На небі ввечері 15 листопада з’явиться останній супермісяць року, який отримав назву “Бобровий Місяць”. Це астрономічне явище стане кульмінацією місячного циклу. О 23:28 за київським часом супутник досягне свого піку яскравості, а найкращий момент для його спостереження настане під час сходу місяця в ранніх сутінках.
Що таке Супермісяць?
Супермісяцем називають повню або молодик, коли Місяць максимально наближається до Землі, проходячи перигей – точку найбільшого зближення на орбіті. Завдяки цьому Місяць виглядає більшим і яскравішим, ніж зазвичай.
На рік припадає від трьох до чотирьох таких явищ, залежно від орбітального руху супутника. Супермісяці зазвичай мають народні назви, пов’язані із природними або сезонними подіями.
Чому “Бобровий Місяць”?
Назва листопадової повні бере свій початок із традицій корінних народів Північної Америки. В цей час бобри активно готуються до зими: будують дамби, утеплюють свої житла та накопичують запаси. Також це був сезон, коли мисливці встановлювали пастки на бобрів, аби добути теплі хутра для зими.
Окрім цього, повню листопада називають Морозним Місяцем, через наближення зимових холодів, або Димним Місяцем, оскільки в цей період спалювали опале листя. Тож, не пропустіть явища:
- 15 листопада в 23:28: Бобровий повний місяць.
- 15 грудня в 11:01: Холодна повня.
Як і коли спостерігати за Бобровим Місяцем
Максимальна яскравість Місяця очікується о 23:28, а його схід відбудеться о 15:53. Найкраще спостерігати за явищем одразу після заходу Сонця, коли небесне світило підніметься над горизонтом.
Обирайте місце подалі від міського освітлення, наприклад, на відкритій місцевості, щоб уникнути світлового забруднення. Оптичні прилади не потрібні – велика та яскрава повня буде чітко видимою неозброєним оком.
Чого ще очікувати від листопада
До речі, вже незабаром, у ніч із 16 на 17 листопада, можна буде спостерігати метеорний потік Леоніди. Це дин із найяскравіших небесних феноменів листопада.
Також 15 листопада починається Різдвяний піст, який завершиться 24 грудня. А 25 грудня українці будуть відмічати Різдво Христове (замість 7 січня).