Київрада заходить на “нове коло” перейменувань. З мапи столиці приберуть імена Олександра Блока, Івана Крилова та Олександра Пушкіна, який дивом “дотягнув” до 2024 року. Натомість, у нових назвах популяризуватимуть імена першої української феміністки Кобринської, засновника ВАПЛІТЕ Йогансена та вчерої Ірини Адаменко.
Проєкти постанов про перейменування вулиць були подані до Київради Віталієм Кличком ще 29 листопада. Загалом йдеться про п’ять вулиць, які переназвуть в рамках попереднього рішення депутатів про необхідність позбавитись назв, що мають стосунок до Російської Федерації чи її сателітів. Відтак, усі проєкти мають дуже високу ймовірність бути прийнятими, щойно вони будуть винесені до сесійної зали.
Так, вулицю, названу ім’ям російського байкаря Крилова у Дарницькому районі Києва планують перейменувати на вул. Наталії Кобринської. З альтернативних назв пропонували “вул. Мацуо Басьо”, втім, згодом робоча група все ж вирішила вшанувати не японського поета, а українську видавчиню та письменницю ХІХ ст., яку вважають також засновницею організованого фемінізму на сучасних українських теренах.
Вулицю на честь російського поета й драматурга Олександра Блока у Святошинському районі назвуть іменем Майка Йогансена – прозаїка та поета 30-х років, що увійшов до “розстріляного відродження”. Його справжнім ім’ям було Михайло Гервасійович Йогансен, а відомий він був також завдяки своїй роботі критика та лінгвіста (перекладав українською іноземні твори, був серед засновників літературного об’єднання ВАПЛІТЕ). Цікаво, що під час голосування у Києві Цифровому кияни обрали іншу назву – “вул. Дмитра Сидорка” на честь загиблого захисника, втім, робоча група вирішила вшанувати все ж культурного діяча.
Втім, ім’я захисника все ж буде представлене на мапі Києва під час нинішнього “кола” перейменувань – ім’ям офіцера ЗСУ Андрія Норова, що на самих початках російського вторгнення організовував оборону Київської ГЕС (за що отримав звання Героя України з Золотою Зіркою посмертно), назвуть вулицю, яка сьогодні названа на честь видатного російського науковця та мандрівника Миколи Пржевальського у Солом’янському районі. Назву, знову ж, запозваджує саме робоча група: кияни обрали іншу – на честь Володимира Кубійовича, українського громадсько-політичного діяча ХХ ст.
Вулицю Пушкіна, що дивом “дотягнула” до 2024 року у Деснянському районі столиці, назвуть ім’ям Соні Делоне. Це відома французька художниця, представниця напрямку арт-деко (футуризм). Делоне була засновницею напрямків орфізму та симультанізму, і також відстоювала права жінок – а з Україною її пов’язує те, що вона народилася у Одесі ще наприкінці ХІХ ст.
Останньою вулицею, яку планує перейменувати Київрада під час нинішньої “сесії”, буде вул. Софії Ковалевської (російська математикиня, письменниця та публіцистка) у Голосіївському районі. Її назвуть на честь Ірини Адаменко – теж науковиці, але вже української. Вона була докторкою фізико-математичних наук, професоркою КНУ ім. Т. Шевченка.
Київрада планувала назвати вулицю іменем батька одного з депутатів, ще й Народного артиста УРСР
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що Київрада планує перейменувати парк “Таращанець” та одну з вулиць, що досі має ім’я російського поета й драматурга Михайла Лермонтова. Парку, що мав ім’я бронепоїзда, який обороняв Дарницький залізничний вузол у серпні 1919-го від денікінців, присвоять ім’я “Кримського”. А от вулицю назвуть на честь відомого співака Володимира Турця, що є повною несподіванкою, адже він був водночас і Народним артистом УРСР. Крім того, його син нині займає важливу посаду у самій Київраді, що, ймовірно, і є відповіддю на питання “чому?”
Востаннє “хвилю перейменувань” Київрада запускала на початку серпня 2024-го. Тоді депутати планували викреслити з мапи столиці півтора десятки прізвищ російських та радянських діячів культури, мистецтва та військових часів. Серед них – Сергій Єсенін, Іван Тургенєв, Федір Достоєвський та Сергій Станіславський. Натомість, запланували назви топонімів на честь українських військовиків, науковців, ще не надто відомих широкому загалу, а також Богдана Ступки та Максима “Далі” Кривцова.