У Києві комунальники монополізували ринок управління будинками і вже готують зростання тарифів – нардеп

У Києві пройшов конкурс на призначення управителів багатоквартирних будинків. В усіх 10 районах перемогу одержали комунальні керуючі компанії, навіть попри те, що деякі з альтернативних цінових пропозицій були у півтора рази дешевшими й мали нижчі ціни. Тим часом, комунальники вже готуються підняти ціни для киян на власні послуги з управління у два рази.

Про монополізацію ринку з надання послуг із управління багатоквартирними будинками заявляє народний депутат, колишній міністр з питань ЖКГ Олексій Кучеренко у Facebook. За його даними, на “конкурсі” з призначення управителями багатоквартирних будинків у столиці перемогли заздалегідь підготовлені кандидати. Усі інші ж програли, навіть за умови однакових параметрів та на 40% нижчої ціни.

“За дивним збігом обставин в усіх 10 районах перемогли комунальні керуючі компанії. Навіть незважаючи на те, що були альтернативні пропозиції із ціною послуги в півтора рази нижче. Районні адміністрації, яким підпорядковані КК, чітко впевнені що “доїти” киян мають право лише комунальні підприємства. Монополізація ринку послуг очевидна”, – зазначив Кучеренко у дописі.

За словами нардепа, у Києві практично відсутній державний контроль за якістю та наданням послуг. Те ж стосується і державного цінового контроля, хоч це напряму вплине на наявність субсидій з бюджету. А значна кількість послуг, каже Кучеренко, або не надається зовсім, або надається киянам у неповному обсязі – і проконтролювати це самі мешканці багатоквартирних будинків не в змозі.

“І нарешті – мені абсолютно незрозуміло як всупереч закону в послузі на управління зʼявилося “прибирання прибудинкової теріторіі” без погодження її меж з мешканцями. Вартість послуги після “конкурсу” зростає вдвічі”, – додав Олексій Кучеренко.

Нардеп звернувся зі скаргою до урядових структур: окрім “профільного” віце-прем’єр-міністра, міністра розвитку громад та територій Олексія Кулеби, свій запит він направив до міністра енергетики Германа Галущенка, очільника Держпродспоживслужби Сергія Ткачука й голови КМВА Тимура Ткаченка. Кучеренко пропонує їм провести робочу нараду й утворити робочу групу, що перевірила б ситуацію з наданням послуг утримання будинків. А до її роботи залучити представників споживачів самих послуг – і громадськість загалом.

Цікаво, що у коментарях до допису кияни скаржаться на зростання тарифів подекуди й у 4 рази (зокрема, по вул. Стрілецькій, 28 у Шевченківському районі Києва), а ще – на те, що єдиною альтернативою згідно з реформою, проведеною в країні, є організація мешканців у ОСББ. Але створити об’єднання можна далеко не в кожному будинку – наприклад, “хрущовки” віком понад 60 років зі старими комунікаціями. Та й саме створення ОСББ, пишуть, “влетить у копійочку” – з юридичним супроводом для одного багатоквартирного будинку це коштуватиме 60 тис грн, для будинку із газовою котельнею – 200 тис грн.

Київ Цифровий спростив життя головам ОСББ: провести збори тепер можна і онлайн

Нагадаємо, нещодавно Інформатор писав про те, що застосунок “Київ Цифровий” поповнився додатковим сервісом для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Для голів ОСББ це справжня знахідка, адже за допомогою цієї розробки вони можуть швидко й ефективно вирішувати всі питання щодо організації діяльності будинку. Проводити збори, голосувати, редагувати реєстр співвласників, керувати фінансами – все це можна робити онлайн.

Також ми розповідали, що заходи з енергостійкості, які активно впроваджують київські ОСББ, можливі завдяки програмам з підвищення енергоефективності, як компенсують витрати мешканців. Наразі їх існує декілька, при цьому різні програми можуть використовувати різні категорії. Втім, у співфінансуванні таких заходів з початком 2025 року відбулися деякі зміни, і не на користь співвласників багатоквартирних будинків.

Джерело