У Києві просто на Хрещатику робітники демонтують внутрішні простори й перекриття будівлі готеля “Кане”, також відомої, як Центральний гастроном. Споруда, що є пам’яткою національного значення, з 2017 року стоїть прихованою за фальш-фасадом та рекламними банерами. Забудовник називає свої дії “консервацією”, втім, пам’яткоохоронці стурбовані: роботи шкодять будівлі, і невідомо, чи є на них спеціальні дозволи.
Будівлею володіє інвестор у “носорогів”
Про розбирання внутрішніх перекриттів у будинку готелю “Кане”, де за радянських часів розміщувався Центральний гастроном, повідомив київський активіст, пам’яткоохоронець Дмитро Перов у Facebook. Він зауважив, що у середу, 7 травня, протягом усього дня на вулиці Хрещатик, 40/1, тривали роботи з демонтажу та розбору внутрішніх перекриттів.
“Будівлю готелю “Кане” 1873-1874 року продовжують руйнувати. Протягом всього дня у пам’ятці національного значення продовжували роботи з демонтажу та розбору внутрішніх перекриттів”, – зауважив Перов у дописі.
За словами активіста, забудовник називає ці дії “консервацією” та запевняє у планах відновити історичну споруду. Проте характер робіт викликає занепокоєння у громадськості. Зокрема, залишається незрозумілим, навіщо компанії, яка заявляє про намір відновити пам’ятку, руйнувати внутрішні стіни та пошкоджувати фасад перфоратором, – зауважує Дмитро Перов.
Власником будівлі є “АБ Інвестиції та розвиток”, якою сьогодні керують кіпрські офшорки. Але заснували цю компанію у 2006 році Павло Погиба, Андрій Бойко і компанія “Арго Трейдінг Лтд”. Погиба був одним з інвесторів у політичну партію “Рух за реформи” та колишнього кандидата на посаду міського голови столиці Сергія Думчева (програв епічно, передовсім, через неправильне позиціонування й несерйозне сприйняття: політтехнологи “продали” його виборцям, як кандидата-“носорога”).
Крім того, Погиба – колишній акціонер банку “Преміум”, головою наглядової ради якого і був Думчев. У 2007-му Погиба був депутатом Київради від “Нашої України”, а до цього разом з тим-таки Бойком заснував ТОВ “Глобус центр”. Нині є віце-президентом недержавної організації “Асоціація платників податків України”.
Чим відомий готель “Кане”
Будівля готелю “Кане” була побудована у 1873-1874 роках за проєктом Володимира Ніколаєва. Тут жив художник Михайло Врубель, до 1918 року – гетьман Павло Скоропадський, зупинявся український актор і режисер Панас Саксаганський. Споруда має статус пам’ятки національного значення з 2009 року. У 2017 році на даху сталася пожежа, згоріли перекриття між поверхами. Готель закрили банером для подальшої реставрації.
Згодом повідомили, що з Центрального гастроному збираються зробити торговий комплекс. Ще у 2019-му архітектурне бюро Viharev представило проєкт реставрації, який передбачав збереження історичного фасаду та створення ТЦ. Проєкт схвалила містобудівна рада Києва, але його реалізація затягнулася через бюрократичні перешкоди.

Нині ж активісти стверджують, що процес знищення готеля “Кане” цілком вкладається у системну практику в Києві, коли за “намальованими” фасадами пам’ятки потроху розбирають. Зокрема, у березні 2025 року на вул. Сагайдачного, 16/5, знесли будівлю 1825 року, приховавши демонтаж за фальш-фасадом. На місці будівлі вже встигли звести новий бетонний каркас.
Що сталося з магазином Давидова на Подолі, і чому це нагадує фільм “Не дивись вгору”
Нагадаємо, Інформатор писав про те, що у Києві знесли пам’ятку архітектури, якій 2025 року мало б виповнитись 200 років. Мова про магазин Давидова по вул. Сагайдачного, 16/5 у Подільському районі столиці. Будинок спорудили для розміщення у ньому магазину, і цю функцію він виконував аж до 2011-го, коли будівлю затягнули будівельною сіткою, нібито для проведення реконструкції.
Своєю чергою, у Департаменті охорони культурної спадщини КМДА спростовують інформацію про руйнування забудовником магазину Давидова. Ймовірно, там не дуже уважно роздивилися світлини від пам’яткоохоронців, на яких видно: там, де стояв цегляний будинок, зведена залізобетонна коробка і стирчить арматура.