Верховний суд України визнав законним руйнування садиби Зеленських на вул. Кониського у Києві. Знесення будівлі сталося ввечері 19 липня 2024 року – після цього садибі надали охоронний статус, а забудовник зобов’язався відновити споруду у початковому стані. Втім, тепер рішення може вплинути на формування правозастосовчої практики у місті, та країні в цілому, і забезпечити підстави для руйнування також інших пам’яток.
Про рішення Верховного суду визнати законним руйнування садиби Зеленських 1890 року побудови у липні 2024-го повідомив київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов. Він зазначив, що висновку про наявність підстав у забудовника для знесення будівлі дійшла колегія суддів на чолі з Андрієм Рибачуком. Саме рішення, прийняте 19 листопада, вже з’явилося у відкритому доступі.
“Суд визнав видачу містобудівних умов і обмеження на реконструкцію Садиби законним. І це, попри те, що будівля таки отримала статус памʼятки історії та архітектури. А єдиним дозволеним видом робіт на памʼятках, згідно Закону – є виключно їх реставрація”, – зазначив Дмитро Перов у дописі.
Пам’яткоохоронець нагадав, що напередодні знесення будівлі адвокат забудовника, Михайло Литвиненко, посилався якраз на видані “містобуди”, як на підставу демонтажу будівлі до фундаменту. Тепер суддя Рибачук та колегія суддів під його керівництвом своїм рішенням відхилили касаційні скарги Київської міської прокуратури та ГО Спадщина (була ініціатором присвоєння будівлі статусу памʼятки), щодо захисту та збереження садиби Зеленських.
“Тепер це рішення може вплинути на формування правозастосовчої практики, а отже забезпечити підстави для руйнування й інших памʼяток”, – зазначив Перов.
Як зносили садибу Зеленських та визнавали її пам’яткою архітектури “посмертно”
Нагадаємо, Інформатор писав про те, що 19 липня спроба захисту громадою Києва ще однієї історичної будівлі кінця ХІХ ст. зазнала поразки. Будівельники знесли Садибу Зеленських 1890 року побудови у середмісті столиці. Це відома будівля, а пам’яткоохоронці не раз мітингували з вимогою надати їй охоронний статус, створювали петиції – а зважаючи на назву, зверталися по захист навіть до президента. Жоден з цих заходів не був результативним: садиби на вул. Кониського, 22 не стало.
Трохи згодом, 23 липня, Міністерство культури та інформаційної політики “посмертно” визнало садибу Зеленських ХІХ століття у Києві пам’яткою архітектури. Своєю чергою, Департамент охорони культурної спадщини КМДА зобов’язаний тепер внести будівлю до Переліку пам’яток Києва. На жаль, це сталося лише після того, як садибу було зруйновано.