Вчителі у державних школах отримують у середньому 10-15 тисяч грн на місяць. У педагогів, які викладають у приватних закладах, зарплата вища – 20-25 тисяч грн. Рівень заробітку залежить від населеного пункту (у великих містах вчителі отримують більше), досвіду, доплат й можливостей місцевих бюджетів.
Про це у коментарі ЗМІ розповів вчитель української мови та літератури, який 2021 року став переможцем премії Global Teacher Prize Ukraine, Артур Пройдаков. Він пояснив, що в державних школах розмір зарплати педагогів залежить від кількох факторів:
- досвід роботи: вчителі з багаторічним стажем можуть отримувати більшу зарплату завдяки вищим тарифним розрядам;
- класне керівництво: виконання обов’язків класного керівника передбачає доплати;
- доплати за престижність професії: у багатьох регіонах місцева влада передбачає додаткові виплати;
- міські бюджети: у великих містах, таких як Київ та Львів, вчителі часто отримують премії або доплати з міського бюджету.
“Якщо ви працюєте на повну ставку, маєте досвід і додаткові обов’язки, то у державній школі можна заробити 10-15 тисяч грн”, – підкреслив Артур Пройдаков.
У приватних школах ситуація із заробітною платою є кращою. За словами Пройдакова, в такому разі середній дохід педагога становить 20-25 тисяч грн за умови повного робочого навантаження. Приватні школи, зазвичай, пропонують конкурентну оплату праці, щоб залучати кваліфікованих спеціалістів. Окрім цього, вчителі у приватних школах можуть брати участь у різних проєктах, що дозволяє їм отримувати додаткові кошти. Однак сума залежить від регіону, специфіки навчального закладу та обсягу роботи.
Рівень заробітку педагогів також залежить від місця роботи. Наприклад, у великих містах вчителі отримують більше завдяки преміям та доплатам із місцевих бюджетів. У менших населених пунктах розмір зарплати часто нижчий через обмежені можливості місцевих бюджетів.
Додатково зарплата може зрости, якщо педагог долучається до позашкільних проєктів, олімпіад, конкурсів або розробляє авторські курси. На 2025 рік заплановане підвищення доплат вчителям відповідно до змін у законодавстві. Крім того, у Міносвіти планують впровадити диференційований підхід до нарахування зарплат, залежно від кваліфікації, досвіду та результатів роботи педагогів. Ці зміни мають покращити фінансове забезпечення вчителів та підвищити престижність професії.
Україна може втратити понад 100 тисяч вчителів в найближчі роки
Проблема нестачі вчителів набирає обертів в Україні, особливо на тлі повномасштабної війни. За даними дослідження, вчительський склад зменшився на 12% від початку вторгнення. Це близько 40 тисяч педагогів, які залишили професію.
Прогнозоване незадоволення вчителів свідчить про серйозний кадровий дефіцит. Навіть без нових соціальних потрясінь, до 2030 року в Україні бракуватиме близько 108 тисяч вчителів.
Крім того, вчительська спільнота стає старшою: середній вік педагога в Україні – 45 років. Причому понад третина викладачів перебуває у передпенсійному та пенсійному віці.
Нагадаємо, у серпні Міносвіти України порушувало питання щодо підвищення зарплат вчителів. Міністр Оксен Лісовий пояснював, що вчителям мають підняти посадові оклади до трьох прожиткових мінімумів – тобто до 24 тисяч. Таке підвищення відбудеться за умови, якщо у бюджеті знайдуть додаткових 50-60 мільярдів гривень на освіту. Саме така сума, що дорівнює лише одному місяцю видатків на оборону, здатна забезпечити всіх вчителів високими зарплатами на весь рік.
При цьому Оксен Лісовий також розчарував педагогів та вчителів своїм прогнозом щодо підвищення зарплат. Під час візиту на Миколаївщину на початку серпня він заявляв, що під час війни очікувати на зростання окладів не варто.