Прокурори пішли в суд, аби врятувати від забудовників будинок хіміко-технічної лабораторії залізничників у Києві

Київська прокуратура вимагає від власника історичної будівлі хіміко-технічної лабораторії кінця ХІХ – початку ХХ століття укласти охоронний договір на будівлю. Вона є об’єктом архітектурної спадщини столиці, але через відсутність договору може стати здобиччю забудовників. Одним з яких цілком може бути й нинішній власник: затягування з укладанням таких документів, що є гарантією індивідуального захисту будівлі, є цілком “робочою” схемою зі знищення пам’яток.

Про судовий позов з вимогою укласти охоронний договір на об’єкт культурної спадщини по вул. Січеславській у Солом’янському районі Києва, неподалік від Центрального залізничного вокзалу, повідомляє Київська міська прокуратура. Правоохоронці зауважили, що звернулися до суду, щоб зобов’язати уповноважених осіб укласти охоронний договір на об’єкт культурної спадщини – Будинок хіміко-технічної лабораторії.

“Прокуратурою встановлено, що власником будівлі до цього часу не виконано вимоги пам’яткоохоронного законодавства та не укладено охоронний договір на неї. Такий договір передбачав би індивідуальні гарантії захисту щодо цього об’єкту культурної спадщини”, – додали у Київській міській прокуратурі.

Правоохоронці нагадали, що будинок хіміко-технічної лабораторії занесений до Переліку об’єктів культурної спадщини міста Києва як пам’ятка історії, архітектури та містобудування місцевого значення. Він є першим в Україні спеціально запроєктованим лабораторним будинком, рідкісним зразком науково-технічної споруди кінця XIX – початку XX ст. та відображає історію залізничного транспорту в Україні.

Поліцейська дільниця й будинок повітового земства: які споруди Києва вдалося зберегти

Нагадаємо, раніше Інформатор писав про те, що у Києві відреставрують одну з пам’яток архітектури, яка ще влітку 2024 року опинилася під загрозою знищення. Йдеться про будівлю Поліцейської дільниці на Лук’янівці 1902 року побудови, яку почали буквально “по цеглині” розбирати її нинішні власники. Консультативна рада Департаменту охорони культспадщини КМДА вже підтримала проєкт реставрації будівлі.

Також ми розповідали, як Київський апеляційний суд заборонив проведення демонтажних робіт у 112-річному будинку Київського повітового земства на Рейтарській, 37, що є пам’яткою історії. Її частину, флігель, на який помилково не розповсюдили охоронюваний статус, було майже повністю знесено у липні-вересні 2023 року. Вже після цього будівельні роботи було заблоковано Мінкультури та інформполітики і подано позов до адмінсуду, який на початку 2024 року також визнав руйнування незаконним.

Джерело