Гречана крупа, безсумнівно, одна з найпопулярніших в меню українців. Вона чудово смакує як з котлеткою й зеленим салатом, так і в рідкому вигляді з молоком! Отже, почнемо з того, що часто варять гречку неправильно. Інформатор розповість про помилки, які найчастіше трапляються ат яких варто уникати, а також дасть поради господиням щодо часу варіння інших популярних круп.
Помилки приготування гречки
Основні помилки:
- гречку не перебрали,
- гречку не промили,
- гречку не просушили,
- гречку переварили,
- крупу приправили спеціями замість масла.
Натомість гречку треба перевірити на наявність сміття і ретельно промити в теплій проточній воді, щоб змити пилюку. Інакше смак каші буде значно гіршим. Можна промивати крупу кілька разів, якщо вона дуже запорошена.
Найкращий показник – вода має бути прозорою. Ще краще промити крупу в гарячій воді, а потім залити водою, довести до кипіння, злити та промити.
Гречку варто трохи обсмажити на сковороді. Так у каші з’явиться приємний гіркувато-горіховий присмак. Але не можна обсмажувати мокру гречку – спочатку потрібно просушити крупу та прожарити на сухій сковорідці, постійно помішуючи. На 250-300 гр крупи беруть 1-2 ст. л рослинної олії.
Не варто варити гречку понад 20 хвилин. Не використовуйте спеції. Гречка любить жири – можна додавати вершкове масло, м’який сир, засмажку на олії, підливи.
Ще не варто варити невелику кількість крупи у великій каструлі. Важливо, щоб гречка лежала високим шаром – так вона краще пропарюватиметься. У надто маленькій каструлі крупа може пригоріти. В низькому та широкому посуді вода швидко випарується й не встигне проваритися.
Заливати гречку для варіння потрібно окропом. Так крупа прогріватиметься рівномірно, буде смачною та розсипчастою. По готовності потрібно укутати кашу рушником і залишити настоятися на 30 хвилин. За цей час вона добре розпариться, стане смачною і не перевариться.
Крупи, які можна не варити
Ячна крупа
Ячка – це каша із подрібненого ячменю. Якщо немає можливості її зварити, залийте окропом у пропорції 1:2 і дайте настоятися не менше 2 годин. Чим більший розмір подрібненого ячменю, тим довше заварюватиметься каша.
Кускус
Цю дрібну крупу не потрібно варити: достатньо залити окропом і залишити під кришкою на 15 хвилин.
Перловка
Перлову крупу також можна готувати без варіння, але це займе більше часу. Залийте кашу теплою або гарячою водою у співвідношенні 1:3 та залиште на 24 години доходити.
Геркулес
Геркулес – каша з вівсяних пластівців. Варити її не потрібно, достатньо залити окропом і вже через 15-20 хвилин вона готова до вживання.
Гречка
Варити коричневу гречку не обов’язково: її можна залити водою – навіть кімнатної температури. У пропорції 1:2 залийте крупу чистою водою і зачекайте, поки вона набухне. Гречка має стояти у воді 5-8 годин, після чого стає придатною для вживання.
Таблиця часу приготування каш
Гречка
Пропорція: 1:2 – 1 склянка гречки на 2 склянки води.
Час приготування: 15 хвилин.
Можна також варити гречку під кришкою – після закипання впродовж 5 хвилин на великому вогні й 10 хвилин на повільному.
Перлова каша
Пропорція: 1:3 – 1 склянка перловки на 3 склянки води.
Час приготування: 40-45 хвилин.
Манна каша
Пропорція: 1:4 – 1 столова ложка манної крупи на 4 частини води або молока.
Час приготування: 5-7 хвилин.
Довгозернистий рис
Пропорція: 1:2 – 1 склянка рису на 2 склянки води.
Час приготування: 18-20 хвилин.
Булгур
Пропорція: 1:2 – 1 склянка булгуру на 2 склянки води.
Час приготування: 20-25 хвилин.
Кускус дрібного помелу
Пропорція: 1:1 – 1 склянка кускусу на 1 склянку окропу.
Час приготування: 5 хвилин, залити окропом і дати настоятись.
Кукурудзяна каша
Пропорція: 1:3 – 1 склянка кукурудзяної крупи на 3 склянки води або молока.
Час приготування: 25-30 хвилин.
Цільнозернова вівсянка
Пропорція: 1:2 – 1 склянка вівсянки на 2 склянки води або молока.
Час приготування: 15-17 хвилин.