Наприкінці робочого дня у середу, 6 лютого у НАБУ нарешті розповіли, з чим були пов’язані обшуки, що її детективи проводили в оточення Віталія Кличка та інших впливових у Києві осіб. Як і передбачав Інформатор, йдеться про ключових посадовців та депутатів Київради, що пов’язані з питаннями виділення землі, і серед них точно є Денис Комарницький. Його поза очі називають “смотрящим” за будівельним бізнесом та ринком землі у Києві – тепер його статус “легалізовано” детективами.
Затримали Комарницького, а ще “праву руку” Кличка й депутатів Київради
У пресслужбі НАБУ розповіли, що масштабну операцію “Чисте місто” проводили, аби викорінити корупцію у земельній та бюджетній сферах столиці. І одразу натякнули на головного підозрюваного й організатора схем: зазначили, що це “медійно-відомий колишній депутат Київради”. В тому, що йдеться саме про Дениса Комарницького, тепер сумнівів немає – саме він перебував у фокусі медійників, як один з тіньових ділків у земельній та дозвільній сферах Києва.
“Один з ключових напрямів діяльності – заволодіння цінною столичною землею під забудову та взяття під повний контроль процедури ухвалення місцевою владою рішень про надання прав на землю”, – конкретизували у НАБУ.
Назвали й деяких підозрюваних – щоправда, без прізвищ, ще й поточнили, що у середу затримали аж сімох учасників злочинної організації. Йдеться про “її керівника, ексдепутата” (зрозуміло, що це Комарницький); заступника голови КМДА, голову та члена постійної комісії Київради з питань архітектури, містопланування й земельних відносин; ще деяких депутатів. Також підозри отримали перший заступник і заступник директора комунальних підприємств, і ще четверо інших осіб.
“З того, що відомо неофіційно, (затриманий) головний фігурант Денис Комарницький. З ним паровозиком підозри отримали заступник Кличка, Петро Оленич та голова земельної комісії – депутат від партії УДАР Михайло Терентьєв. Ну і ще ряд депутатів Київради, це переважно шістки забудовників теж із земельної комісії”, – зазначив громадський діяч, ветеран Олег Симороз.
Також неофіційно київські Telegram-канали називають прізвища депутатів, що нібито входили в “ОЗУ Комарницького”: Олену Марченко з земельної комісії Київради (“Батьківщина”); Юрія Леонова, першого заступника голови КП “Спецжитлофонд” (Інформатор писав про те, що це підприємство входить до сфери інтересів Комарницького); депутата Київради, члена бюджетної комісії Володимира Слончака (також “Батьківщина”); і навіть головного архітектора Києва Олександра Свистунова (щоправда, жодних відомостей про затримання чи обшуки в людини з його посадою у НАБУ не наводять).
Також у соцмережах шириться інформація про, нібито, затримання Артура Палатного – це очільник виконкому партії УДАР, близький друг Віталія Кличка, знайомий з ним ще з юності (обидва зустрілися ще у 90-ті роки у рингу неподалік від місця, де мешкав Палатний, на вул. Богдана Хмельницького). Але офіційних коментарів про його затримання немає – мовчить і партійний сайт УДАРу. Зважаючи на те, що “вирішувати” земельні питання у Києві намагався навіть голова Одеського партійного осередку (його затримали в грудні) – Палатний цілком міг бути дотичним до схем.
Схема із будинками-“привидами”
У чому полягає сутність схеми, також пояснили в НАБУ. Вона досить цікава: схожа у деталях на “туалетну” (коли в Київради просять землю з метою утримувати на ній маленьку споруду, на яку є право власності), тільки от… без жодних споруд взагалі. Ділки підшуковували перспективні земельні ділянки, “будували” на них нібито будинки документально й реєстрували право власності на них на підконтрольних осіб, кажуть детективи.
