Україна розширює свою мережу мобілізації в пошуках військ, щоб підкріпити свої лінії фронту. ТЦК проводять вибіркові перевірки чоловіків на елітних майданчиках, включаючи концерт і винний магазин у Києві та вулицю модних кафе в Одесі. Активізація зусиль показує, з якими труднощами стикається Україна під час збору нових солдатів для компенсації втрат на передовій, оскільки війна наближається до трьох років.
У суспільстві зростає напруга через те, як деякі відомі особи, в тому числі державні прокурори, ухиляються від призову через медичні виключення, пише 27 жовтня WSJ. Схоже, однією з відповідей на цей соціальний запит стали рейди на елітних локаціях. Влада посилила контроль на публічних заходах, включаючи концерти, де представники територіальних центрів комплектування перевіряють документи (що справді викликало негативну реакцію у громадян.
Перевірки також проходять у популярних магазинах і ресторанах. Деякі люди підтримують ці дії, вважаючи, що так можна досягти справедливості в мобілізації, оскільки на фронті переважно служать жителі сіл. Наприклад, заступник командира 3-ї десантно-штурмової бригади Максим Жорін зазначає, що “справедлива мобілізація” повинна включати не тільки селян, а й міських жителів.
WSJ підкреслює, що президент України Володимир Зеленський намагався отримати більше зброї та гарантій безпеки від США, щоб переломити ситуацію проти Москви. Але вдома його найбільша безпосередня проблема полягає в тому, щоб отримати достатню кількість військ для утримання лінії фронту.
Для України мобілізація є не лише військовою проблемою, а й зростаючою соціальною та політичною, наголошує The Wall Street Journal. Серед солдатів, які служать на передовій майже три роки, зростає невдоволення тим, що чоловіки ухиляються від військової служби. Зеленський перебуває під тиском, щоб показати, що тягар війни рівномірно розподіляється між суспільством після багатьох скандалів, пов’язаних із чиновниками, яких звинувачують у отриманні хабара в обмін на звільнення від призову.
Більшість чоловіків, які хотіли приєднатися до збройних сил, уже зробили це, і залучити нових стає лише важче, констатує видання. Багато з них переховуються або нелегально втекли з країни, щоб уникнути призову. І тут, на думку експертів, з якими говорила WSJ, “немає легкого рішення”.
Але ж влада шукає рішення та посилила перевірки в громадських місцях. Раніше, пише WSJ, офіцери ТЦК націлювалися на невеликі міста та села, очевидно намагаючись уникнути розпалювання соціальної напруги чи створення політичних проблем для уряду. Але їхня недавня присутність на елітних майданчиках у столиці та інших великих містах свідчить про зміни. Як приклади видання наводить рейд після концерту одного з найпопулярніших гуртів України “Океан Ельзи” у жовтні. За кілька днів до цього влада провела перевірки біля елітного продуктового магазину Goodwine. А у Одесі офіцери завитали в ресторани вулицею, куди вони раніше рідко заходили.
Багато хто цим незадоволений. Але інші бачили справедливість у перевірках на популярних тусовках, де попри складну ситуацію на фронті триває відносно нормальне життя.
“Ось так виглядає справедлива мобілізація – коли людей забирають не лише з сіл і містечок, а й із великих міст, де люди спокійно ходять на концерти та в ресторани”, – каже Жорін.
Бусифікація чоловіків представниками ТЦК
Інциденти з масовими перевірками військовозобов’язаних (точніше, нове загострення, бо подібні “хвилі мобілізації” бували и раніше) почалися 11 жовтня у кількох містах України, зокрема в Хмельницькому, Дніпрі, Харкові та Києві, отримали широкий резонанс у соціальних мережах. Найбільше уваги привернуло відео з рейду ТЦК біля Палацу спорту в Києві, де одразу після концерту “Океану Ельзи” працівники військкомату проводили перевірки документів у чоловіків, затримуючи частину з них.
Крім того, облави були помічені у спортзалах, торгових центрах, ринках, вокзалах та просто на вулицях. Нагадаємо, що співробітники ТЦК та поліція влаштовують також рейди на ресторани, бари та нічні клуби. Працівники ТЦК разом із поліцією можуть завітати до торгово-розважальних центрів, стендапи коміків та інші культурні заходи. Представники ТЦК навіть увірвались до ресторану “Соната” на Сихові нібито під час святкування весілля. Ошелешені гості святкової церемонії вигнали їх під крики “Ганьба!”, а один із відвідувачів детально розповів, як відбувалася облава.
Щодня у мережу потрапляють відео, на яких представники ТЦК намагаються із застосуванням сили мобілізувати військовозобов’язаних чоловіків. Вони пхають їх у буси, попри протести та опір, посипаючи при цьому лайкою та даючи копняків. Наприклад, у Харкові 6 вересня військкоми напали та побили двох чоловіків прямо біля під’їзду. Потім забрали їх в невідомому напрямку.
Облав останнім часом стало багато, матеріалів про них у ЗМІ, відповідно, теж публікується багато – і у ЗСУ виявилися незадоволені тим, як медіа висвітлюють мобілізацію. 19 жовтня військові попередили про кримінальну відповідальність за поширення фейкової інформації. ЗСУ наголошують, що в країні зараз заборонено спотворювати чи маніпулювати вимогами мобілізації, поширювати фейки, що підривають безпеку, та робити необґрунтовані оцінки мобілізаційних заходів.