Київська влада вагається, ремонтувати історичні пам’ятки в урядовому кварталі за свій, чи державний кошт

У КМДА поки не вирішили, чи відновлюватимуть історичні будинки-пам’ятки, пошкоджені під час атаки БпЛА на Київ 1 січня 2025 року, коштом міста, чи залучатимуть державні кошти за програмою “єВідновлення”. Зараз складаються акти технічного стану споруд. Після цього для кожної з будівель готуватимуть технічні рекомендації з відновлення.

Про дилему міської влади з відновлення будинків, що постраждали в урядовому кварталі під час російської атаки Шахедами 1 січня 2025 року, розповіла заступниця голови КМДА Ганна Старостенко в ефірі телеканалу “Київ 24”. За її словами, культурні пам’ятки у Києві пошкоджено піж час повномасштабного вторгнення вперше. Втім, посадовиця чомусь не згадує про будинок Йосипа Лева 1900-х років на вул. Жилянській, 116А, що також постраждав від удару Шахеда – він досі стоїть законсервованим (його мешканців відселили). А от відповіді на питання, за чий кошт відновлюватимуть споруди, поки немає.

“Наразі ми ще з’ясовуємо, чи це будуть кошти з міського бюджету, чи це будуть кошти з державного бюджету. Оскільки будинки є пам’ятками, першочергово складаються акти технічного стану. А після того, як вони будуть складені — готують технічні рекомендації по кожному будинку”, – зазначила Старостенко.

Заступниця голови КМДА додала, що у разі, якщо йдеться про дрібний ремонт – наприклад, необхідність вставити шибки у вікна, ремонтні роботи триватимуть недовго. Значно тривалішим буде процес у випадку, якщо потрібно буде робити реставраційні роботи, чи пошкоджено несучі конструкції споруд.

“Для цього розроблятимуть науково-проєктну документацію, затверджуватимуть її, й потім відбудовуватимуть. Тому це може затягнутись на довший термін”, – зазначила посадовиця.

На даний момент створена комісія за участі Департаменту охорони культурної спадщини КМДА, Печерської РДА та представників Державного управління справами. Саме на його балансі, як з’ясувалося, перебував будинок Раднаркому (він є колишнім відомчим будинком). За попередніми обстеженнями фахівців, у ньому було виявлено пошкодження несучих конструкцій. Зараз залучені фахівці, які найближчими днями повідомлять, які саме протиаварійні та першочергові дії необхідно вжити для збереження цього будинку.

Які будівлі постраждали під час дронової атаки на урядовий квартал 1 січня

Нагадаємо, Інформатор писав, що з лютого 2022 року у Києві ще не було жодного прикладу реставрації пам’яток архітектури, що зазнали істотних руйнувань від ворожих обстрілів. У кращому випадку, їх лише консервують “до кращих часів” – саме так сталося з пам’яткою на вул. Жилянській. У якості контр-прикладу наводять Львів: там за рік відновили 7 історичних будівель.

Напередодні, 1 січня 2025 року, Інформатор писав про те, що під час першої атаки БпЛА по Києву найбільших руйнувань зазнав будинок, що розташований по вул. Банковій, 1/10. Саме в ньому зруйнувало горішні поверхи, зокрема, вибухом повністю знесло башту над 6-м поверхом, та й на самому цьому поверху зруйновано принаймні одну квартиру. Там же знайдено тіло загиблої жінки, а пізніше – ще однієї людини. Також постраждала будівля Нацбанку, розташована поряд, а вікна вибило в багатьох сусідніх спорудах – по вул. Інститутській зокрема, серед яких і садиба Трєпова середини ХІХ століття.

Джерело