Договір з УПЦ про безоплатне користування Кирилівською церквою в Києві закінчується 30 січня 2025 року. Сама будівля храму перебуває в оперативному управлінні Національного заповідника “Софія Київська”. Відтак, після того, як спливе строк дії договору, заповідник, найімовірніше, не продовжуватиме його дію, і у церкві зможуть служити представники інших православних церков України.
Про завершення дії договору про безоплатне користування Кирилівською церквою розповіли агентству Інтерфакс-Україна у Мінкульті у відповідь на запит щодо державного майна, стосовно якого 2025 року спливає термін дії договору про оренду. Відповідну угоду з УПЦ про Кирилівську церкву, що на вул. Олени Теліги у Києві, підписали ще у березні 2017 року. Сама ж церква перебуває в оперативному управлінні Національного заповідника “Софія Київська”.
У відповіді міністерства зазначено, що договір про безоплатне користування (для проведення богослужінь) Кирилівською церквою XII ст. підписали Свято-Кирилівський чоловічий монастир Київської єпархії Української православної церкви і Національний заповідник “Софія Київська” 2017 року. У січні 2020 року підписано додаткову угоду щодо продовження терміну користування до 30 січня 2025 року.
Зважаючи на загальноукраїнську тенденцію, дуже малоймовірно, що договори щодо користування майном, особливо безоплатного, будуть надалі подовжуватися. Відтак, ченцям Свято-Кирилівського чоловічого монастиря доведеться полишити Кирилівську церкву.
Як самі кияни ставляться до УПЦ й будівництва великого православного центру на Жилянській
Нагадаємо, Інформатор писав про те, що кияни роздратовані фактом будівництва Свято-Троїцького храму та споруди “Просвітницького центру” УПЦ на перетині вул. Жилянської та Шота Руставелі у самісінькому центрі Києва. Причому невдоволення викликає як сам факт зведення (втім, зрештою, храм на цьому місці дійсно був – до 1962 року), так і архітектура споруди, і її належність до “російського” православного стилю. Також дратує те, що храм будується вже протягом 10 років – і прямо навпроти ліцею №145, а будівельний майданчик явно не додає учням наснаги у навчанні.
Також ми розповідали, що у вересні 2024 року СБУ проводила обшуки у Свято-Введенському чоловічому монастирі УПЦ. Ймовірна підстава для процесуальних дій – поширення ворожої пропаганди деякими із ченців. У той же час, сама УПЦ повідомляла про “близько шести” обшуків за різними кримінальними провадженнями.