Будівлю дитячої лікарні Охматдит у Києві, що постраждала внаслідок російської ракетної атаки 8 липня, почнуть відновлювати аж навесні 2025 року. Нині ж поки не готова навіть проєктна документація. Є лише технічний звіт про обстеження двох корпусів лікарні, головного та хірургічного.
Про поточний стан справ з лікарнею розповів на зустрічі з журналістами міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко, пише Укрінформ. За його словами, конкретні терміни виконання робіт з відновлення можна буде назвати після розробки проєктної документації. Але взимку будівельники працювати ще не будуть.
“Ми хочемо на весну зайти у будівельні роботи”, – зазначив Ляшко.
Наразі проведено технічне обстеження головного і хірургічного корпусів. Є технічний звіт, який має оцінити служба замовника, якою виступає міжнародна інжинірингова компанія Eptisa (сама лікарня не має можливостей провести технічну оцінку). Про це розповів на зустрічі заступник міністра охорони здоровʼя Едем Адаманов. За його словами, компанія має представництво в Україні, де працюють спеціалісти з українськими сертифікатами, які розуміють український контекст.
Ці консультанти, як зазначив Адаманов, будуть здійснювати технічний, економічний, організаційний та екологічний супровід проєкту відновлення як головного, так і хірургічного корпусів НДСЛ “Охматдит”. Ці роботи проведуть за грантові кошти, надані Світовим банком, угоду про що було погоджено і підписано 14 листопада.
Посадовці конкретизували: технічний звіт про стан будівель надав НДІ “Проєктреконструкція”, також від нього є кошторис та документ про обсяг будівельних робіт. Інжинірингова компанія проведе перевірку цих документів, після чого їх доправлять на державну експертну оцінку. Після цього служба замовника може підготувати завдання для проєктування, яке є складовою тендерної документації.
“Є два сценарії: ми можемо встигнути вже у листопаді оголосити тендер на розробку проєкту, і найгірший сценарій – у грудні. Але у будь-якому разі, в цьому році ми оголошуємо тендер на проєктну документацію”, – сказав Адаманов.
Також Віктор Ляшко додав, що інжинірингова компанія проводить роботу з оцінки матеріалів, які можуть використовувати при відновленні. За його словами, спочатку зроблять проєктування, тоді проєкт потребуватиме узгодження з Мінінфраструктури, бо головний корпус будувався по експериментальному проєкту у 2012 році. Після цього буде проведений конкурс на відбір будівельної компанії, що вестиме роботи.
Міністр стверджує, що для двох інших корпусів, що найбільше постраждали від удару, – токсикологічного та адміністративного, будуть розроблені проєкти консервації. Обидві будівлі є обʼєктами культурної спадщини. Консервація розрахована на п’ять років, по корпусах також буде представлено технічний звіт, на основі якого будуть ухвалювати рішення про відновлення цих обʼєктів.
Також буде відновлено трансформаторну підстанцію, яка теж була зруйнована внаслідок атаки. USAID надасть для Охматдиту шість трансформаторів, їх доставка планується у січні 2025 року. Нині електропостачання Охматдиту забезпечують три тимчасові трансформатори, які надав ДТЕК.
Як планували відновлювати Охматдит ще на початку осені
Нагадаємо, ще на початку осені Інформатор писав, що у відбудові дитячої лікарні Охматдит перший етап робіт мали почати у середині жовтня. А наприкінці серпня Ляшко казав про необхідність швидкої підготовки будівлі головного корпусу до холодів. Мова йшла про захист від зовнішніх подразників та погодних умов, забезпечення наявності опалення, роботи із засклення – тобто те, що є невідкладним напередодні зими.
А трохи пізніше ми вже писали про те, що лікарню у 2024 році відновлювати не будуть. 30 вересня посадовці з МОЗ оголосили тендер на протиаварійні роботи. Офіційно вони названі “першочерговими”, втім, у ситуації, що склалася, вони є надзвичайно першочерговими – такими, що мали б закінчитися “ще вчора”. Проте розпочнуться вони із початком опалювального сезону, коли головний корпус лікарні вже мав би бути захищеним від холоду та опадів.