У Києві на Лук’янівці припинили роботи із розбирання споруди трамвайно-тролейбусного управління 1910 року побудови. Втім, на жаль, дах тилової частини пам’ятки вже зняли повністю, а будівельники встигли розібрати й частину внутрішніх стін та перекриття між поверхами. А цегла тепер лежить просто поруч з краном, за допомогою якого демонтували внутрішнє “начиння” споруди.
Про стан справ з пам’яткою архітектури 1910 року побудови розповів київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов. Так, за його словами, на Лук’янівці у Києві роботи із демонтажу будівлі трамвайно-тролейбусного управління вже зупинили. Для самої споруди це стало тяжким ударом – вона зазнала руйнування, і у нинішньому стані, без даху, не протримається довго.
“Дах тилової частини памʼятки повністю розібрано. Будівельники встигли вивезти напередодні зруйновані міжповерхові перекриття та частково розібрали внутрішні стіни на цеглу. Остання ще частково залишилась у дворі будівлі, поруч з краном, який проводив демонтаж”, – зауважив Дмитро Перов у дописі.
Крім цього, пише активіст, на паспорті об’єкту будівельники навіщось заклеїли QR-код, що веде на дозвіл у реєстрі будівництва. Зауважимо, що на Лук’янівці у Києві, на території колишнього Лук’янівського трамвайного депо, закритого 2005 року, заплановане будівництво “ТРК Лук’янівка”. Нині будівельники вже звели зовнішні стіни головної споруди, а будівлям, що її оточують, у тому числі трамвайно-тролейбусне управління, ймовірно, мають бути вписані у цілісний комплекс будівель.
Згідно з планом, розважальний центр тут матиме загальну площу 110,8 тисяч “квадратів” і три поверхи з паркінгом. А його девелопером є компанія Arricano Real Estate, що у Києві керує великими ТРЦ “РайОН”, “Проспект” та “Sky Mall”.
Зазначимо, що споруда трамвайно-тролейбусного управління є прикладом київського модерну початку ХХ століття, вона була зведена у 1911 році. У 1986-му її внесли до переліку пам’яток архітектури місцевого значення. Після закриття Лукʼянівського трамвайного депо у 2005 році будівля тривалий час пустувала. А в останні роки потрапляла у центр скандалів: у 2023-му забудовник уже намагався демонтувати дах, однак роботи тоді зупинила поліція, оскільки дозвіл на проведення будь-яких втручань втратив чинність.
Що не так із кіпрським девелопером Arricano, що будує ТРК “Лук’янівка”
Нагадаємо, у липні 2024-го Інформатор писав про те, що Dragon Capital Томаша Фіали продала частку в кіпріотській компанії Arricano. Неофіційно, причиною стали претензії СБУ до цієї девелоперської компанії. Акції Arricano було розміщено на Лондонській фондовій біржі у 2013 році та виключено з лістингу через війну у 2023 році. Крім Dragon Capital, Arricano залучав іноземні інвестиції від різних авторитетних міжнародних інвестиційних банків, включаючи Goldman Sachs і клієнтів Morgan Stanley. Трохи раніше під арешт потрапили київські ТРЦ “РайОН” і “Проспект”.
А вже у серпні 2024-го кіпрська компанія заявила про зняття арешту із київського ТРЦ “РайON”. Водночас іноземні інвестори заявили, що на їхній бізнес в Україні посилюється системний тиск з боку правоохоронців, у той час, як самі силовики звинувачують кіпрську компанію у, нібито, перерахуванні прибутку від діяльності до країни-агресорки.