Такі от “будинки-привиди” потім “зносили” – теж, звісно, на документах – аби забудовники зводили на їхньому місці вже справжні будівлі. Загалом, кажуть у НАБУ, вже можна довести збитки у 11,6 млн грн за 2023-2024 роки – це вартість незаконно виведеної в громади землі. Виведенню ще 6 ділянок вартістю 83,7 млн грн вдалося запобігти.
Права на землю реєстрували посадовці КМДА та депутати Київради (дехто “входив до організації”, інші – “перебували під впливом”). За це отримували кошти чи об’єкти нерухомості – ті ж-таки квартири у новобудовах. При цьому в НАБУ окремо відзначають важливу роль “керівника”, Дениса Комарницького.
“Він мав значний вплив на процеси всередині КМР та КМДА: дії посадовців, призначення на високі посади лояльних осіб, звільнення підконтрольних службовців, виділення бюджетних коштів в інтересах злочинної організації тощо. Він також підтримував зв’язки з широким колом впливових осіб, серед яких заступники голови КМДА, депутати, голова земельної комісії КМР та інші. Центр ухвалення рішень, зокрема у земельній сфері, перемістився з Хрещатика, 36 в іншу будівлю, де питання “вирішувались” за участю міських топпосадовців та інших впливових осіб”, – зазначили у пресслужбі антикорупційного органу.
Цікаво, що, аби замаскувати діяльність, усі учасники використовували “спеціальні термінали” мобільного зв’язку, псевдоніми, вели контрспостереження. Також у НАБУ називають декілька епізодів злочинної діяльності (звісно, без назв та імен). У першому – погрозами й штучними перешкодами намагалися змусити один з ринків “припинити законну діяльність”, аби забудувати його земельну ділянку. В другому – намагалися корумпувати члена земельної комісії та депутатку Київради сумою у 100 тисяч доларів, аби змусити зловжити своїми повноваженнями.
“Бруд і маніпуляції”: що каже сам Комарницький
Тим часом, у середу, 6 лютого і сам Денис Комарницький вийшов на публіку з комунікацією щодо обшуків. Він прямо не заперечив проведення у себе слідчих дій, втім, висловився про “масштабну та добре сплановану брудну інформаційну атаку”. І додав – її нібито замовник спочатку замовляв публікації у медіа, але на цьому “не зупинився” і почав тиснути прямо.
“Після наклепів у ЗМІ вони вдалися до цинічних спроб морального знищення. Кампанія, спрямована не лише проти мене, а й на дискредитацію київської міської влади та її представників, що вкотре підтверджує замовний характер. Дестабілізація, поширення брехні, залякування – це набір методів, добре знайомих тим, хто намагається узурпувати право на вплив на громадську думку, щоб маніпулювати нею”, – зазначив ексдепутат Київради, додавши, як йому прикро з приводу участі у “кампанії” представників НАБУ та САП.
Інформатор триматиме історію з обшуками та кримінальною справою, пов’язаною з Денисом Комарницьким та посадовцями й депутатами Київради, у фокусі. Адже наслідки цієї гучної спецоперації можуть бути непередбачуваними – і, передовсім, політичними, адже йдеться не лише про мера чи міську владу у Києві, але й про загальноукраїнського політика і його політичну силу.
Як НАБУ почала обшуки й затримання, і хто з “друзів Комарницького” може отримати підозру
Нагадаємо, зранку у середу, 6 лютого 2025 року Інформатор повідомив, що НАБУ проводить слідчі дії у відомого київського бізнесмена та адвоката Дениса Комарницького. Саме його називають “смотрящим” за містом – тобто, йому журналісти-розслідувачі приписують створення і реалізацію схем з розкрадання бюджетних коштів у столиці.
Також ми вже розповідали, по кому з “друзів Комарницького” може вдарити операція “Чисте місто”, як обшуки й затримання іронічно охрестили в НАБУ. Трусили офіс бізнесмена на 7 поверсі елітного бізнес-центру IQ на Печерську та низку інших локацій, пов’язаних як з самим бізнесменом, так і з іншими фігурантами справи. А їх, як кажуть, буде “понад 10 людей” – і в публічному просторі вже почали називати досить гучні імена.