Знову Прокопів: хто й навіщо зводить будинок впритул до Байкового кладовища

На місці огорожі на Байковому кладовищі зводять капітальну споруду. Роботи ведуться по вул. Миколи Грінченка – там облаштували будмайданчик і заклали фундамент та бетонну монолітну конструкцію. А документальні “сліди” ведуть до Прокопіва – щоправда, не відстороненого після розслідування заступника Кличка, а іншого, екс-голови Укртрансгазу. Причому йдеться про досить дивну схему – із легалізації “підземної будівлі”, яка, буцімто, була досить давно вже розташована під кладовищем та ділянкою вулиці.

Замість підпірної стінки – повноцінний будинок

Про початок будівництва на місці розібраного паркану Байкового кладовища повідомив київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов. Ще на початку грудня він розповів, що на цвинтарі почали зносити історичну цегляну огорожу, аби замінити її на бетонний паркан. Втім, не на усій території паркан будується одразу: одна з ділянок огорожі явно буде капітальною спорудою.

“Помітив, що на окремих ділянках вже розібрана огорожа перетворюється не в підпірну стінкку, а на цілу монолітно-каркасну конструкцію. Зокрема, вздовж вулиці Миколи Грінченка за металевим парканом з частковим заступом на тротуар облаштований будівельний майданчик. І судячи з наявності фундаменту і бетонного моноліту – запланована споруда має капітальний характер”, – зазначив Дмитро Перов у дописі на Facebook.

За півроку будівельники вже змогли “вигнати” фундамент та почали зводити бетонні монолітні конструкції першого поверха будинку. Фото: Facebook Дмитро Перов

Пам’яткоохоронець пише, що на тимчасовій огорожі будмайданчика немає жодних інформаційних стендів, де були б дані про назву забудовника, вид чи характер робіт чи дозвільну документацію. Ці дані обов’язково мають бути обнародувані у випадку, якщо йдеться про чиєсь приватне будівництво. І, як з’ясувалося, у випадку з Байковим кладовищем мова якраз про таку, приватну, споруду.

Цікаво, що перші дії забудовника – завезення техніки на об’єкт та початок підготовчих робіт – були зафіксовані рухом “Стоп корупції” ще навесні 2024-го. Тоді журналісти побували на майданчику, зафільмували важку будівельну техніку та викликали поліцію. Правоохоронці лише встановили, що в Ідеал Стар Буду – саме його екскаватор працював на об’єкті – не було дозволів на перевезення цієї техніки.

“Випускають на волю” підземну будівлю?

Земельна ділянка, на якій ведеться будівництво біля кладовища, має адресу “вулиця Миколи Грінченка, 10/6”. Ще у жовтні 2019-го Київраді був представлений проєкт рішення про передачу землі тут в оренду у приватні руки, ТОВ “Ідеал Стар Буд”. Цікаво, що у документі йдеться про нібито вже існуючу будівлю за цією адресою (насправді жодних споруд, окрім власне дороги, тротуару і паркану тут не було). Втім, є один нюанс.

“Забудована в межах земельної ділянки – під землею розташована нежитлова будівля загальною площею 123,8 кв.м, яка належить ТОВ “Ідеал Стар Буд” на підставі договорів купівлі-продажу”, – говориться у проєкті рішення про відведення землі.

Відтак, йдеться про якусь “підземну споруду”, ще й із призначенням “землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення”. Зважаючи на сусідство з Байковим цвинтарем – цікаве формулювання. Втім, з голосуванням у Київраді не склалося: проєкт не вдалося провести через сесійний зал ані у листопаді 2019-го, ані у січні 2020-го. Стан документа нині зазначений, як “перебуває на розгляді комісії”. Але навіть попри відсутність дозволу на використання землі, схоже, що забудовник почав роботи, аби вивести “підземну будівлю” назовні.

Тепер трохи про самого забудовника. Згідно із даними YouControl, кінцевою бенефіціаркою та засновницею ТОВ “Ідеал Стар Буд” є Христина Прокопів. Вона, ймовірно, є донькою Прокопіва, але не Володимира, столичного посадовця, а Ігоря – колишнього голови Укртрансгазу. Сама компанія зареєстрована в Івано-Франківську – саме звідти походить і її батько (а також заступник Кличка, відсторонений на час перевірки після розслідування Bihus.info). Так, зокрема, про наявність родинного зв’язку пишуть київські блогери – але перевірити це достовірно наразі неможливо.

Також у грудні 2019-го ТОВ Ідеал Стар Буд разом з ТОВ “СКМ “Компані” отримали на двох земельну ділянку у Дарницькому районі Києва. Там, за адресою “Дніпровська набережна, 28” нині розташована 6-поверхівка “Бізнес-центру на Дніпровській”. Судячи з сайту БЦ, ним керує компанія “Платінум”, а усі площі всередині здані в оренду. Відтак, доходимо висновку, що будівництво на Байковому веде досить потужний та розгалужений бізнес.

Що сталося з Прокопівим, і до чого тут паркан Байкового цвинтаря

Нагадаємо, у жовтні Інформатор писав про те, що Віталій Кличко повідомив про відсторонення свого заступника, Володимира Прокопіва, від виконання обов’язків на час проведення перевірки фактів журналістського розслідування. Йдеться про дослідження Bihus.Info, у якому викладені факти збагачення самого заступника, його родини, а також його кола спілкування – друзів та оточення. Минулого разу після розслідування Bihus.Info Кличко звільнив очільника КП “Київський метрополітен” Віктора Брагінського.

А про розбирання старовинної огорожі навколо Байкового цвинтаря ми повідомляли на початку грудня. Демонтаж триває, не зважаючи на те, що цегляний паркан, як і Байкове кладовище в цілому, має статус пам’ятки архітектури. Він складається з переплетення кованих металевих ґрат з фігурним орнаментом та цегляних стовпців з ліпним декором та ритуальними вазами і розташований на цьому місці з 1909 року.

Джерело