У київському ресторані “Noice”, що днями потрапив у неприємну історію з військовим, розповіли Інформатору про справжнє її підґрунтя. Нагадаємо, 12 січня до закладу завітав відвідувач у військовій формі – а після цього він у одному зі ЗМІ оприлюднив відео, на якому персонал відмовляє йому в обслуговуванні. Та, як це часто буває з такими подіями, насправді за цим стоїть тривала історія взаємин між власниками закладу та автором відео, а також його друзями. Інформатор подає позицію закладу, з якої випливає, що “військовий” насправді мав дещо інші наміри, а його претензії виходять значно далі звичайної чашки кави.
“Здесь все скоро будет наше!”
У ресторані “Noice” підготували та передали Інформатору ґрунтовне роз’яснення подій, що передували візиту чоловіка до закладу 12 січня. Назвали й ім’я візитера: його звати Андрій Хрущ, і він, як стверджують власники закладу, виступає від імені Олексія Горащенкова, давнього бізнес-партнера власника закладу. А тиснуть на ресторан, кажуть, ще з початку листопада 2024 року.
“Славнозвісне відвідування ресторану” Андрія Хруща, яке відбулося 12.01.2025 року було вже таким третім за рахунком. Але в цей раз він мав під собою стратегічну мету підкласти та підірвати інформаційну бомбу, яка мала б знищити репутацію самого власника закладу, який є нерозривно пов’язаний і асоціюється з рестораном… Відтак, чемна відмова офіціанта у обслуговуванні була адресована виключно особі Хруща. А за лаштунками контенту, знятого в потрібний момент, від очей громадськості та суспільства приховані сторінки доволі давньої історії”, – стверджують у ресторані.
На підтвердження Інформатору надали відео з камер відеоспостереження, де зафіксований два візити Хруща до закладу: 7 грудня 2024 та 12 січня 2025-го (ще одного разу, 27 жовтня, у ресторані не було світла, відтак, запис не вівся). Кожного разу, стверджують у ресторані, гість здійснював психологічний та фізичний тиск на власника закладу, громадянина Туреччини Айхана Оздеміра.
“Усні повідомлення носили такий зміст (мовою оригіналу): “От тебя скоро ничего не останется!”, “Скоро у тебя все будет закончено!”, “Здесь все будет наше!”, – розповіли нам у “Noice”.
“Сафарі-полювання” за автівками
У ресторані візити називають провокаціями, і кажуть, що Андрієві Хрущу, а також іншим учасникам “Горащенковської компанії” (усім хто чинить тиск на заклад та власників – Ред.) чудово відомий “протокол”, доведений до персоналу. Попри це, 12 січня, кажуть у закладі, Хрущ дозволив собі не лише словесні образи, а й куріння просто у залі, він навіть підпалив пакувальні підв’язки для піци.
“Працівникам Держслужби охорони, які прибули за викликом, висловлював погрози наступного змісту (мовою оригіналу): “Кто вы такие? Я сейчас вам разобью е..ло!” Після залишення будівлі “Noice” він почав “сафарі-полювання” за власним автомобілем Айхана та співробітниками ДСО, які його супроводжували”, – додають у закладі.
За словами власників, 13 січня 2025-но правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст.296 КК України (хуліганство). Цікаво й те, що сам Хрущ не є, власне, військовослужбовцем у повному розумінні цього слова: він належить до ДФТГ “Лівий берег Київ” (БТО ВЧ 4076) і має посаду старшого сержанта, але військову службу, кажуть ресторатори, веде “у форматі тилової ротації переїздом з лівого берега Києва на правий”.
Конфлікт ініціював один з “золотих чиновників” Порошенка
Цікаво, чиї ж інтереси представляє Андрій Хрущ. Ім’я давнього бізнес-партнера Айхана Оздеміра у поясненні від рестораторів звучить декілька разів: це Олексій Горащенков. Ще до початку повномасштабного вторгнення обидва мали спільний бізнес, і станом на сьогодні, пояснює сторона Оздеміра, візаві (а точніше – його родина) досі володіє відсотками у компаніях.
