В суботу, 7 грудня, у відставку подав в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако. Насправді цей жест прямо пов’язаний з високою грою, яку ведуть між собою два політичні центри за 150 кілометрів від Чернігова. Мова про Віталія Кличка, що є патроном Ломако в суто політичному сенсі, та центральною владою, яка спробувала чітким розрахунком нанести хук заразом і очільнику КМДА, і київському мерові. Про що саме йдеться, і якою може бути відповідь Кличка, читайте у матеріалі Інформатора.
Ритуальне спалення
Свою відставку Олександр Ломако явно готував заздалегідь, і спробував подати, як шляхетний та символічний вчинок. Своє “аутодафе” (лат. – урочисте спалення єретика священною інквізицією) в.о. міського голови зробив акурат на День місцевого самоврядування. А в “остаточному прощавай” до містян пояснив: “за вказівкою згори” місто було взято “в заручники чиновниками з військових адміністрацій”.
“Їх умова – Ломако має піти з займаної посади. Мені передали простими словами, якщо я цього не зроблю, вони занурять місто в хаос. І показали, що буде, якщо відмовлюсь: зрив бюджету на 2025 рік, повна зупинка роботи найбільшої лікарні міста, зупинка харчування в закладах дошкільної освіти, повна зупинка громадського транспорту, жодної копійки на ЗСУ та багато іншого. Вони взяли місто в облогу. Я цю облогу маю зняти. Якщо ціна – моя посада, я цю ціну заплачу”, – це точна цитата Ломака з сайту Чернігівської міськради.
Перелічувати докладно усі претензії до Ломака і міської влади у Чернігові ми не будемо. Скажемо просто: вони є, причому обґрунтування в претензій достатньо серйозні. Обшуки у міськраді проходили на початку вересня, а у жовтні слідчі ДБР завітали додому до в.о. міського голови. Так само обшуковували і рік тому.
А от чи достатньо серйозними були саме підстави для обшуків – питання риторичне (більш детально про це можна почитати тут). За словами секретаря міськради, шукали документи 7-річної давнини про виділення землі, на якій звели АЗС. Природньо, що він тоді звинуватив силовиків у спробі блокування роботи органу влади. А істинну причину для слідчих дій вбачав у політичному тиску на себе, а у більш широкому сенсі – й на місто.
Людина Кличка на 101%
Олександра Ломако пов’язаний з Кличко кількома міцними ланцюгами. Перший з них – партійний: екс-секретар міськради Чернігова є членом УДАРу, а голова виконкому партії, за збігом обставин – друг дитинства Віталія Кличка Артур Палатний вже відреагував на свавілля влади відповідним дописом у Facebook.
“УДАРівці” всієї країни підтримують мужній вчинок Олександра та зроблять все необхідне, щоб ця ганебна практика знищення місцевого самоврядування в кращих традиціях північного сусіда не залишилася без уваги”, – зазначив Палатний, чим де-факто повторив заяву Кличка річної давнини про рух країни у авторитарному напрямку.
Другий ланцюг, що пов’язує Ломака з Кличком, – самоврядний. Екс-секретар міськради Чернігова входить до Асоціації міст України, де головує міський голова Києва, і Кличко, як та чим міг, допомагав Ломаці. Наприклад, ще навесні в.о. міського голови Чернігова звернувся до Кличка з проханням профінансувати будівництво фортифікацій на Чернігівщині (треба було 25 млн грн). Київ соратників підтримав, але не за власний кошт, а запопадливо переадресував це прохання до Кабміну.
Мінфін на початках навіть погодив виділення коштів Києву, аби той переадресував їх на Чернігів, але потім погодження відклав – а тоді й зовсім скасував. Тим самим, до речі, подарував київській владі чудовий привід для інтелектуального пінг-понгу з політичних заяв.
“Дуже нагадує ситуацію початку 2022 року, коли Київ ще до вторгнення розпочав формування ТРО, а опоненти глузували та називали нас панікерами. Наглузувалися… Замість того, щоб спільними зусиллями боротися з ворогом, Київська міська рада змушена повсякчас виймати палиці з колес та шукати можливості, як в законний спосіб обійти перепони”, – написав тоді у соцмережах секретар Київради Володимир Бондаренко, “права рука” Кличка у міськраді.
Зрештою, є й третій ланцюжок – чисто людських відносин. Кличка й Ломака пов’язує політична і особиста історія: коли УДАР висував секретаря на довибори по 206 округу на Чернігівщині замість померлого нардепа Антона Полякова в лютому 2022-го (за місяць до того, як біля Чернігова проїхав перший російський танк), міський голова Києва приїхав туди особисто, аби поагітувати за товариша. І на окрузі №206 мала б початись політична заруба саме між Ломакою та кандидатом від “Слуги народу” – втім, плани скорегувало вторгнення Росії.
