У Києві фахівці відновлюватимуть двері Будинку письменника, розбиті на друзки

У Києві рятуватимуть двері Особняка Лібермана, або Будинку письменника, що постраждав під час першої російської атаки на столицю у новому 2025 році. Під час падіння Шахеда, збитого над урядовим кварталом 1 січня, загалом постраждали 13 історичних будинків, найбільшої шкоди ж було заподіяно будівлі Раднаркомів і тому-таки Будинку письменника. Під час вибуху “по дотичній” зачепило вхідну групу бічного ризаліту, і розвалило історичні двері будинку – нині фахівці досліджують їх стан і готуються збирати докупи.

Про відновлення історичних дверей, що розташовувалися у вхідній групі бічного ризаліту Будинку письменника на вул. Банковій у середмісті Києва, повідомив комунальний заклад “Центр консервації предметів археології”. Там зазначили, що їхнє начальство – Департамент охорони культурної спадщини – створив комісію, аби провести огляд технічного стану й визначити пошкодження будівлі. До роботи долучилися й громадські організації: ті ж таки двері оглядали за участі представників ГО “Справжній Київ”.

Досліджували об’єкт історики з комунального підприємства та фахівці ГО “Справжній Київ”

“Під час огляду було встановлено ступінь пошкодження, виявлено втрату частин дерев’яної конструкції, обговорено питання стосовно окремих етапів подальших відновлювальних робіт. Реставрацію дверей планує проводити команда ГО “Справжній Київ” із залученням художників-реставраторів Центру консервації предметів археології”, – додали у комунальному закладі.

Центр консервації здійснюватиме нагляд за виконанням реставраційних робіт, надаватиме методичні консультації, також допоможе у відновленні пошкоджених елементів та виготовленні втрачених. Двері дійсно історичні – на світлинах, що виклали реставратори, видно усі їхні елементи, які вирвало зі своїх кріплень.  Відтак, реставраторам доведеться проробити дійсно ювелірну роботу: деякі із дерев’яних частин, візуально, вже просто не підлягають відновленню.

Деякі з елементів візуально просто розбиті на друзки
Деякі з елементів візуально просто розбиті на друзки, відтак, їх необхідно буде замінювати на такі самі, але вже новенькі елементи. Фото КЗ “Центр консервації предметів археології”

Судячи зі стану деревини, можна припустити, що двері стоять на своєму місці з 1898 року. Саме тоді будівлю перебудували на замовлення її нового власника, купця першої гільдії й цукрозаводчика Савви Лібермана (саму споруду звели ще 1879 року, за проєктом архітектора Володимира Ніколаєва).

Що відомо про Особняк Лібермана чи “пряничний будинок”, де квартирують українські письменники

Нагадаємо, відразу після ворожої атаки на Київ на початку січня Інформатор докладно розповідав про те, чим славетний Особняк Лібермана, “пряничний будинок” або будинок з розсувним дахом. Тоді Будинок письменника постраждав чи не сильніше, аніж у часи Другої світової: в споруді вибиті всі вікна, зруйновані стелі, стіни, частини фасаду, розтрощені кабінети.

Також ми писали про те, що Національна спілка письменників України, не маючи коштів на відновлення маєтку Лібермана, звернулась по допомогу до благодійників. І поки у Департаменті охорони культурної спадщини аналізують, а у Мінкульті планують звернутися до ЮНЕСКО з проханням створити механізм захисту будівель в історичному центрі Києва, письменники спробують просити про допомогу благочинців.

Джерело