Майбутня зима, за попередніми прогнозами, буде суворішою за попередню – снігу більше, морози – сильніші. Вже в жовтні 2024 року метеорологи заговорили про аномальне явище – незвичайно раннє і рясне накопичення снігу від Сибіру до Північної Америки. Також за даними вчених полярний вихор наразі послабшав – через це маси холодного повітря можуть атакувати середні широти, тобто вплинути на зимову погоду в Європі та Україні, попереджає The Watchers. Це стане справжнім іспитом для української енергетики, оскільки вона може не впоратися із суттєвим зниженням температури.
Вчені вважають, що раннє накопичення снігового покриву, що спостерігається зараз, може мати значні наслідки для майбутньої зими у північній півкулі. Як повідомляється, накопичення снігу у жовтні може порушити стабільність полярного вихору (великомасштабного циклону, зосередженого навколо Північного полюса), що впливає на погодні умови у середніх широтах.
Також відзначається, що вже зараз цей віхор помітно послабшав. Через це холодні арктичні маси повітря, замість того, щоб кружляти навколо Північного полюсу, можуть розповсюджуватися на середні широти. Це призведе до відчутного зниження температури та снігопадів.
“Дестабілізований полярний вихор збільшує ймовірність зимових погодних порушень у таких регіонах, як Сполучені Штати, Канада та Європа. Зокрема, більший сніговий покрив у північній півкулі восени може призвести до більш нестійких систем зимового тиску, що може призвести до більш суворих холодів та збільшення снігопадів”, – пише видання.
У довгострокових прогнозах синоптиків вже вказано, що у січні температура в Україні може знижуватися до – 18 за Цельсієм. Такий прогноз – тривожна новина, бо українцям і без морозів пророкують по 8-12, а то й по 20 годин на день без світла та тепла.
Наближення аномального холоду відчувається навіть зараз. У Львові пройшов сніг із дощем, а зараз лише середина листопада. У гірських районах Карпат 13 листопада теж вхурделило.
МНС-ники показали, як гора Іван Піп у Карпатах виглядає просто зараз. Певно там прохолодно… А синоптики діляться з Інформатором невтішними прогнозами на цю зиму. У січні температура знизиться до – 18 за Цельсієм. pic.twitter.com/zNDZyulWTY
— Інформатор (@informatorua) November 13, 2024
Прогноз погоди у Києві на зиму 2025: до -18 градусів морозу
Зима 2024-2025 років може неприємно здивувати киян температурою та снігами порівняно з відносно комфортною торішньою зимою, прогнозує Wismeteo. Днів з опадами буде багато – не менше 40 загалом за сезон. Середня температура сезону становитиме -1°C, що трохи нижче за показник зими 2023-2024. По-справжньому зимова погода буде у січні 2025-го.
При цьому сезон розпочнеться не зовсім типово, і перший місяць зими очікується навіть тепліше, ніж у грудні-2023. Середній температурний показник становитиме 0°C. Однак зима візьме своє, і до 8 грудня температура впаде до мінус 11 за Цельсієм. Днів із опадами у грудні-2024 очікується не менше 17, максимальні – в районі 9-17, 22-24 грудня.
Середина зими принесе справжнє похолодання. Середня температура січня-2025 коливатиметься на рівні -3°C. Найтеплішим днем стане 31 січня з аномальною температурою 6 градусів тепла, найхолоднішим днем – 24 січня, коли температура становитиме -18°C. Опадів у січні прогнозується небагато. Здебільшого вони передбачаються у період 11-13, 20-22 січня.
Лютий-2025 буде відносно прохолодним. Середня температура місяця становитиме близько 0°C, що нижче лютого зими минулого року на 4°C. При цьому мала кількість опадів урізноманітнить погодну картину місяця – у лютому очікується до 12 “мокрих” днів, переважно, в період середини лютого.
Ситуація в енергосистемі України: яка перспектива на зиму
Інформатор проаналізував численні прогнози щодо того, наскільки тривалими можуть бути відключення світла в Україні найближчої зими. Видання дійшло висновку, що прогнозів так багато і вони настільки різноманітні, що орієнтуватися на них немає сенсу. Потрібно прийняти одне – відключення світла взимку точно будуть (у цьому сходяться всі прогнозисти). І треба готуватися до цього.
Дивіться сами. Чиновники Кабміну прогнозують, що масштабних відключень світла взимку не буде, також проблем з електропостачанням не буде щонайменше до кінця жовтня або початку листопада. Попри ризики обстрілів, дефіцит генерації та можливі поламки обладнання, в уряді зберігають оптимізм.
В Україні може виникнути надзвичайна ситуація через постійну руйнацію Росією енергетичної інфраструктури. Це може призвести до того, що ще більше українців будуть змушені залишити свої будинки і країну, тож у Європейському Союзі зростатиме кількість біженців, турбується високий представник ЄС із зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель. Населення країни “вже стикається з перебоями в електропостачанні тривалістю від 8 до 12 годин”, та цифра може зрости до 20 години на день. Тому Україні потрібна підтримка на енергетичному фронті, наголосив Боррель.
Експерти місії ООН зазначають, що цієї зими відключення електроенергії можуть бути тривалістю від 4 до 18 годин на добу. У їх висновку йдеться, що шкода від ворожих атак по енергетичній інфраструктурі триватиме місяцями, якщо не роками, оскільки необхідний ремонт потребує технічно складного обладнання.
Взимку українці можуть розраховувати на електрику протягом 8-10 годин на добу, якщо температура повітря буде близько 0°C. Але дефіцит буде більше, якщо вона опуститься нижче. Такий прогноз надав народний депутат, голова парламентського підкомітету з питань енергоощадження Сергій Нагорняк.
Більш негативний прогноз щодо столиці дає радник заступника мера Києва Олексій Тихонов. Він шокував заявою, що максимум, на який можуть зараз розраховувати кияни – шість годин зі світлом на добу, і це без врахування наслідків можливих нових ударів РФ. А для того, щоб будинки в Києві взимку встигали обігріватися і не втрачали тепло в умовах відключень електроенергії, необхідний хоча б такий добовий режим: 12 годин зі світлом – 12 годин без світла, наголосив Тихонов. А міністр енергетики Герман Галущенко без цифр прогнозує, що ця зима для України буде складнішою за попередню.