Назло Зеленському. Що стоїть за фразою Кличка про тимчасову передачу земель росіянам

Віталій Кличко зробив приголомшливу заяву про вірогідність сценарію, за якого Україна тимчасово поступиться своїми територіями. В Україні її піддали різкій критиці, лунають навіть обіцянки кримінального переслідування міського голови Києва, а на Заході активно транслюють у медіа. На такий резонанс і розраховує важковаговик: заява має стати його “точкою входження” у велику політику.

Міський голова Києва нечасто виходить на загал з заявами, що стосувалися б країни загалом і прямо опонували позиції центральної влади. Тому його висловлювання викликало великий резонанс – адже вона йде врозріз з позицією Володимира Зеленського та загалом офіційного Києва. Своєрідні “вітання” Кличкові вже передали і з Банкової, і від медійної частини військової спільноти. Але чи був сенс у цьому висловлюванні – ще й у момент, коли ламаються списи навколо “мирного плану” Трампа, а українська влада намагається зробити важкий вибір, – дослідив Інформатор.

Що, кому та як саме сказав Кличко

Міський голова Києва висловився щодо “мирного плану” Трампа в інтерв’ю британському виданню BBC – це рідкісний випадок, коли коментар на резонансну тему Віталій Кличко висловлює не німецькому медіа. Зазвичай він надає перевагу комунікації через Der Spiegel (його журналісту він сказав знамениту фразу про “авторитаризм” в Україні) чи Deutsche Welle (про централізацію влади зокрема). А тут – обрав британське медіа, і для цього може бути декілька підстав: по-перше, Лондон відіграє активну роль медіатора між усіма учасниками перемовин, саме там днями стався зрив діалогу. По-друге, він не є “континентальною” Європою, а тому більш вільний у маневрах, ще й грає роль противаги “консервативному” Вашінгтону.

Тепер, щодо того, що і як сказав Кличко. Він припустив, що одним із варіантів завершення війни з Росією може стати тимчасова передача частини українських територій. Ніби злякавшись, одразу зробив обмовку – так, українці ніколи не приймуть окупацію, так, це буде саме тимчасовим рішенням. Ще й “болючим” для президента.

“Просто зараз точаться розмови про можливе вирішення (питання перемир’я – Ред.) І один зі сценаріїв – це віддати території, як ви кажете. Це несправедливо, але для тимчасового миру це може бути вирішенням. Тимчасово”, – заявив Кличко. 

Інтерв’ювати Кличка до Києва приїхала журналістка Анна Фостер, якій вже не вперше працювати у “гарячих точках” – у 2021-му вона була спеціальним кореспондентом у Бейруті

Журналістку, що брала інтерв’ю в мера Києва у його робочому кабінеті, він явно спантеличив, і вона почала задавати уточнюючі запитання. Найперше – чи говорив він про це з президентом Зеленським (“Ні!” – одразу заперечив той), а тоді – чому саме він не говорив з ним, мовляв, хіба міський голова не є достатньо вагомою персоною, щоб з його думкою рахувалися. Кличко розтягнув губи у своїй “фірмовій” посмішці.

“Президент Зеленський так не вважає, та й це передовсім не моя функція. Це – функція президента”, – резюмував він.

Останній елемент, вочевидь, важливий для самого Кличка – це коментар на тему зриву комунікації між Володимиром Зеленським і Дональдом Трампом під час візиту українського президента. Міський голова протягнув – мовляв, такі чутливі питання “варто вирішувати без камер”.

Намалював на собі значок “опозиція тут”

Важливо: медіаактивність Кличка у Британії одразу стала помітною. Киянка Юлія Блажнова-Рекуха, що тимчасово проживає у британській столиці, зауважила, що, фактично, з неї почався ранок лондонців 25 квітня.

“Так (з цитати Кличка – Ред.) починають сьогодні ранковий випуск на національному BBC. Так починає сьогодні ранок і британський The Telegraph”, – пояснила пані Юлія у дописі на Facebook.

Можна зробити висновок, що саме це й було метою міського голови – викликати резонанс, та максимально привернути увагу до свого меседжу про готовність частини українських еліт (фраза про вагомість особи Кличка також невипадкова) сприйняти “план Трампа”. Важливо, що це відбувається саме у момент, коли українські переговорники опинилися на роздоріжжі – приймати фактичну капітуляцію перед Москвою, погодившись на несправедливий план, або його відхилити. Про непростий вибір та позицію української влади Інформатор писав тут.

Ранок у Лондоні почався не з кави: Кличка показали по головному мовнику Британії
Ранок у Лондоні почався не з кави: інтерв’ю Кличка показали по головному мовнику Британії. Фото Юлії Блажнової-Рекухи

Але у висловлюваннях Кличка головним є те, що він опонує українському президентові. Володимир Зеленський, нагадаємо, наполягає на безумовному й терміновому припиненні бойових дій, при цьому, фактично, не підтримуючи публічно інші частини “плану Трампа”. А міський голова Києва підтверджує: суспільство у столиці, і країні – більш широко, готове до непростих рішень. Тим самим Віталій Кличко, по-перше, кидає виклик Володимиру Зеленському – “вашим головним опонентом є саме я”. По-друге, передає ще один, прихований, меседж західному світу: “якщо хтось шукає опозицію в Україні, незгодну з офіційною владою, то вона ось тут”.

