Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров знову відкрито звинуватив США в нібито прагненні заволодіти газопроводами «Північні потоки». Офіційної реакції або спростування з боку Вашингтона не надійшло. Водночас інтерес до «Північного потоку-2» серед осіб із оточення Трампа раніше фіксувався в медіапросторі та викликав занепокоєння незалежних експертів.
Лавров озвучив ці твердження в інтерв’ю RT India, стверджуючи, що адміністрація Трампа нібито прагне економічно «нагороджувати» Росію санкційними заходами та «не приховує бажання контролювати транзит газу через Україну». Детальніше із заявами глави російського МЗС можна ознайомитися на ZN.ua.
Міністр також наполягав, що США мають плани викупити газопроводи у європейських власників за символічну ціну, відновити їх і потім нав’язувати свої тарифи на газ. Як заявив глава дипломатії РФ:
“Якщо вони це зроблять, то змусить німців повернути собі своє національне достоїнство і сказати: добре, ми будемо користуватися цим газопроводом. Але ціни вже не будуть результатом домовленостей між постачальником – Росією та Німеччиною, а їх диктуватимуть американці, які викуплять цю “трубу” у європейців.”
Ця ремарка Лаврова не нова — подібні заяви він робив і в березні, і в травні. Водночас від американської сторони не надходило ні підтверджень щодо намірів купівлі «потоків», ні офіційних спростувань. Окрім цього, Лавров звинуватив США в спробах взяти під контроль нафтову співпрацю, яку Венесуела раніше вела з компанією «Роснефть».
Кремль підтримав заяви свого міністра
Кремль підхопив тези глави МЗС: прессекретар президента Дмитро Пєсков заявив, що бажання Вашингтона отримати контроль над міжнародною енергетичною інфраструктурою є, на його думку, «очевидним». При цьому він підкреслив, що Росія не відмовляється від прав власності на ці газопроводи.
Лавров нагадав, що за каденції адміністрації Байдена в США не раз висловлювали думку, ніби ці трубопроводи більше не відновлять роботу. «Північні потоки» — це комплекс газопроводів дном Балтійського моря, що з’єднує РФ з Німеччиною. Постачання через «Північний потік-1» було призупинене внаслідок санкцій, а «Північний потік-2» так і не увійшов в експлуатацію через заморожену сертифікацію в Німеччині.
Помічник президента Юрій Ушаков зауважив, що Росія розраховує на досягнення власних цілей, а не на виконання домовленостей, досягнутих в Анкориджі. Лавров натомість зауважив, що навіть не бажає припускати, ніби та зустріч президентів мала на меті «виграти час» для переозброєння ЗСУ, і додав, що США відходять від ролі нейтрального посередника внаслідок політики посилення санкцій.
Що варто знати про «Північні потоки» та навколо них
Питання відновлення «Північних потоків» уже тривалий час обговорюється у дипломатичних колах. Раніше з’являлися повідомлення про нібито таємні переговори між Путіним і Трампом щодо відновлення газового маршруту з Росії до Європи. Кремль це заперечував, але водночас як Москва, так і Вашингтон утримуються від категоричних заяв щодо остаточної долі трубопроводів.
26 вересня 2022 року на дні Балтійського моря відбулося три вибухи на «Північному потоці-1» та «Північному потоці-2», що спричинило масштабні витоки газу. Розслідування підриву ще не завершено: у справі фігурують троє підозрюваних з України, але офіційний Київ категорично заперечує будь-яку причетність до диверсії. Німецький телеканал ARD повідомляв, що слідчі не знайшли прямого зв’язку між трьома дайверами та українськими спецслужбами чи збройними силами.
