Справа Комарницького б’є по Банковій так само, як і по Кличку, та може бути злита правоохоронцями

Обшуки й опади з підозр за організацію схем із виводу землі з комунальної власності, що їх влаштувало НАБУ у Києві 6 лютого 2025 року, зчинили чималий галас. Схоже, що жарти дійсно скінчилися: детективи 8 місяців слухали й документували посадовців і депутатів Київради, які відповідали за земельні ресурси, й одним різким рухом накрили “організоване злочинне угруповання” на чолі з Денисом Комарницьким. Екс-депутат Київради давно вже мав звучний титул “смотрящого” за будівельною й дозвільною галузями у Києві.

Втім, при детальному розгляді все не надто однозначно. По-перше, зовсім не факт, що від цієї ситуації постраждає саме Віталій Кличко. По-друге, є сумніви в тому, що весь комплекс слідчих та оперативних заходів резюмується у ефективному судовому розгляді з конкретними вироками конкретним посадовцям, депутатам і просто комунікабельним ділкам. Підстави вважати так є – і Інформатор ретельно дослідив обставини справи.

Дві сторони одної медалі 

Про особи тих, кого слідство прив’язує до схем у Київраді й КМДА, та й про самі особливості земельної схеми з “будинками-привидами” ми вже писали напередодні. Прізвища дійсно гучні: від НАБУ отримали підозри заступник міського голови Петро Оленич, очільник земельної комісії Михайло Терентьєв. “Вишенька на торті” – Денис Комарницький, якого давно вже вважали “смотрящим” за Києвом, призначеним після того, як цього неформального титула позбавили забудовника й столичного “мінігарха” Вадима Столара. Загалом більше 10 осіб, серед них є й інші депутати, і керівництво комунальних підприємств.

Найперше, що спадає на думку: більшість з цих фігурантів належать до сфери впливу Віталія Кличка. Відтак, логічно припустити, що саме по міському голові й була нанесена спецоперація з боку НАБУ. Саме про це пише відомий київський ветеран і громадський діяч Олег Симороз: раз уже підозри виписані “правій руці” мера, то і самому меру лишилося недовго.

“Великий ризик, що заради спасіння шкури вони дадуть покази на організатора всіх цих схем, яким безпосередньо є Віталій Кличко. Питання в іншому, чи зніме нарешті НАБУ блок на підозри Кличку, який абсолютно ні для кого не секрет, що є, це мені розповідав не один детектив. Ну якщо в такій схемі і без Кличка з підозрою, то можете одразу не смішити”, – зазначив Симороз у дописі.

Втім, треба зрозуміти функціонал самого Дениса Комарницького у його неформальному “статусі”. Той-таки Симороз пояснює його так: схеми із київською землею працювали “виключно за рахунок домовленостей з Офісом президента”. А Інформатор згадував, що сам “смотрящий” зайшов на “посаду” за сприяння і безпосередньої участі нардепа (колишнього “Слуги народу”) Миколи Тищенка – в обох них були поряд офіс та житло ще з тих часів, як щойно призначений тоді керувати київським осередком “партії влади” Тищенко влаштовував “ковідні” вечірки у ресторані “Велюр”. Тобто, в “посади” Дениса Комарницького, як у медалі, є дві сторони: одна з них повернута в бік “Хрещатика, 36”, інша – до будівлі Офісу президента на Банковій.

“Наслідки цих обшуків можуть вийти далеко за рамки цих справ. За неофіційною інформацією, під час обшуку правоохоронці знайшли документи, що містять дані про фінансування партії “Слуга народу”. Нібито також було знайдено аудіозаписи, у яких фігурує багато з високопоставлених посадовців з цієї політичної сили та ОП”, – зазначив у дописі на Facebook колишній нардеп від БПП та екс-очільник Комітету виборців України Олександр Черненко.

Звісно, на цьому тлі політики від “СН” у Київраді демонструють праведний гнів. Так, Андрій Вітренко, що очолює фракцію, зробив публікацію, у якій нищівно “пройшовся” по “паразитуванню на бюджетних і земельних ресурсах міста”. І додав, що обшуки були сигналом про те, що “час смотрящих і тіньових схем у столиці добігає кінця”. Але де у цьому дописі справжній нерв, а де – бажання прикрити тили старшим колегам, – питання риторичне.

