Чи може ТЦК законно відмовити, якщо військовозобов’язаний спочатку ухилявся від мобілізації, а потім прийшов за належною відстрочкою? Юристи вважають, що відмова неможлива. Адміністративні порушення могли бути й військовозобов’язаний повинен за них відповісти, але це не привід відхиляти законний запит на отримання відстрочки, пише 1 грудня РБК-Україна.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації затверджений постановою Кабміну №560. Він регламентує питання оформлення відстрочки, каже в коментарі РБК-Україна партнерка Attorneys at Law “Leshchenko, Doroshenko & Рartners” Лідія Карплюк. За її словами, цей порядок не містить норм, які б ставили результати розгляду відповідного пакету документів особи в залежність від сплати чи не сплати штрафу.
Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів (п. 60 Порядку № 560), пояснює фахівець.
“Тобто перевіряються документи, які підтверджують право на відстрочку, а не наявність заборгованостей щодо сплати штрафів за адміністративні правопорушення”, – каже вона.
Якщо людина звертається до ТЦК для оформлення відстрочки або бронювання, але раніше не з’явилася за повісткою, яка надійшла поштою, це не є автоматичною підставою для відмови у відстрочці або броні. Так вважає радник юридичної фірми Gracers Сергій Савинський.
“Сплата штрафу за порушення правил військового обліку, як правило, усуває юридичну перепону для подальшого оформлення. Проте, на практиці можливі труднощі. ТЦК може затягувати процес або вимагати додаткових документів“, – зазначає він.
Формально, якщо всі підстави для відстрочки є та всі необхідні документи подані, ТЦК зобов’язане оформити відстрочку. Навіть якщо ви раніше не виконали вимоги щодо явки, каже Савинський.
Уряд вніс зміни до постанови про бронювання
З 1 грудня бронювання військовозобов’язаних знову відбуватиметься через портал Дія. Водночас усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв. Відповідні зміни Уряд вніс до постанови № 76. 15 листопада Уряд завершив аудит рішень щодо визначення підприємств, установ і організацій критично важливими. За результатами аудиту 95% від всіх критично важливих підприємств зберегли цей статус.
Крім того, у постанові передбачено, що для отримання бронювання від мобілізації працівник мав бути працевлаштованим на підприємство до 18 травня 2024 року. Ті, хто отримав посади після цієї дати, надалі будуть позбавлені статусу бронювання. Про це в ефірі “Київ24” сказав народний депутат і член Комітету з питань економічного розвитку Богдан Кицак. Але згодом у Мінекономіки спростували заборону бронювати працівників, найнятих після 18 травня.