У Києві активісти-пам’яткоохоронці вимагають від прокуратури відзвітувати про хід справи про незаконне руйнування садиби Зеленських, що сталося у липні 2024 року. Це – реакція на заяву від посадовців КМДА про те, що почати роботи з відновлення будівлі неможливо через арешт, накладений на неї. Відтак, прокурорам доведеться відповісти на чотири незручні запитання.
Звернення до прокуратури Києва оприлюднив на сторінці у Facebook відомий столичний активіст та пам’яткоохоронець Дмитро Перов. Він згадав про позицію КМДА, згідно з якою будь-які роботи з відновлення пам’ятки наразі неможливі (архітектори банально не можуть наблизитись до фундаменту, аби оцінити його збереженість). А також зазначив, що Департамент охорони культурної спадщини КМДА поки так і не затвердив проєкт реставрації споруди.
“З іншого боку – суд не може зняти обмеження щодо використання ділянки у вигляді арешту, допоки не буде притягнуто до відповідальності осіб, винних у руйнуванні памʼятки. З моменту її руйнування у липні минуло вже майже півроку. Отже, думаю, громада має право на звіт Київської міської прокуратури щодо проробленої за цей час роботи”, – зазначив Дмитро Перов.
У своєму дописі активіст анонсує проведення мітингу під Київською прокуратурою. Зустріч з державними звинувачувачами на вул. Предславинській, 45/9 Перов призначив на вівторок, 31 грудня, о 10 годині ранку, і попросив колег-активістів захопити з собою традиційні атрибути – світлини будівель, що вже були зруйновані за бездіяльності (чи й посібництва) міської влади, та ті, що опинилися під загрозою знищення у 2024-му році. А також заздалегідь оприлюднив до прокурорів чотири запитання.
- Чи предана справа щодо незаконного руйнування Садиби Зеленських до суду?
- Чому прокуратура не усунула недоліків касаційної скарги у справі про скасування МУО на забудову ділянки?
- Чи будуть скасовані МУО для будівництва ЖК на місці пам’ятки?
- Чи подано позов на зобов’язання забудовника відновити памʼятку та укласти охоронний договір на неї?
Як не стало садиби Зеленських у Києві, і чому робітникам довелося покинути рештки фундамента
Нагадаємо, про те, що у Києві була знищена чергова пам’ятка архітектури кінця ХІХ ст., садиба Зеленських, Інформатор писав одразу після того, як з об’єкту поїхала будівельна техніка. Забудовники перемогли Зеленських 19 липня 2024-го – а будівля відома, про неї не раз писав Інформатор та інші ЗМІ. Пам’яткоохоронці не раз мітингували з вимогою надати їй охоронний статус, створювали петиції – а зважаючи на назву, зверталися по захист навіть до президента. Жоден з цих заходів не був результативним: садиби на вул. Кониського, 22 не стало.
А вже на початку жовтня 2024 року ми повідомляли, що робітники почали розбирати залишки знищеної влітку садиби Зеленських. Роботи ведуться попри накладений на будівлю арешт: до самої будівлі підігнали вантажівку, а працювали над демонтажем будівельники з сусіднього будмайданчику. Громадські ж активісти закликали киян не допустити остаточного руйнування споруди.