У вівторок, 8 квітня 2025 року Київрада збереться на позачергову сесію, аби проголосувати за висловлення недовіри й відставку свого секретаря, Володимира Бондаренка. Попри те, що він по самі вуха встряг у скандал зі “справою Комарницького”, питання ще не вирішене: за деякими даними, низка груп впливу у Київраді не налаштована відпускати секретаря з посади, навіть попри те, що робота міської ради де-факто заблокована вже протягом трьох місяців через корупційний скандал. Питання є надто чутливим для міського голови: в Віталія Кличка вважають, і не без підстав, що, дозволивши “збити” Бондаренка з посади, втратять і більшість – а значить, можливість контролювати діяльність Київради. Інформатор дослідив питання відставки Бондаренка і дає власний прогноз.
Хто штовхає відставку
Передовсім, всередині Київради є декілька груп впливу/депутатських об’єднань, що підтримають відставку. Про голосування, як “маркер” – чи готова міськрада зробити крок до оновлення – написав напередодні Андрій Вітренко, очільник фракції “Слуг народу” (саме він і зібрав потрібні для розгляду недовіри 40 підписів). Він закликав колег до голосування, задавши його рамку.
“Завтра (8 квітня – Ред.) кожен з нас має визначитися, на чиєму він боці – прозорості та відповідальності чи збереження статус-кво. Голосування за відставку – це голосування проти корупційної спадщини. Не проголосувати – означає підтримати її збереження. Видно буде всіх”, – зауважив Вітренко.
Аби голосування було результативним, треба, щоб питання набрало 61 голос. Те, що “Слугам” вдалося зібрати підписи 40 депутатів, зовсім не означає, що усі ці люди проголосують “за”. Тим більше, що з депутатами, майже напевно, “працювали” усі сторони. Про це, до речі, повідомила депутатка від “ЄС” Вікторія Пташник: у понеділок вона написала, що хтось телефонував їй нібито від ГО “Стоп корупції”, і намагався з’ясувати її позицію.
Окрім “Слуг”, буде певна кількість депутатів з фракцій “ЄС” та “Голосу”, хто підтримає недовіру. Так, напередодні та-ж таки Пташник викликала секретаря “на килим” до Регламентної комісії міськради, аби поставити незручні запитання – і Бондаренко не розчарував, викручувався, як хитрий школяр, застосовуючи усі відомі йому риторичні прийоми. Ще одна медійна “зіронька” міськради, парамедикиня Аліна Михайлова, що завітала на засідання вперше за всю каденцію, поставила питання руба вже просто у сесійній залі – Віталію Кличкові.
А ще, як вже писав Інформатор, за словами очільника Громадської ради при КМДА Геннадія Кривошеї, може підтримати відставку фракція “Єдність”, та й всередині УДАРу не усі підтримують Бондаренка. В “Батьківщини” (12 штиків) та “Голосу” (8 людей) є репутаційні моменти: вони, може, й не підтримали б відставку, але заступника голови першої з двох фракцій, Віталія Нестора, вже й так звинувачують в роботі на забудовників. А у останньому епізоді розслідування Bihus.info “засвітились” особи з оточення члена політради “Голосу” Григорія Маленка. А це – фракції, що на словах найгучніше засуджували схеми Комарницького на останньому засіданні Київради: відтак, кільканадцять голосів точно дадуть.
Зрештою, не стоїть осторонь і громадськість. Так, до голосування депутатів закликав і відомий пам’яткоохоронець Дмитро Перов. Ще одна київська активістка, голова ГО “Почайна” Аннабелла Моріна збирає на 8 квітня мітинг під КМДА – вимога зрозуміла, дострокове припинення повноважень Бондаренка. Втім, Київрада вже не раз демонструвала зневагу до громадськості, не беручи у розрахунок думку киян, що намагалися тиснути на депутатів – малоймовірно, що цього разу буде інакше.
Стратегічна невизначеність
Але “ідейних” депутатів не буде багато, ба більше, у Київраді чудово опанували мистецтво маскування – коли фракції дають “показову” свободу, ніби дозволяючи своїм членам висловитися відкрито, але загалом провалюючи голосування. Цікавими “інсайдами” ділилися в понеділок у Facebook занурені в міську політику кияни. Волонтерка Ірина Ковальчук, що входить до Громадської ради при КМДА, написала під постом Геннадія Кривошеї: станом на вечір понеділка торги тривали, а відтак, голосів “за” відставку ще не було.
А юрист Дмитро Калько, експомічник депутатки від “Слуги народу” Лілії Пашинної, зауважив, що “найсталевіші яйцевласники” (маючи на увазі керівництво якраз найбільшої депутатської фракції у Київраді, “ЄС”) “не забороняють” голосувати своїй фракції – відтак, питання “зі старту” може набрати 20-30 голосів. Втім, питання про “фракційну” позицію, як мінімум, відкрите: ані слова не написав і не промовив публічно про це очільник фракції “ЄС” Володимир Прокопів, який і сам має “жовту картку” від Bihus.info після розслідування, у якому показали, як він ховає власні статки, переписуючи їх на родину, своїх друзів та компаньонів.
Прокопів також відсторонений від обов’язків заступника Кличка, і так само, як Бондаренко, може бути звільнений після того, як завершиться розслідування по ньому. Він, власне, і уособлює собою Київрадівське “болото”: депутати, що вплутані у схеми, а відтак, зацікавлені у збереженні статуса-кво, того самого, про який писав Вітренко. В них також буде аргументація. Як приклад, наведемо позицію позафракційного депутата Костянтина Богатова (вигнанець із фракції “Голос”).
