План Б для Ткаченка: зробитися депутатом Київради, тоді секретарем, а згодом – скинути Кличка

Двох депутатів Київради від фракції УДАР Віталія Кличка змушують скласти мандати, щоб до депутатського корпусу зміг долучитися чинний голова “військової” влади Києва, Тимур Ткаченко. Такий сценарій, оприлюднений Інформатором на минулому тижні, підтвердила нардепка від “Європейської Солідарності” Вікторія Сюмар. Вона додає: глобальний план центральної влади полягає у подальшому відстороненні Віталія Кличка й пошуку формату передачі його повноважень до очільника КМВА.

Що сказала депутатка Сюмар

Про ймовірну реалізацію “чернігівського” сценарію у Києві нардепка від “ЄС” Вікторія Сюмар розповіла у Facebook. За її даними, план дій полягає у заведенні до Київської міськради Тимура Ткаченка, який на момент місцевих виборів 2020 року “штурмував” міську раду від партії УДАР Віталія Кличка (і працював у команді міського голови). На підтвердження цього у Telegram-каналах “засвітили” нібито власноруч підписану заяву про складання мандату депутатом Ігорем Опадчим від УДАРу – він ще 2024 року скаржився на політичний тиск саме з такою вимогою (сам Ткаченко тоді ще був посадовцем у Мінвідновлення).

“Схема бажань” влади по Києву виглядає так: двох депутатів від УДАРу “схиляють” скласти мандати, щоб в Київраду зайшов Тимур Ткаченко… він раніше був УДАРівцем в їх списках. Далі його треба обрати секретарем, а Кличка відсторонити. Через якусь підозру чи щось подібне. І тоді Ткаченко повноцінно керуватиме містом, в якому, нагадаю, найбільший бюджет. Бо це далеко не останній аргумент для такої запеклої боротьби”, – зауважила Сюмар.

У приведенні такого плану до виконання дійсно є сенс, але лише на першому етапі. Адже завести Ткаченка до Київради не так і складно – особливо якщо дані про складання Опадчим мандату підтвердяться. А от зібрати голоси під кандидатуру Тимура Ткаченка у Київраді навряд чи вдасться. Дві найбільші її фракції, “Євросолідарності” (31 депутат) та УДАРу (30 депутатів плюс голос міського голови) вже становлять більшість, а змусити їх голосувати за чужого для них кандидата буде неможливо, аж надто зважаючи на градус протистояння між “центром” та київською владою.

У чому складність плану

Малоймовірне станом “на зараз” і відсторонення Кличка від виконання обов’язків. Справа в тому, що будь-які корупційні звинувачення – байдуже, чи йдеться про локальні кримінальні справи про незаконне збагачення чиновників (з метрополітену, посадовців “Київавтодору” чи навіть безпосередніх заступників Кличка), чи про більш масштабні – як-от “справа Комарницького” – зачіпають міського голову “по дотичній”. Поки не було жодного гучного приводу, що дав би привід засумніватись у щирості безпосередньо міського голови, і навряд чи він з’явиться у подальшому.

Нагадаємо, аналогічна ситуація, щоправда, без заведення очільника “військової” адміністрації до міської ради, сталася у Чернігові, де містом тривалий час керував секретар міськради Олександр Ломако – до речі, однопартієць Кличка. Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко був відсторонений від посади Яворівським райсудом Львова в грудні 2022-го строком на рік через справу про спробу перетину держкордону на Львівщині (мера не випустили на конференцію в Лугано) та, нібито, спробу вивезти за кордон автівку, що належала родині мера. Але міським головою після цього він вже не був.

Замість нього обов’язки були покладені на Ломака – і він працював міським головою аж до грудня 2024-го. А тоді – гучно грюкнув дверима, звинувативши у тиску очільника військової адміністрації. Ситуація у Києві є дзеркально протилежною: міський голова, Віталій Кличко, перебуває на посаді, натомість близький до нього секретар міськради відправлений у відставку. І зважаючи на тривалість політичного процесу з обрання нового секретаря, кандидатури, яка б влаштувала більшість сторін у міській владі, поки що немає.

До речі, цікаво, що саме про держкордон йдеться і у “справі Прокопіва” – однопартійця Вікторії Сюмар, керівника фракції “ЄС” у Київраді та відстороненого заступника Кличка. Його звинувачують у організації переправлення через кордон водія-ухилянта, який не повернувся до України у 2022 році.

З-поміж яких кандидатур шукають нового секретаря Київради і що за позов Ткаченка розглядає суд

Нагадаємо, ще на початку квітня Інформатор писав про те, що обезголовлена Київрада шукатиме собі нового секретаря. Напередодні депутати з тріском провалили вотум недовіри Володимиру Бондаренку, втім, він сам подав заяву про відставку з посади секретаря й заступника міського голови. Тим самим відбувшись малою кров’ю, зберігши мандат депутата й такий-сякий вплив (а в Кличка ще й подали його крок, мало не як самовідданий).

Також ми розповідали, що у Києві набирає обертів боротьба за повноваження між КМВА та КМДА. Очільник міської військової адміністрації Тимур Ткаченко перейшов від слів та обурень до справи. Рішення Київради щодо збільшення повноважень міського голови вже розглядає суд.

Джерело