Скандали та політична криза, що охопили Київ останнім часом, залишають чимало запитань до якості управління столицею, та й до самого міського голови. Ані “справи Комарницького”, ані численних корупційних і майнових скандалів, що нині супроводжують життя посадовців з КМДА, навіть близько не було в планах керівництва містом, коли воно вперше входило до сесійної зали Київради понад 10 років тому. А що ж було? – Інформатор розшукав стенограму найпершого виступу тоді ще недосвіченого і щойно обраного міського голови Віталія Кличка, аби пригадати ті обіцянки, які він щедро давав киянам.
Що передувало “інавгурації” Кличка
Вперше до сесійної зали Київради новообраний мер Віталій Кличко зайшов 5 червня 2014 року. Тоді щойно завершилися непрості місцеві вибори – ситуація у місті й країні, нагадаємо, була непростою. У Криму вже проявилися російські окупаційні війська, а на Донеччині почався перший масштабний бій між українськими прикордонниками й бойовиками “ДНР” за КПП Маринівка, що межує з Ростовською областю РФ.
У Києві завершувався період невизначеності. 25 травня пройшли позачергові президентські та місцеві вибори, на них переміг кандидат, висунутий тоді вже парламентською опозиційною партією УДАР, народний депутат Віталій Кличко. Вже загартований вогнем визвольних баталій під час Революції гідності політик набув чималої політичної ваги. Він мав визначний загальноукраїнський рейтинг, але в результаті Віденської змови поступився посадою Петрові Порошенку. У результаті розміну, політичний партнер став президентом, сам він – мером Києва, а його депутати (у т.ч. й прізвища, відомі зараз в столиці – Артур Палатний, Дмитро Білоцерковець тощо) увійшли до Блоку Петра Порошенка.
5 червня у сесійній залі Київраді відкрилася І сесія VII скликання. До засідання “добігли” тоді лише 109 новообраних депутатів (інші, напевно, спізнилися – у Києві в той день було повно іноземних гостей). Поки Кличко ще не став мером, засідання вів очільник Київського міського тервиборчкому Михайло Терещенко: на самому початку він покликав новообраного мера до трибуни і вручив тимчасове посвідчення київського міського голови.
Нульова терпимість і аудит
Кличко вийшов на трибуну й почав промову: спершу звернувся зі словом про загиблих на Майдані (біль від втрати ще був надто сильним) і оголосив хвилину мовчання. Далі – подякував виборцям. І зауважив, що зміни у країні в цілому почнуться з Києва, зірвавши оплески.
“На жаль, ми отримали непросту – складну спадщину. Київ довгий час грабували, різні ділки набивали свої кишені за рахунок киян. Цьому потрібно покласти край. Від сьогодні я заявляю: у місті Києві оголошується нульова терпимість до корупції!” – зірвав ще більші овації новообраний міський голова.
Він пообіцяв провести аудит функцій міської влади і її послуг для киян. Питання було нагальне: міським головою у Києві довгий час був Олександр Попов, який навіть не ризикнув виставитись проти Кличка на виборах – там і без того було чимало дивних персонажів, як-от Дарт Вейдер, Геннадій Балашов з “5.10” чи автогонщик Олексій Мочанов. Також Кличко пообіцяв, що чиновники перестануть годуватись з міських послуг.
“Буде запроваджено нові способи спілкування з киянами – зокрема, електронне урядування, прозорість бюджету, інтерактивне спілкування з кожним громадянином. Для цього ми проведемо модернізацію служб міста… Я гарантую, що нова київська влада буде регулярно і змістовно звітувати перед громадою за свої дії”, – зауважив Кличко, додавши: не обіцяє, що вже завтра у Києві наступить рай, але місто стане зручним і комфортним.
Інвестори, інфраструктура й дороги
Крім того, Кличко пообіцяв підтримувати “ініціативу й самоорганізацію” киян, забезпечити прихід інвесторів, “як українських так і іноземних”, і провести для них форум. Це завдання міський голова, зазначимо, “тягне” й досі – у закордонних відрядженнях він часто зустрічається з бізнесменами, а під час останнього візиту до Німеччини спеціально відвідав бізнесовий форум.
“Ми зможемо оновити інфраструктуру міста, нарешті забезпечити побудову нових мостів, доріг, які простоять багато років”, – сказав ще одну обіцянку Кличко.
Зауважимо: якісь з тодішніх обіцянок Кличка дійсно виконані. Так, у місті дійсно працює чудова комунікація з киянами – “Київ Цифровий” став справжнім ноу-хау київської влади й перемагає на міжнародних конкурсах, як ефективна модель електронного урядування й комунікації. У тому числі, там є дашборди, які розповідають про витрачання бюджетних коштів (та сама “прозорість бюджету”). А ремонти мостів та доріг у Києві здійснюються навіть у часи повномасштабної війни, викликаючи іноді й роздратування містян – багато хто вважає, що кошти ефективніше було б витратити на оснащення Сил оборони.
Головне завдання, яке “провалили” в Кличка, – це та сама “нульова терпимість до корупції”, якій плескали в долоні депутати понад 10 років тому. Схоже, саме це й буде вирішальним для Кличка, як політика, тестом на зрілість: якщо міському голові до снаги буде позбавитись токсичного оточення, у тому числі, серед “друзів дитинства” чи близьких депутатів, що забруднилися у корупційних схемах, – він зможе продовжити й власне політичне життя.
Мега-скейтпарк, океанаріум і навіть Диснейленд: які ТОП-5 проєктів пропонував і не виконав Кличко
Нагадаємо, Інформатор писав про ТОП-5 фантастичних та амбітних проєктів міської влади у Києві, що задумувалися, але за різних причин не були реалізовані. Йдеться про мега-скейтпарк, океанаріум і навіть Диснейленд у Гідропарку. Взагалі, виявилося, що в міського голови Києва проблем з фантазією немає: амбітність проєктів, які свого часу озвучував Віталій Кличко, викликає захоплення.
Ще одна обіцянка, яку поки не виконали в мера Києва, – це захист історичної забудови. Громадськість вимагає у Віталія Кличка заборонити знесення будинків, що представляють історичну цінність, в інтересах забудовників – йдеться про проєкт рішення про захист 100-річних будівель, поданий до Київради самим міським головою. Щоправда, депутати кожного разу переносять це питання до порядку денного на наступні засідання – а пам’ятки архітектури у Києві продовжують руйнувати недобросовісні власники.