“Якщо слідкувати логікою – був на “плівках Комарницького” – складай мандат, то чому тільки секретар КМР має відповідати? Бо, якщо продовжити логічний ланцюг, то голосував за ДПТ (“детальний план території” – за відсутності чіткого Генплану міста дієвий інструмент із проведення рішень в інтересах забудовників – Ред.), голосував за “туалетні схеми” – складай мандат. То, напевно, штук 80 мандатів треба скласти”, – зауважив Богатов у дописі на Facebook.
До речі, щодо таких депутатів пропонує цікаве рішення колишній радник Кличка, а нині – його яскравий критик Максим Бахматов. Ідея така: якщо депутат “підголосовував”, свідомо чи несвідомо, за хлібні питання – повинен дати свідчення на міську “мафію” (розповісти, хто й що пропонував, хто був у “схемі”, кому розписували прибуток з цих голосувань тощо), і після цього працювати далі. Власне, подібне рішення підкріплене законом – тепер викривачі мають імунітет, навіть якщо помилялися самі, варто лише почати говорити.
Усі свої: якою є позиція Кличка
У Віталія Кличка свої мотиви “не віддавати” секретаря Київради. По-перше, він не бажає втратити формальну більшість з депутатів УДАРу та “ЄС”, що забезпечує йому результативність голосувань. Сама по собі відставка Бондаренка, ніби, й не означає, що горщики б’ються – але це важливий прецедент: “здали” важливу особу, а Бондаренко формально є другою за впливом у місті людиною після мера, – значить, можуть “здати” будь-кого, у тому числі, партнерів. Саме час напружитись тому-таки Прокопіву з оточення Петра Порошенка (про колекцію квартир і офісної нерухомості якого вже почали забувати), та й іншим чільникам у Києві.
“Якщо Кличко і компанія включать тиск на корпус депутатів і врятують через арифметику голосів цю свою, тепер вже цілком зашкварену, вивіску – одна ситуація: єдність збережено, але усю міську владу дискредитовано, вони під ковпаком, роботу по їхніх схемах буде паралізовано. Розпишуться, так би мовити, колективно у співучасті. А якщо зіллють свого піонера (Бондаренка) як фунта і віддадуть на “органи”, слідства тощо – то одержать час і поле для маневрів, але втратять єдність в впливи буде значно переформатовано”, – пояснює політичний розклад колишній київський забудовник Максим Микитась у своєму Telegram-каналі.
Є ще третій варіант – тактичний відступ. Він передбачає хитрість та уважний прорахунок: на сесію приходять лише ті депутати, яким “можна” прийти, щоб засідання не відкривалося взагалі. Це, за Регламентом, менше за 61 особу + мер, тобто, простої більшості. Інші шлють довідки від лікаря, їдуть на фронт чи згадують про важливіші справи у родинному колі – щоправда, подібних зривів сесії у Київраді досі Інформатору пригадати не вдалося.
Інший, менш ризикований, варіант: депутати таки приходять на сесію. Засідання триває, воно довге, депутати тягнуть жили одне з одного (Андрій Вітренко прогнозує, що сесія триватиме цілий день). У підсумку, в один вирішальний момент усі депутати, які лише можуть, йдуть “пити каву”, поговорити по телефону, чи й “до вітру” – аби лише не тиснути кнопки. Голосування зірване, відновити його вже не можна.
“Кадровий резерв партії УДАР у Києві досить потужний, тож утримання Бондаренка виглядає як прояв інертності або стратегічного страху перед великими змінами. Це рішення, очевидно, продиктоване бажанням зберегти стабільність напередодні місцевих виборів. Проте стабільність за рахунок неоднозначних союзів – це пастка, яка з часом лише послаблює позиції лідера. Коли починається процес очищення, його зупинка перетворюється на політичний баласт, який обмежує можливість маневру, створює роздратування серед виборців і породжує внутрішню напругу серед союзників”, – зауважує у дописі на Facebook політолог Володимир Цибулько.
В будь-якому разі, Інформатор слідкуватиме за перебігом позачергової сесії й розповідатиме про усі події. Сподіватимемося на мудре й розсудливе рішення усіх “центрів впливу” у Києві – й на те, що в Кличка таки вирішать не користатися з моделей, викладених у цій статті.
У чому звинувачують Бондаренка: слухався Комарницького і фальсифікував голосування Київради
Нагадаємо, Інформатор писав про те, чому саме у Київраді ініціюють відставку Володимира Бондаренка. Так, у НАБУ показали фрагменти з телефонних переговорів фігурантів “справи Комарницького”. На них зафіксований і “права рука” Віталія Кличка, секретар Київради Володимир Бондаренко. Комарницький шпетить його за нездатність закрити сесійне засідання й недостатню твердість при голосуванні “схемних” земельних питань.
Також ми розповідали, що у Київраді в процесі голосування підмінили проєкт рішення, що стосувався дитячого конкурсу, іншим, згідно з яким самі депутати перебрали на себе частину повноважень КМДА. У цьому звинувачують секретаря міськради, Володимира Бондаренка, й заступника міського голови, В’ячеслава Непопа. Підміну вже оформили у кримінальну справу, яку розслідує СБУ: обом фігурантам загрожує реальний тюремний строк, від 5 до 10 років ув’язнення.