На вулиці Саксаганського у середмісті Києва забудовник почав ведення робіт на місці знесеної ще у вересні 2020-го садиби Лошевичів. Будинок, зведений у 1870-х, був найстаршою історичною спорудою на цій вулиці, і тоді громадськість обурилася його знесенням, тим більше, що воно було проведено самовільно (міська влада дозволила лише надбудувати садибу). А нинішні будівельні роботи вже призвели до пошкодження сусідньої пам’ятки – будинку архітектора Бобрусова.
Про ведення будівельних робіт на місці колишньої садиби Лошевичів повідомляє київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов. Він зазначає, що на сполох почали бити мешканці будинку архітектора Михайла Бобрусова. Ця споруда має охоронний статус – а архітектор був, зокрема, автором відомого у столиці “Будинку з гаргульєю” на Великій Житомирській.
“На вул. Саксаганського киплять будівельні роботи. Працює величезний бур, вантажівки одна за одною заливають бетон, – скаржаться місцеві мешканці. Як зазначається на табличці паркану: ТОВ “Інвест рентал” здійснює реконструкцію з надбудовою 2-поверхової історичної садиби на вул. Саксаганського, 76. Втім, за парканом будівництва, як видно з фото – садиби вже нема”, – зазначив Перов у дописі.
Насправді садиби Лошевичів не стало ще восени 2020 року: тоді забудовник замість того, щоб провести надбудову двоповерхової будівлі 1870-х років, просто знищив її екскаватором. Департамент містобудування та архітектури повідомив, що погодження на знесення не надавав, а Нацполіція відкрила кримінальне провадження. Зрештою, тепер забудовник повним ходом веде роботи.
“Місцеві мешканці почали першими бити на сполох. Адже активні будівельні роботи вже завдали шкоди їх будинку. Памʼяткою пішли тріщини. Відповідно до ст. 14-1 Закону України “Про охорону культурної спадщини” проведення таких робіт в охоронній зоні памятки заборонено”, – додав Дмитро Перов.
Зазначимо, що замовником “реконструкції” 150-річної садиби був бізнесмен Армен Варданян. У інтерв’ю “Хмарочосу” він пояснював необхідність саме знесення садиби Лошевичів тим, що вона мала тріщини, а цегла – обвалювалася: техобстеження, казав він, показало, що реконструкція була “єдиним виходом”. Також бізнесмен тоді зобов’язався укріпити фундаменти сусідніх будівель-пам’яток, і лише після цього починати будівництво.
Як бачимо, цього не сталося – або заходи, вжиті Варданяном, не були вичерпними. Відтак, активіст обіцяє вжити заходів, аби припинити незаконне будівництво. Зокрема, він подасть звернення до Департаменту охорони культурної спадщини КМДА та Київської міської прокуратури. Тим часом роботи продовжуються, хоч і шкодять сусідній пам’ятці архітектури.
Як у Києві зберегли будівлю Поліцейської дільниці, та можуть загубити ще одну 130-річну пам’ятку
Нагадаємо, напередодні Інформатор писав про те, що у Києві відреставрують одну з пам’яток архітектури, яка ще влітку 2024 року опинилася під загрозою знищення. Йдеться про будівлю Поліцейської дільниці на Лук’янівці 1902 року побудови, яку почали буквально “по цеглині” розбирати її нинішні власники. Консультативна рада Департаменту охорони культспадщини КМДА вже підтримала проєкт реставрації будівлі.
Також ми розповідали, що у столиці готується до знесення чергова історична 128-річна будівля. Мова про будинок Уляни Богданович 1896 року побудови. На її місці забудовник хоче звести 27-поверхову споруду ЖК Resort, а бенефіціаром називають одіозного бізнесмена Ігоря Коломойського. Інформатор відвідав майбутнє місце забудови: цей будинок є останньою історичною спорудою на вулиці, а місцеві мешканці переконані, що його вже приречено на знесення.