Справа в тому, що Віталій Кличко принаймні з весни 2024 року веде напівдипломатичну, напівполітичну діяльність на Заході. Її початком можна вважати те саме, резонансне, інтерв’ю зі звинуваченнями Зеленського у формуванні “авторитарних” тенденцій в Україні (грудень 2023 року). Але після такого жвавого старту й до певного моменту його публічні заяви були млявими, на кшталт “ми впадемо – й ви наступні” (серпень 2024-го). Метою є утвердження Кличка, саме як опозиційного лідера в Україні, серед західних еліт: Інформатор вже писав, що саме з цим і пов’язана уся його публічна діяльність на Заході.

Новий “опозиційний” поштовх – чи, радше, стусан – Кличкові надали з 31 грудня 2024-го на Банковій, призначивши керувати військовою адміністрацією Києва колишнього підлеглого Кличка, Тимура Ткаченка. А ще за місяць місто почало здригатись від приголомшуючих кримінальних новин – то шокуюче викриття будинку розпусти, що ховався під вивіскою стрипклубу “Tootsie” у підвалі будинку Кличка, то – земельна вакханалія у КМДА й Київраді зі “справою Комарницького”. Міський голова у відповідь зачастив до ЄС (принаймні три візити до Німеччини й Бельгії з початку року) і посилив медіа-активність, “вишенькою на торті” якої і є інтерв’ю BBC. Але це – діяльність за межами країни, а от як сприйняли вислови у Києві – окреме питання.

“Може заробити кримінальне провадження”

Вдома ж пасаж Кличка про “тимчасовий мир” викликала ефект міни, що розірвалася в руках у сапера. Найперша теза у коментарях про його вислів – “це зрада”. На Банковій “офіційно” питання ще не коментували, проте BBC звернувся по позицію до Сергія Лещенка, радника очільника ОП Андрія Єрмака. Той зауважив, що саме обговорення цього питання “порушує Конституцію”, оскільки та захищає територіальну цілісність. А єдиний мандат на перемовини має президент – відтак, усі інші мають навколо нього об’єднатися.

Одними з найперших свій гнів висловили військові. Так, Андрій Півторак, офіцер-резервіст, що служив у 130-му батальйоні 112 бригади, нині інструктор задався у соцмережах питанням – чи є Кличко “мером-консервою”, чи його “не так зрозуміли”. Півторак є одним з частих медійних спікерів на військову тематику, але, що більш прикметно, – він служив у чисто київській бригаді ТрО, якій досить часто допомагає сам Кличко (востаннє – тиждень тому, 17 квітня передав понад 1800 БпЛА від громади міста).

Більш відвертими були безпосередні критики. Депутат і очільник фракції “Слуга народу” у Київраді Андрій Вітренко не стримував емоцій, прямо назвавши позицію міського голови “капітулянтською”, а самого Кличка – “колишнім боксером, який став мером Києва, і вдарив нижче пояса всій країні”. Ще й додав – це, мовляв, не “те, що звучить як зрада”, це “і є зрада”.

“Це не “один зі сценаріїв”. Це – пряме порушення Конституції та національного суверенітету. Це не “тимчасовий мир” – це дорога до втрати державності. Це не позиція мера столиці – це позиція слабкості й зручності для ворога”, – зауважив Вітренко у дописі.

Дещо м’якіше, але зберігши загальний настрій, коментували вислів Кличка у Верховній Раді. Так, нардеп від тієї ж-таки “Слуги народу” Максим Бужанський натякнув, що в Кличка через висловлені ним гіпотетичні “тимчасові” рішення можуть початись неілюзорні і, головне, постійні проблеми з законом.

“Треба якось пояснити Віталію Кличку та усім іншим, хто поки не розібрався, що “тимчасова відмова від територій” та тимчасова відмова від спроб повернути окуповані території силовим шляхом, це абсолютно різні речі. Перше – це стаття 110 Кримінального Кодексу України, друге – констатація ситуації, що склалась на зараз”, – зауважив Бужанський у своєму Telegram-каналі.

Цікаво, що з точки зору правників, в Кличка дійсно можуть виникнути проблеми із законом через висловлення. Так, Юрій Білоусов, професор кафедри приватного права Хмельницького університету управління та права ім. Л. Юзькова, зауважив на Facebook, що київський міський голова дійсно може “заробити кримінальне провадження щодо посягань на територіальну цілісність”.

Навіщо Кличкові такі часті зустрічі з канцлером Німеччини, і що вигадали в Зеленського для боротьби з мером Києва

Нагадаємо, Інформатор писав про те, навіщо Віталію Кличкові такі часті зустрічі з очільниками європейських країн. Так, з одним тільки Олафом Шольцем восени 2024 року він зустрічався тричі – і у Берліні, де обидва відвідували офіційні й неофіційні заходи, та у Києві, куди Шольц приїжджав з візитом. Справа не в тому, що міському голові хочеться частіше “світитись” разом з канцлером Німеччини. Просто це – спосіб показати серйозність його політичних намірів.

Також ми розповідали, що у Зеленського вигадали нову ідею, як позбутися Кличка: в Україні можуть ухвалити закон, який обмежить повноваження мерів лише двома строками. На думку ексдепутата від Блоку Петра Порошенка та колишнього голови “Комітету виборців України” Олександра Черненка, цей “винахід” спрямований насамперед проти голови Києва Віталія Кличка.

Джерело