- У ТОВ “Вітревел” (це сам ресторан) – доньки Горащенкова, Дарія та Анастасія, по 15%;
- У ТОВ “ЄС Енерджи” батько, Микола Горащенков, 35%;
- У ТОВ “ЄС Ліфт” мати, Ірина Горащенкова.
“Як це часто буває при веденні спільної підприємницької діяльності, між бізнес-партнерами виникають значні конфлікти та суперечки. Саме така ситуація відбулася, коли Горащенков почав вимагати повернення коштів в Айхана Оздеміра з метою виходу із спільної справи”, – пояснює сторона власників закладу, додаючи, що “відбулися певні ринкові зміни”, тому повернути гроші одразу зі 100% частки загального бізнесу одразу вже не можна.
Також ресторатори зазначають, що Горащенков є особою “відомою і публічною” – працював на різних посадах у державних органах і міністерствах, і навіть був фігурантом антикорупційних розслідувань “щодо ймовірного порушення порядку декларування майна та тиску на працівників НАЗК”. Виявилося, що за президента Порошенка Горащенков був ніким іншим, як першим заступником керівника Головного департаменту стратегічного планування та оперативного забезпечення Адміністрації президента. Це досить відповідальна посада, і вона давала Горащенкову чималий вплив.
Декілька “офіційних” подробиць про Горащенкова з Вікіпедії (так, в нього там є своя сторінка). На початку “нульових” він працював помічником адвоката у АО “Лотюк та партнери”. Але невдовзі почав кар’єру у МЗС: працював аташе, третім секретарем, а згодом – і помічником заступника міністра. Тоді перейшов до роботи у Апараті РНБО, де був головним консультантом та навіть заввідділом “нових викликів та загроз міжнародній безпеці”.
За президентства Віктора Януковича працював у Мін’юсті та Державній міграційній службі, а також у МЗС. Після зміни влади, попри велику посаду, не був люстрований, а “доріс” до посади помічника президента України (2014-2018 роки). А тепер, як пише Вікіпедія, Горащенков – “адвокат, веде індивідуальну діяльність”.
Куратор НАЗК та недостовірне декларування
Та це – лише верхівка айсбергу. Насправді ж за Порошенка Горащенков був “вельми потрібною людиною”: він став одним з фіналістів конкурсу на голову ДБР. Крім того, виконував більш сумнівні з точки зору закону завдання. Так, 2018 року програма “Схеми” від Радіо Свобода називала його неформальним “куратором” за НАЗК від Адміністрації президента Порошенка. Заяву про спробу керувати НАЗК – формально незалежним органом, з боку президента, за допомогою Горащенкова тоді зробила колишня очільниця одного з департаментів НАЗК Ганна Соломатіна.
За даними розслідувачів, СБУ вела справу проти нього щодо ймовірних фальсифікацій під час перевірок декларацій. Скандалом супроводжувався також спосіб життя експосадовця. “Схеми” з’ясували, що Горащенков мешкав на Подолі у великому приватному будинку на місці вирубаного лісу. Споруда формально не була введена у експлуатацію, тому в декларації чиновника фігурувала, як “об’єкт незавершеного будівництва”. Із пояснень ресторану “Noice” стає зрозумілішим механізм приховування колишнім посадовцем статків: частками у бізнесах володіли обидві доньки, мати й батько колишнього “куратора НАЗК”.
Як починався скандал через “відмову у каві” для військового – деталі
Нагадаємо, напередодні Інформатор писав про те, що у Києві почався новий великий скандал через, нібито, відмову ресторану обслуговувати військовослужбовця. У мережу потрапило відео, відзняте гостем – офіціант відмовляє чоловікові, що представляється військовим, у каві. І додає, що не може подати напій, бо має заборону робити це від керівництва закладу. Інформатор дізнався подробиці про інцидент, у тому числі, від самого директора закладу.
Ще раніше ми писали про скандал через суперечливу соціальну рекламу у столиці, метою якої була популяризація української мови. На білбордах заклик переходити на державну був написаний на тлі фотографії Героя України Олександра Мацієвського, якого росіяни стратили за вигук “Слава Україні” в окупованому Соледарі в грудні 2022 року. Зв’язок між розстріляним захисником та важливістю переходу на українську у рекламі не розкривався.