Депутат Мар’ян Заблоцький радіє припиненню грантової підтримки: де він неправий

Народний депутат Верховної Ради України, Мар’ян Заблоцкий, поділився своєю думкою про припинення фінансування грантових проектів USAID в Україні. Він вказав на неефективність частини цих програм і висловив занепокоєння тим, що більшість коштів йде до приватних американських компаній. Заяви нардепа спричинили жваву дискусію в соцмережах: одні підтримують його позицію, інші — закликають не спрощувати питання. Інформатор розбирався, чому ця тема викликала активні дискусії в соцмережах, ставши головною для обговорення серед українців.

В публікації Заболоцького у Facebook зазначено, що він підтримує призупинення усіх проектів, що фінансуються через Американське агентство міжнародного розвитку, та їх аудит. Заблоцький назвав всі відомі йому програми – “проектами без сенсу” і висловив стурбованість щодо 112 діючих проектів USAID на суму $7 млрд, на його думку, зводяться до організації круглих столів і конференцій, що не мають реального впливу на розвиток країни. Депутат стверджує, що більшість коштів цих грантів не залишаються в Україні, а “осідають” у США, приносячи прибуток приватним компаніям, які виступають виконавцями проектів.

“Більшість цих коштів йдуть на організацію подій, які виглядають як соціальні заходи, але не вирішують реальних проблем. Наприклад, $297 млн були витрачені на комунікаційні проекти, що є безглуздим на фоні поточної ситуації в країні. Росіяни на пропаганду не скупляться, а у нас на ці гроші лише створюють музику і шоу”, – заявив Заблоцький.

Скриншот з посту Мар’яна Заблоцького

Приклади “марнотратства” грантів

Заблоцкий навів кілька конкретних прикладів проектів, що отримали грантове фінансування від USAID. Серед них підтримка музичних гуртів, організація музичних таборів, створення ток-шоу і документальних фільмів, а також культурних подій у різних містах України. Як зазначає депутат, такі проекти, хоч і можуть бути корисними для певних груп, не відображають потреби країни в умовах війни.

“Ми могли б використати ці гроші на щось більш вагоме для відновлення країни, а не на створення реаліті-шоу чи музичних альбомів”, – додав він.

Критика та підтримка

Публікація Заблоцкого викликала бурхливу реакцію в соціальних мережах. Одні підтримали його, погоджуючись з тим, що гранти часто не призводять до реальних змін, а інші звинуватили його в поширенні антизахідної риторики, що відповідає пропагандистським наративам Росії.

Так, наприклад, ексміністр соцполітики Павло Розенко зазначив, що “окрім USAID є ще проекти Світового банку, Ради Європи, ООН, інших країн”, яким також не зашкодить ревізія.

“Чи реально зробити ревізію програм хоча б цих “крупних” донорів? Там буде дууууже багато питань!”, – зазначив Розенко.

Депутат Мар'ян Заблоцький радіє припиненню грантової підтримки: де він неправий 2

Розенко запевняє, що американські гранти – “Це НАШІ З ВАМИ кошти”. І пояснює це тим, що мовляв, виділяються вони на допомогу Україні.

“Немає програми USAID для підтримки ГО “Рога і копита”. Є програма USAID для підтримки України по певному напрямку. І тоді обирається партнер серед ГО який реалізовує цей проект. І ми маємо право знати які проекти реалізуються, ким реалізується, які передбачені заходи, які результати проекту. І я вважаю, що ми повинні мати вплив на оцінку ефективності того чи іншого проекту”, – пояснює Розенко.

Деякі українці в коментарях з ним взагалі не згодні. Вони пояснюють, що це “кошти платників податків США і виділяються вони на конкретні цілі і ними фінансуються конкретні проекти”. Люди обурюються, мовляв, не треба “пхати свого носа не в свій бюджет”:

“А ви яке відношення маєте до коштів донорів? Коли це гроші в бюджет – так, коли це гроші іноземних платників податків, якими фінансуються ГО – ні, це не ваша справа, це справа тих країн, хто ці гроші платить”, – написав голова громадської організації “Пасажири Києва”.

Депутат Мар'ян Заблоцький радіє припиненню грантової підтримки: де він неправий 3

Всі, хто не підтримують Заблоцького, зауважують, що гранти – це основа для розвитку громадянського суспільства. Протистояння цим проектам – це частина великої гри, де на кону не тільки фінансування, а й наша незалежність.

“Замість подякувати американцям за допомогу, вони розповідають як ті не вміють розподіляти гроші на нікому не потрібні проекти. І сміються з тих, хто постраждає через її припинення. Просто невдячні і заздрісні швондери”, – зазначив блогер Ростислав Пелехович.

Депутат Мар'ян Заблоцький радіє припиненню грантової підтримки: де він неправий 4

Пропозиції щодо змін

Заблоцкий не лише критикує поточну ситуацію, але й пропонує ряд змін у системі міжнародної допомоги. Зокрема, він закликає до обмеження витрат на іноземних консультантів до 10% проекту, значно знизити витрати на конференції та круглі столи, а також забезпечити повну прозорість усіх фінансових операцій грантових проектів.

“Ми повинні запитати наших партнерів: де йдуть ці гроші? Місцеві організації мають отримувати більшу частину фінансування, а не іноземні приватні компанії”, — підкреслив він.

