Генерал-лейтенант Сергій Наєв у великому інтерв’ю розповів про причини не надто вдалої оборону Київщини на самому початку повномасштабного вторгнення. Головна теза – “ми встигли те, що встигли”: ЗСУ вже були в русі на 24 лютого 2022-го, і те, що обороняти Київ довелося вже на ближніх підступах до міста, – наслідок комплексу подій. Втім, військові, що також брали участь у обороні міста, піддають Наєва критиці: кажуть, що, по-перше, генерал вже збирає речі до великого політичного проєкту на чолі з Валерієм Залужним. І, по-друге, що він “підчищає хвости”, аби виправдати себе в момент, коли почалися реальні з’ясування причин воєнних поразок початку 2022-го.
Велике інтерв’ю Наєв дав “Українській правді”, воно було оприлюднене 10 лютого 2025 року. У ньому генерал-лейтенант, який 2022-го був командувачем Об’єднаних сил ЗСУ, розповідає про те, чому були провалені деякі напрямки із підготовки військової компоненти захисту країни від повномасштабного вторгнення РФ. В тій частині, що стосується Київщини й безпосередньо оборони Києва, Наєв відповідає досить обережно: каже, що угрупованням, якому ставилося завдання захищати столицю, командував не він (тоді за цей напрямок відповідав генерал Олександр Сирський, нинішній Головнокомандувач ЗСУ – Ред.)
“Щоб відсунути війська далі (від Києва, відтак, сформувавши лінію оборони на максимальній віддалі від столиці – Ред.) відповідні команди військові керівники отримали. Вони (війська) були в русі. Але встигли зробити те, що встигли. Адже щоб відмобілізувати ЗСУ, необхідний час – 45 діб. Щоб загальновійськова бригада перемістилась на відстані, – йдуть доби, а не години чи хвилини. Я розумію, що запізно – але що встигли. Якби були завчасно прийняті ці рішення, – військове керівництво б тоді віддало розпорядження в законний спосіб, і бригади б виконували завдання задовго до цього”, – пояснив Сергій Наєв у інтерв’ю.
Подібна позиція наштовхнулася на критику з боку військових, що захищали Київ навесні 2022 року. Так, ветеран бойових дій, громадський діяч Олег Симороз вважає подібний посил Наєва з приводу оборони Києва “виправдувальною байкою” – та пояснює, що, за великим рахунком, на Київщині для оборони від російського вторгнення військове керівництво не зробило “приблизно нічого”.
“В цей час під столицею і в самому місті буквально був хаос, ми не встигали, і реально зібрати сили з бойових бригад піхоти та артилерії ми змогли вже перед самою столицею, яку утримали тупо за рахунок героїзму простих військових. Я хочу, щоб завжди пам’ятали, що Київ втримали солдати, які зубами вгризалися у сирі позиції, а не генерали, які просрали підготовку”, – написав Симороз у Facebook, нагадавши у якості прикладу, як у перші години повномасштабного вторгнення у Києві роздавали зброю звичайним містянам, “бо тупо не знали, що робити із запитом людей на оборону”.
Про управлінські якості Наєва Симороз не надто великої думки – каже, що той, на щастя, не керував обороною Київщини, а на початку війни “активно записував TikTok на Житомирщині”. Цікавою є також думка діючого військового, депутата Київради від “Євросолідарності” Олександра Погребиського. Він зазначає, що своє інтерв’ю Наєв дає не просто так – адже активізувалося кримінальне переслідування низки військових, арешти бойових генералів та полковників.
“Бачачи повальні відкриті справи проти військового керівництва та арешти бойових генералів та полковників, системну атаку на військових руками “говорящих голів”, та неодноразові сигнали та натяки, які передавались пану Наєву через різні канали, він почав захищатись – і це об’єктивно правильно, бо військові виконують команди, а військові вищого рангу, до яких належить Наєв, виконують команди вищого військово-політичного керівництва. Якщо їм вчасної та необхідної команди не було дано, то і звинувачувати їх у чомусь не є правильним, логічним і законним”, – зазначає Погребиський у своєму дописі.
Цікаво, що Симороз пов’язує появу інтерв’ю Наєва не з кримінальним переслідуванням деяких його колег, а із активізацією політичної боротьби в Україні, та Києві зокрема. Саме із цим він пов’язує декілька цілком компліментарних пасажів з боку Наєва у сторону Валерія Залужного, його колишнього керівника.
“Це особисто для мене є показником того, що Наєв буде частиною політичної команди, від цього стає ще веселіше, перша партія військових loading… (завантажується – англ.)”, – додає Олег Симороз.
“Київраді закидають створення злочинної організації”: що відбувається у Києві з обороною
Нагадаємо, на початку лютого 2025 року Інформатор писав про те, що від Київради вимагають надати документи про виділення коштів на допомогу ЗСУ та підрозділів, що входять до інших військових формувань за 2022-2024 роки. Також вимагають плани щодо таких субвенцій на 2025 рік та звіти про витрату таких коштів. Секретар міської ради Києва Володимир Бондаренко назвав це спробою заблокувати роботу міської влади й виділення коштів на ЗСУ, і вважає, що Київраду звинувачують у створенні злочинної організації.
Також ми писали, що голова Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко повідомив про проведення першого засідання Ради оборони Києва за його участі 4 лютого 2025 року. На ньому ухвалили низку рішень, зокрема, щодо алгоритму евакуації пошкоджених обстрілами автівок з вулиць столиці та захисту критичної інфраструктури міста. Втім, значно цікавішим є питання про те, чи брав участь у засіданні міський голова, Віталій Кличко.