Кияни висувають претензії до ДТЕК Київські електромережі щодо нерівномірних відключень груп впродовж останніх тижнів, відколи були введені спочатку екстрені, а згодом – стабілізаційні графіки. Споживачі підсумували усі години знеструмлення згідно офіційних графіків: вийшло, що за два останніх тижні найбільше знеструмлювали групу №2 (72 години без світла), а найменше – групу №6 (59 годин). У ДТЕК відповідають: світло намагаються вимикати усім рівномірно – але збільшили через масовані атаки росіян.
Дискусія про справедливість у знеструмленнях розгорнулася просто під дописом ДТЕК про чергові графіки відключення світла у неділю, 1 грудня. Її почав киянин Олександр Ковальов: він ретельно підрахував усі знеструмлення, про які оператор розподільчих мереж повідомляв впродовж останніх двох тижнів. Вийшло не надто рівномірно (а значить, не справедливо): якщо групи №2 та №4 відмикали, відповідно, на 72 та 69 годин, то групу №6 і №1 – на 59 і 65 годин.
“Надайте пояснення. Чому серед груп така різниця у відключеннях? Ви ж казали, що групи будуть відключатися рівномірно протягом цілого тижня в цілому (не включаючи екстрені відключення)”, – попросив Ковальов, додавши до коментаря детальний розпис по відключеннях з 18 листопада по 1 грудня.
У коментарях до допису Ковальова розгорнулася справжня баталія. Одні кияни, ображені на знеструмлення (і, ймовірно, вважаючи, що ДТЕК безпідставно збільшив для них кількість годин без світла) почали звинувачувати компанію у вибірковому підході. Інші – засумнівалися вже у підрахунках самого Ковальова. Зрештою, крапку в дискусії вирішив дуже обережно поставити СММ-ник ДТЕК Київські електромережі.
“Відключення відбуваються рівномірно протягом тижня, але через масовану атаку довелося збільшити їх кількість для збалансування системи”, – написав коментар ДТЕК.
Трохи нижче компанія вповні розвинула тезу про несправедливість. Так, знають, що є занепокоєння через тривалість знеструмлень різних груп. Так, графіки формуються на основі вказівок Укренерго, технічного стану мереж і поточного навантаження – тому відключення й не можуть бути рівномірними. Але намагаються робити так, аби під час певного періоду (тиждень, два) вимикання електроенергії було максимально рівномірним для різних груп.
Зрештою, підбити підсумки “акції непокори” киян прийшов відомий політолог, директор Інституту державної служби і місцевого самоврядування Сергій Телешун. Він зазначив, що ДТЕК саме час почати публікувати реальний час відключень за тиждень по групах – це б допомогло порівняти реальний/задекларований стан речей зі знеструмленнями та оцінити функціонал менеджменту компанії.
“Крім того, знизило б градус напруги і різного роду крайнощі щодо того, за рахунок кого діють такі графіки. В іншому випадку це грає на руку агресору”, – зазначив Телешун у коментарі.
Як у Києві настали темні часи: ДТЕК почав знеструмлення з 4 черг одразу в день масованої атаки на країну
Нагадаємо, напередодні Інформатор писав, що у неділю, 1 грудня, у Києві встановлений досить незвичний час застосування обмежень. Якщо у попередні дні бізнесу та промисловості встановлювали графік, що передбачав знеструмлення впродовж цілого дня та вечора, то 1 грудня відмикатимуть лише з 08:00 до 13:00. Решту часу, з 13 години до 22:00, діятиме відключення для побутових споживачів – у обсязі однієї черги.
Також ми писали про “темні часи” у Києві. Так, ввечері 28 листопада 2024 року Київ поринув в темряву вперше після масштабних знеструмлень осені 2022-го. Усі групи відімкнули приблизно з 17 години до 23:00-0:00 з невеликими “віконечками” – аби приготувати каву і підзарядити смартфони. ДТЕК Київські електромережі подавав відімкнення, як “стабілізаційні відключення”, втім, зрозуміло, що масштаб знеструмлень значно більший, ніж зазвичай.