Посольство Франції в Україні хоче купити історичний будинок повітового земства, що розташований на вул. Рейтарській, 37 у центрі столиці. Це та сама будівля, через яку точиться судове протистояння між компанією-забудовником НЕСТ та пам’яткоохоронцями. Частину споруди, що виходить на вул. Ярославів Вал, будівельники навіть знесли – і активісти впевнені, що для цього пам’ятку ніби “розділили” на дві будівлі через схему з Бюро техінвентаризації (і флігель однієї й тієї ж будівлі потрапив під знесення).
Про наміри французського посольства придбати будинок повідомив CEO компанії НЕСТ Еміль Соловйов виданню LIGA.net. Він каже, що нині всередині споруди тривають реставраційні роботи, але щойно вони будуть завершені, – дипломати готові заселитися.
“Ми робимо реставрацію історичної будівлі на Рейтарській із добудовою нового архітектурного об’єму, який виходить на Ярославів Вал. Елементи XXI сторіччя, які ми додаємо до будівлі XX сторіччя, не руйнують і не паплюжать пам’ятку архітектури, а підкреслюють її. І ми ідеально її туди вписуємо. Французькому посольству, яке розташоване поруч, дуже подобається наша ідея, вони навіть готові були придбати її після готовності проєкту”, – зазначив він.
Зауважимо, що будинок по Рейтарській, 37 є одним з найпроблемніших об’єктів нерухомості у Києві саме через діяльність забудовника. Роботи з демонтажу частини будинку за цією адресою почалися всередині 2023 року. Йдеться про частину Київського повітового земства, зведену не 1913 року (головний об’єм), а про флігель, збудований до початку ХХ століття.
Справа в тому, що на момент початку демонтажних робіт будівля по Рейтарській, 37 мала статус пам’ятки історії та архітектури, але частково: як переконує забудовник, флігель цього статусу не мав. Втім, будинок (цілком, разом із флігелем) отримав статус ще 1980 року. Такий казус стався через діяльність самого забудовника, який, як пояснюють пам’яткоохоронці, “розрізав” навпіл будівлю, відтявши від фасадної частини дворовий об’єм, що виходив на вул. Ярославів Вал.
Втім, у компанії НЕСТ наполягають на тому, що флігель статусу пам’ятки не мав, а відтак, їхні дії були законними. Ба більше, на містобудівній раді питання обговорювалося, і дозвіл на знесення був виданий.
Демонтаж зупинили, але відновлювати не наказали: судова тяганина через будівлю земства
Нагадаємо, Інформатор писав про те, що в лютому 2025 року Київський апеляційний суд заборонив проведення демонтажних робіт у 112-річному будинку Київського повітового земства на Рейтарській, 37, що є пам’яткою історії. Її частину, флігель, на який помилково не розповсюдили охоронюваний статус, було майже повністю знесено у липні-вересні 2023 року. Вже після цього будівельні роботи було заблоковано Мінкультури та інформполітики і подано позов до адмінсуду, який на початку 2024 року також визнав руйнування незаконним.
Також ми повідомляли, що у листопаді 2024-го Шевченківський суд Києва дозволив забудовнику не відновлювати зруйновану ним частину будівлі на вул. Рейтарській, 37. Це пам’ятка історії, у якій свого часу жив і працював Микита Шаповал, член Української центральної ради, співавтор IV універсалу (ним було проголошено незалежність України у січні 1918 року). А руйнувати будинок почала будівельна компанія НЕСТ восени 2023 року.