Суд заборонив демонтаж історичної будівлі Київського повітового земства на Рейтарській

Київський апеляційний суд заборонив проведення демонтажних робіт у 112-річному будинку Київського повітового земства на Рейтарській, 37, що є пам’яткою історії. Її частину, флігель, на який помилково не розповсюдили охоронюваний статус, було майже повністю знесено у липні-вересні 2023 року. Вже після цього будівельні роботи було заблоковано Мінкультури та інформполітики і подано позов до адмінсуду, який на початку 2024 року також визнав руйнування незаконним..

Про рішення апеляційної інстанції повідомив пам’яткоохоронець Дмитро Перов. Відповідну скаргу подав активіст Богдан Білецький. Також місцеві мешканці та активісти звернулися до суду з позовами з вимогою відновити зруйновану частину памʼятки. Нині в одній із таких справ суд прийняв проміжне рішення щодо заборони проведення робіт, які передбачають пошкодження, руйнування чи знищення памʼятки до вирішення справи по суті.

Нагадаємо, руйнування флігеля будинку сталося через розбіжності, що з’явились у червні 2011-го, коли Мінкультури вирішило, що будинок Київського повітового земства по вулиці Рейтарській, 37А є пам’яткою архітектури місцевого значення. А флігель садиби за адресою – Рейтарська, 37А вирішили не визнавати історично цінною спорудою. Втім, аж за 12 років, у вересні 2023-го, Мінкульт змінив думку і зазначив, що цінність має як сам будинок, так і його флігель. Наразі, в реєстрі є позначка, що охоронний статус мають дві споруди.

“У 2011 році було прийняте рішення про розділення пам’ятки і внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України лише частини будинку під технічною адресою – вул. Рейтарська, 37 А. При цьому частину будинку виокремлено у “флігель” під літерою А’”, – йдеться у повідомленні мінкульту. Там пояснили, що при створенні наказу 2011 року користувалися недостовірною інформацією.

Девелопер, який хотів зробити на цьому місці бізнес-центр “REITER HALL”, опублікував з цього приводу емоційний пост, з якого випливає, що претензії державних чиновників виникли вже після “успішно виконаних робіт по частковому знесенню окремих будівель”.

“При цьому швидкість реакції Міністерства культури та інформаційної політики України (надалі – Мінкульт) просто вражає: З 2011 по 2023 – 12 років претензії у Мінкульту відсутні. У 2023 – Мінкульт видає дозвіл на земляні роботи. А потім за два тижні вересня 2023 року – раптове прозріння і блокування робіт”, – написано у повідомленні в соцмережі компанії “НЕСТ”.

За інформацією девелопера, у 2021 році компанія “НЕСТ” придбала проєкт з реконструкції в австрійської групи компаній UNIQA. Дозвіл на виконання робіт було отримано ще 11 грудня 2012-го, стверджують у компанії. Утім, роботам з демонтажу будівлі перешкодили громадські активісти: у липні та у вересні минулого року активіст Дмитро Перов фіксував, що на Рейтарській, 37 розбирають споруду. На місце викликали поліцію та відкривали кримінальне провадження щодо можливих незаконних робіт на об’єкті археологічної спадщини.

Однак девелопер звинувачення у незаконності робіт спростовував, називючи дії активістів “свавіллям”. Девелопер провів громадські слухання, за якими Українське товариство охорони пам’яток історії та культури рекомендувало йому оновити охоронний договір та розробити облікову картку пам’ятки архітектури. Однак кияни підписали колективне звернення проти зносу історичних будівель Київського повітового земства та відправили його у міську прокуратуру.

Чим відомий будинок

Споруду Київського повітового земства було зведено 1913 року. У цій будівлі з 1917-го по 1918 рік проживав і працював письменник Микита Шаповал, член Української Центральної Ради. Комплекс складався із 3 споруд: будинка №37А – це пам’ятка архітектури, будинка 37А’ (флігель) – теж став нещодавно пам’яткою. Була і ще одна споруда, яку демонтували у 2015 році.

У радянський час будинок передано Гідромеліоративному інституту. За років незалежності у будівлі розташовувались державні та приватні установи і фірми, зрештою, будинок викупили для проведення будівельних робіт.

З 2022 року у Києві не врятували жодної пам’ятки, зруйнованої через обстріли: у чому проблема

Нагадаємо, нещодавно Інформатор писав про те, що зусилля киян щодо збереження мозаїчного панно на будівлі ресторану “Вітряк” (нині – Mill Hub) на проспекті Глушкова все ж таки мали успіх. Після підтримання міською владою петиції з вимогою захистити останню вцілілу роботу видатної художниці та монументалістки Алли Горської власник ресторану має укласти охоронний договір і виконати пам’яткоохоронні заходи для збереження мозаїчного панно “Вітер”. Після оцінки стану і панно, і будівлі закладу буде розроблений план реставраційних робіт, до фінансування яких планують залучити кошти благодійників.

Також ми розповідали, що з лютого 2022 року у Києві ще не було жодного прикладу реставрації пам’яток архітектури, що зазнали істотних руйнувань від ворожих обстрілів. У кращому випадку, їх лише консервують “до кращих часів” – саме так сталося з пам’яткою на вул. Жилянській. У якості контр-прикладу наводять Львів: там за рік відновили 7 історичних будівель.

Джерело