у дописі.

Як Бондаренко писав заяву до Кличка, і чим це йому допомогло

Нагадаємо, 14 березня 2025 року Інформатор писав про те, що секретар Київради Володимир Бондаренко написав заяву про відсторонення від виконання обов’язків. Так він відреагував на початок збору підписів про його усунення з боку депутатів міськради під час засідання напередодні, 13 березня 2025 року. Посадовець також повідомив, що у резонансній “справі Комарницького” він поки проходить у статусі свідка.

У той же день ми зауважували, що політична криза, що охопила Київ, поглиблюється. Після того, як Бондаренко написав заяву про відсторонення від “функціональних обов’язків”, йому закинули юридичну нікчемність такого документу. Втім, часткового відсторонення закон не передбачає: відтак, міський голова (який, до речі, заяву підлеглого підписав), мав би звільнити Бондаренка, ще й почати проти нього дисциплінарне провадження.

Джерело