Але головна причина того, чому думка Заблоцького викликала такий резонанс в соцмережах – це те, що Заблоцький торкнувся ґрунту, активно розпушеного російською пропагандою. Вона боролася із грантами з важливої ​​причини: всі ці проекти допомагали формуванню країни громадянського суспільства. Тому Росія боролася з грантами у себе, і її агенти боролися з грантами у нас. Всі ці терміни – “соросята”, а також прийоми зведення грантової допомоги до пропаганди ЛГБТ – це ніщо інше, ніж набір тез із російської пропаганди.

Наприклад, як пояснює координатор Громадського руху “ЧЕСНО” Миколи Виговського, ідея про “грантоїдів”, які отримують кошти для пропаганди ЛГБТ-ценностей та інші сумнівні проекти, є частиною інформаційної війни, яку веде Росія проти України. Ці наративи активно використовуються для підриву довіри до західної допомоги. Виговський стверджує, що боротьба з грантами є частиною російської пропагандистської кампанії, спрямованої на дискредитацію таких ініціатив, що підтримують українське громадянське суспільство.

“Гранти борять здебільшого ті, кому їх просто не дадуть в силу обʼєктивних причин. А як не дають, то гори воно вогнем, разом з державою. В сумному підсумку в Україні фактично заблоковано величезний сегмент міжнародної допомоги найрізноманітнішого гатунку, а частина патріотів радісно танцює. При цьому ненависні їм лгбт організації працюють, бо мають доволі диверсифіковані джерела фінансування з європейських коштів Але загалом, звісно, недивно, літера Г (гранти) займає почесне друге місце в абревіатурі LGBTQ”, – додає він.

Депутат Мар'ян Заблоцький радіє припиненню грантової підтримки: де він неправий 5

Додамо, що допис Виговського фейсбук поспішно видалив. Тому він перезалив його ще раз. 

Наслідки для України

Фінансування грантів, зокрема від USAID, було важливим інструментом для підтримки реформ в Україні. Однак нинішні зміни у фінансуванні можуть мати серйозні наслідки для розвитку громадянського суспільства та незалежних медіа.

Співзасновник платформи Prometheus Іван Примаченко зазначає, що однією з найбільших проблем, які виникли в дискусії навколо призупинення допомоги USAID, є зниження рівня цієї розмови з глобальної стратегії до дрібних суперечок про роль громадських організацій. За його словами, на стратегічному рівні ситуація цілком очевидна: Україна втратила важливі зовнішні валютні надходження, які не лише підтримували економіку, а й сприяли реформам у таких критичних сферах, як енергетика, інфраструктура та підтримка соціальних програм: 

“Ці гроші використовувалися для підсилення спроможності держсектору проводити необхідні для перемоги реформи, відновлення енергетики, побудови шкільних бомбосховищ, фінансування програм для ветеранів, ВПО і людей з інвалідністю”.

Також він підкреслює, що вигодонабувачами цієї допомоги були не лише громадські організації, а й українські громадяни та держава:

“Вигодонабувачами допомоги, в першу чергу, були не ГО і місцеві бізнеси, що реалізовували відповідні проєкти, а українські громадяни та держава, які отримували додаткове джерело підтримки”.

Відтак, замороження допомоги USAID є серйозною втратою, яка загрожує негативними наслідками для всієї країни. Примаченко порівнює цей кейс з ситуацією, коли люди зловтішаються через проблеми агроекспортерів або металургів, не розуміючи, що ці проблеми, в кінцевому підсумку, торкнуться кожного громадянина України:

“Зловтішатися проблемами громадянського сектору, що заводив в країну мільярди доларів, це теж саме, що радіти викликаним війною проблемам агроекспортерів чи металургів. Не дуже розумно і дуже контрпродуктивно – адже наслідки цих проблем відчує на собі більшість громадян України”.

Зрештою, він наголошує, що в цій війні ключовим є єдність: “Здається, дехто почав забувати, що в цій війні ми або переможемо разом або програємо разом. Армія, держава, бізнес, громадянське суспільство в нас одні на всіх”. І поразка хоча б одного з цих секторів матиме катастрофічні наслідки для всієї нації, додав він.

Депутат Мар'ян Заблоцький радіє припиненню грантової підтримки: де він неправий 6

Нагадаємо, що ситуація ускладнюється тим, що центри впливу навколо нинішньої влади також фінансують кампанію проти правозахисників, традиційно називаючи їх “грантоїдами” та “соросятами”. Наразі ж грантоїди, які викривали корупцію у владі, залишилися без грантів і можна вважати мету досягнутою. Але це тимчасово.

Ми вже бачимо, що популярні медіапроекти, такі як Бігус та Громадське, вже відчувають наслідки припинення фінансування і почали боротьбу з тиском. На сайті Бігуса висить звернення про донати. Це, ймовірно, збігається з тим, що фінансування популярних медіапроепктів, таких як Бігус чи Громадське також призупинено. Припинення грантів американської допомоги у подальшому може стати серйозною проблемою для боротьби з корупцією та підтримки незалежних журналістів. 

До того ж, Інформатор вже повідомляв про закриття Американського дому у Києві та Одесі, що може бути також пов’язано з рішенням Дональда Трампа. За наданими нам даними, розклад заходів закладу наразі порожній, а спроби зв’язатися з представниками не увінчалися успіхом. Окрім того, всі проєкти USAID у світі були тимчасово зупинені. Хоча Американський дім не є частиною програм USAID, його зупинка вплинула на гуманітарні, культурні та інші ініціативи, що підтримуються США.

Джерело