У Києві в неділю, 17 листопада 2024-го вже другий день поспіль за тиждень застосували екстрені відключення світла. ДТЕК Київські електромережі знеструмлює будинки цілими лініями, втім, кияни вже помітили закономірності: електрику відмикають одним і тим самим будинкам та вулицям, у той час, як сусіди – іноді просто поряд – можуть насолоджуватися світлом. Чому так відбувається, розбирався Інформатор.
Судячи з коментарів у різних соцмережах (київські спільноти і пабліки у Facebook, Telegram), у кількох районах Києва зранку відмикали світло. Йдеться про обидва береги. На лівому відімунули частину Дарницького району, зокрема, Осокорки, Рембазу та приватну забудову (сади), Дніпровський – Русанівку та мікрорайон Бульвару Верховної Ради і проспекту Миру (неподалік від метро Дарниця), а також Деснянський район – було почасти знеструмлено “дальню” Троєщину.
Також повідомляють про відключення на правому березі: на багатьох локаціях у Шевченківському районі столиці, на Оболоні (Виноградар), Святошині (вул. Чистяківська, бул. Вернадського). Прикметно: деякі користувачі почали помічати, що під час екстрених відключень світло зникає у одних і тих самих будинках – знеструмлюють найчастіше мікрорайони із старою радянською забудовою, де найчастіше стоять будинки, що оснащені газом та у яких опалення не залежить від електрики (подається напряму з теплотрас, без участі насосів).
Так, Берестейський проспект минулого понеділка, 11 листопада, під час загрози ракетного удару по Києву, “світився”, а от бульвар Вернадського вимкнули. Так само, написала під дописом ДТЕК Київські електромережі киянка Тетяна Левченко, сталося і у неділю, 17 листопада.
“Екстрені відключення вводяться у зв’язку з обстрілами, щоб були меншими пошкодження у випадку влучання. Якщо все буде гаразд, то після закінчення тривоги електропостачання буде відновлено. Тривалість і місце введення цих відключень неможливо передбачити так, як це відбувається зі стабілізаційними відключеннями”, – коментують ситуацію у ДТЕК Київські електромережі.
У ДТЕК також додали, що відмикають не конкретні будинки, а лінії електропередач загалом. Це роблять за вимогою НЕК Укренерго – і вплинути на рішення чи не підкоритися йому київські енергетики, зрозуміло, не можуть. А у коментарях деякі споживачі роблять припущення, що вимкнення стосується ще й тих ліній, де може вийти з ладу обладнання, яке буде складно відновити.
“Вимикають ті лінії, які можуть вивести з ладу дороге розподільче обладнання в разі різкого перекосу навантаження. Простими словами – щоб шафи розподільчі не згоріли, бо потім не буде у всіх і довго”, – припускає киянин Євген Іванченко.
Ще одне припущення, яке обговорюють кияни, – полягає в тому, що вимикають тих, кого можна швидше вимкнути автоматично в рамках заданої Укренерго потужності. Така версія, дійсно, є вірогідною, оскільки ще під час знеструмлень навесні 2024 року таке пояснення звучало від ДТЕК. Також кияни жартують: мовляв, які б правила вимкнення не існували – виходить, що відключають тих, чий рубильник ближчий до оператора.
Система балансує на межі: коли почнуться стабілізаційні відключення у Києві
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що хиткий баланс у системі майже вичерпаний. У середині тижня, 13 листопада 2024-го, вперше за понад два місяці влада обмежила споживання світла для бізнесу у Києві та регіоні. Це означає, що невдовзі система знову потребуватиме запровадження стабілізаційних відключень. Експерти називають також інші проблеми, як-от аварійні ремонти на низці енергетичних об’єктів.
Також ми розповідали, що зранку у понеділок, 11 листопада, в багатьох киян вимкнули електроенергію. НЕК “Укренерго” превентивно застосовував екстрені знеструмлення для мінімізації можливих наслідків ракетної атаки стратегічних бомбардувальників Ту-95МС та МіГ-31К на енергосистему України. Атака виявилась імітацією, пуски, ймовірно, були навчальними, але, незважаючи на відбій повітряної тривоги о 9-й ранку, електропостачання не відновлено.