У Києві вдалося захистити від знищення чергову пам’ятку архітектури середини ХІХ сторіччя, на яку зазіхали власники-забудовники. Йдеться про садибу купця Йосифа Дмитрієва, що на Подолі. Столичний окружний адмінсуд відмовив забудовнику у задоволенні позовних вимог, у яких той просив скасувати статус об’єкта культурної спадщини й дозволити демонтаж будівель.
Перепоною для руйнування став статус будівель
Про рішення суду повідомляє київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов. За його словами, Київський окружний адмінсуд захистив статус пам’ятки історії та архітектури, що закріплений за садибою купця Йосифа Дмитрієва 1830-1895 років побудови. Йдеться про давню справу, що тягнеться ще з початку 2010-х: ПП “Конвалія-Нерухомість” отримало тоді комплекс будівель-пам’яток із загальною адресою “вул. Хорива, 2”.
“За умовами інвестиційною договору підприємство мало відреставрувати будинки “А, Б, В, Г, Д, Ж, З”, після чого отримувало б право власності на них. Однак, замість цього бізнесмени просто розібрали дахи історичних будівель і зареєстрували власність на підставі “початку виконання робіт”, – зауважив Перов у дописі.
Насправді, 2010-го ПП “Конвалія-Нерухомість” отримала від Подільської РДА дозвіл на реконструкцію будівлі. Принаймні в одному з будинків ще мешкали люди, а на початку 1990-х споруди вже реконструювалися (відтак, вони не були аварійними). Забудовник витратився на відселення мешканців, і 2017-го нарешті зміг повноцінно розпоряджатись будівлями. Потрібен був лише дозвіл від Київради на початок будівництва – а останньою перепоною для цього став статус пам’ятки архітектури.
Як вже писав Інформатор, підприємці вирішили скасувати охоронний статус будівель через суд – і ще 2018-го подали позов про це до колишнього Окружного адмінсуду Києва. Мотивація – аварійний стан споруд та, нібито, втрата ними історичної цінності. Але вже у 2023-му Верховний суд визнав, що руйнування об’єкту культурної спадщини – це, радше, не підстава для втрати ним правового статусу, а необхідна умова для реставрації та відновлення.
“Забудовник подав новий позов, в якому вже просив скасувати проміжний статус щойно виявленого обʼєкту культспадщини та дозволити демонтаж будівель. Втім, суддя Сергій Лапій відмовив у задоволення позивних вимог приватного підприєства в повному обсязі”, – зауважив Перов.
Сліди екс-голови ЦВК Михайла Охендовського
Цікаво, хто ж з такою наполегливістю добивається знесення комплексу будівель на Подолі у Києві. Засновником ПП “Конвалія-Нерухомість” є Вікторія Рогач. При цьому підприємство було зареєстроване у серпні 2010 року, тобто за два місяці до обрання інвестора по реконструкції будинків на вул. Хорива, 2. Як з’ясували журналісти “Наших грошей”, більшість договорів купівлі-продажу квартир на користь “Конвалії-Нерухомість” зареєструвала нотаріус Катерина Охендовська, дружина екс-глави Центрвиборчкому Михайла Охендовського.
Це ж прізвище спливає й при глибинному пошуку даних про директорів підприємства: колишній очільник, Роман Шингур, ще з 1990-х до 2004-го був співзасновником ТОВ “Ром Маркетінг” разом з тим-таки Михайлом Охендовським та Олегом Шевчуком. Сам Олег Шевчук, до речі, є керівником АО “Юридична фірма “Проксен”. Цю фірму заснували 14 осіб, серед яких, зокрема, й Михайло Охендовський.
Зауважимо, що комплекс будівель – садиба купця Дитрієва є одним з найстаріших комплексів на Подолі. Він будувався у 1830-1890 роках, а руку до проєктів доклали визначні київські зодчі Олександр Кривошеєв та Володимир Ніколаєв. Загалом комплекс складається з п’яти споруд.
Лазні Бубнова та будинок Осипа Родіна: які ще пам’ятки вдалося відстояти у Києві
Нагадаємо, наприкінці квітня 2025-го Інформатор писав, що Київський окружний адмінсуд відмовився позбавляти пам’яткоохоронного статусу будівлю лазень купця Михайла Бубнова. Пам’ятка архітектури розташована на вул. Набережно-Хрещатицькій, 13, а статус намагався скасувати в судовому порядку нинішній власник будівлі. Так, рік тому прокуратура повідомляла, що він ухилявся від укладання охоронного договору, маючи на меті тим самим позбавити об’єкт культурної спадщини гарантій захисту.
А у лютому Інформатор розповідав, що у Києві активістам вдалося врятувати від забудови будинок Осипа Родіна на вул. Гончара у Шевченківському районі столиці, вік якого сягнув вже 143 років. Ділянку землі під історичною спорудою Київрада передала під забудову 2024 року – там планували звести ЖК, і вже почали роботи.