Кого призначать цапом відбувайлом, і чи зіллють справу

Також варто зазначити, що розслідування від початку вела частина не питомо української правоохоронної системи – МВС чи СБУ. “Злочинне угруповання” розробляли антикорупційні органи, що входять до впровадженої за участі західних донорів вертикалі – НАБУ і САП. А обидва вони демонстрували якщо не повну незалежність, то, принаймні, автономність від побажань влади в Україні.

Втім, вони, бувало, також починали і завершували свої справи великим “нічим” – зважаючи на політичну кон’юнктуру чи професійність. Перше враження від релізів, виписаних пресслужбою НАБУ, непогане: вони дійсно мають масив доказів проти посадовців та “впливових ділків” столиці. А от чи всі ці докази є легальними (ходять чутки, що прослуховували і кабінет, і навіть мобільні телефони Комарницького). Тут свої думки є в адвокатів.

“По деяким обшукам відсутні ухвали слідчих судів, постанови про невідкладні слідчі дії та документи, що уповноважують на участь у таких слідчих діях. Зрозуміло, що на обшуках відшукують, як правило, документи, що відносяться до кримінального провадження, але в першу чергу завжди цікавить слідство мобільний телефон особи. Якщо він у вигляді смартфону, то завжди містить листування у месенджерах, документи, файли та ін. А якщо виявлений кнопочний телефон, то який інтерес його вилучати?” – розводить руками адвокат Олександр Левадний, очільник бюро “Левадний і партнери”, який, вочевидь, долучений до справи.

Відтак, справу, виявляється, можна “розвалити” – суто процесуально. А сумніватись у тому, що в фігурантів будуть найкращі адвокати Києва, не слід: контроль над тіньовими потоками коштів означає, що їхню частину легко можна витратити й на захист. Крім того, є ще й опосередковані ознаки того, що справу можуть почати “зливати”.

“Щоб прийняти рішення про відведення землі, треба 61 голос у Київраді. Іноді це політика – ви голосуєте наше, ми голосуємо ваше. Іноді – як завжди. Якщо нікого із просто “кнопок”, які беруть гроші за голоси, не долучають до справи у якості підозрюваних, то це розслідування – мильна булька”, – ствверджує депутатка Київради Ксенія Семенова.

Поки масштабних викликів на допит у Київраді немає. Відтак, є й імовірність “зливу” самої справи. Кінець кінцем, як зазначив екснардеп Юрій Левченко у дописі про “смотрящого”, – проти Дениса Комарницького вже порушували гучну кримінальну справу 2020 року, з обшуками й “зливом” великого обсягу інформації депутату Верховної Ради Гео Леросу (він передав флешку з частиною матеріалів журналістам – саме звідти суспільство дізналося про масштаби кримінальної діяльності фігуранта у Києві). Втім, до в’язниці ніхто так і не сів.

“Та й Комарницький не вчора народився, він може почати говорити заради свободи, як колись намагався заговорити Микитась… Зараз йде розподіл корупційних потоків у Києві. У Кличка нові фаворити, у Офіса теж, вони вже ведуть перемовини, і кінцевого смотрящого вже визначать після місцевих виборів. Тільки от Денис Комарницький в їхній спільний договорняк більше не входить”, – резюмує Олег Симороз.

Як НАБУ почала обшуки й затримання, і хто з “друзів Комарницького” отримав підозру

Нагадаємо, зранку у середу, 6 лютого 2025 року Інформатор повідомив, що НАБУ проводить слідчі дії у відомого київського бізнесмена та адвоката Дениса Комарницького. Саме його називають “смотрящим” за містом – тобто, йому журналісти-розслідувачі приписують створення і реалізацію схем з розкрадання бюджетних коштів у столиці.

Також ми вже розповідали, по кому з “друзів Комарницького” може вдарити операція “Чисте місто”, як обшуки й затримання іронічно охрестили в НАБУ. Трусили офіс бізнесмена на 7 поверсі елітного бізнес-центру IQ на Печерську та низку інших локацій, пов’язаних як з самим бізнесменом, так і з іншими фігурантами справи. А їх, як кажуть, буде “понад 10 людей” – і в публічному просторі вже почали називати досить гучні імена.

Джерело