Яким буде УДАР Кличка
Тепер політичний крок в.о. міського голови Чернігова стає трохи зрозумілішим. Він пішов “до заходу сонця” з високо піднятою головою, втративши посаду, та водночас забезпечивши собі політичне майбутнє обабіч Віталія Кличка. У свою чергу, “УДАР” лише починає розкручувати тему відставки Ломаки. З точки зору символізму підписання заяви про складання повноважень на День самоврядування – жест красивий, але, на жаль, цьогоріч дата припала на суботу – “мертвий” день з інформаційної точки зору.
Тому на суботу-неділю в УДАРівців виступили на “розігріві” другорядні персони, як-от Палатний чи Бондаренко (секретар Київради написав у Facebook, що підтримує колегу, й додав, що тиск у Чернігові є “дуже поганою ознакою”, бо загрожує іншим громадам, а відтак і самому самоврядуванню). Зіграти соло напевно має ще Віталій Кличко – причому не самим лише публічним виступом на підтримку Ломаки, а й більш рішучими діями.
Показово, що на підтримку Ломаки виступили й партнери Кличка з сусіднього політичного табору “Євросолідарності”. Нардепка Ірина Геращенко написала розлогий пост у Telegram про наслідки відставки в.о. міського голови, масштабувавши ситуацію у Чернігові до всієї країни. Відтак, маємо ситуацію, коли демарш, спровокований (чи буцімто спровокований) “військовою адміністрацією”, слугує сигналом до старту політичної боротьби.
Подальші дії політичного штабу Кличка можна змоделювати, враховуючи його попередні дії у відповідь чи на упередження “центру”. Буде цілком логічно, якщо Кличко вдасться до нової гучної заяви. Причому, зробить це не просто в ефірі муніципального телеканалу “Київ 24”, а в інтерв’ю Deutsche Welle чи Der Spiegel (німецькі медіа давно слугують майданчиком для політичних заяв Кличка і є цілком комфортними для його цілей, водночас масштабуючи будь-яку тезу).
Не виключений і високий пілотаж: мер Києва виїздить до Чернігова, і вже зранку у понеділок, 9 грудня, Кличко заколихує Ломаку в своїх обіймах, водночас повторюючи тезу про “формування авторитаризму” в країні. Слід зауважити, що політтехнологи, які моделювали ситуацію з відставкою в.о. мера Чернігова, заклали своєрідні “пасхалки” ще у звернення самого Ломаки. Так, він зазначив, що в людей, які змусили його піти з посади, “є прізвища”. А ще, вдався до прямої погрози – саме по собі це вже є тривожним політичним сигналом.
“В Кримінальному кодексі є відповідні статті. Знаю, що в цивілізованих країнах із ТАКИМИ (виділено самою міськрадою Чернігова – Ред.) переговори не ведуть. З ними відразу чинять відповідно. Всьому є межа. І вони її перетнули”, – зазначив колишній вже очільник міськради.
А якщо врахувати, що такі самі погрози містилися і в тексті від Артура Палатного, то стає зовсім моторошно: він обіцяв, що “ганебна практика знищення місцевого самоврядування” не залишиться без уваги. А також гарантував “замовникам і виконавцям цього свавілля”, що відповідь буде – “демократична і законна”, звісно. Відтак, політичний сезон готовий до низького старту: саме час пристібати ремені безпеки.
Що в Кличка з довірою у Києві, та чому міський голова почав передоручати справи “правій руці”
Нагадаємо, нещодавно Інформатор писав про те, що у Києві довіра до Віталія Кличка є навіть дещо більшою, аніж у країні загалом. Такий висновок можна зробити з відповідей читачів Інформатора на опитування, яке провело наше видання наприкінці тижня після того, як свої результати представила соціологічна служба Центру Разумкова. Виявилося, що баланс довіри до міського голови є також від’ємним, як і загалом по країні, але довіряють Кличкові все ж більше кияни, аніж мешканці інших міст.
Також ми розповідали, що міський голова Києва все частіше доручає участь у публічних заходах замість себе секретарю міської ради Володимиру Бондаренку. Такий висновок Інформатор зробив, проаналізувавши публічну активність Віталія Кличка та його заступника впродовж вересня та жовтня 2024 року. Зазначимо, що впродовж першого місяця осені міський голова не нехтував увагою і частіше з’являвся на публіці, однак вже в середині місяця дещо змістив акценти, залишивши собі лише найважливіші заходи й традиційно – передачу військового обладнання для захисників на фронт.