Відомий ресторатор та шеф-кухар Євген Клопотенко зняв кулінарне шоу в трапезній Києво-Печерської лаври. У своїх соціальних мережах він повідомив, що міг лише мріяти про такий досвід, поки в Лаврі був УПЦ МП. Однак перформанс шеф-кухаря інтернет-користувачі оцінили неоднозначно, багато хто вважає, що це “ганьба українського народу”, а частина підписників навпаки підтримала ресторатора.
Про зйомки різдвяного епізоду кулінарного шоу Євген Клопотенко повідомив у своїх соціальних мережах. Він зазначив, що у випуску йдеться про сакральні українські страви та відродження культури “в самісінькій святині”.
“Раніше, поки був УПЦ МП, я міг про це лише мріяти – трапезна Києво-Печерської Лаври, а ми знімаємо різдвяний епізод про українські сакральні страви і відроджуємо культуру в самісінькій святині. Оу вау!”, – написав Клопотенко.
Проте в коментарях під дописом шеф-кухаря люди поділились на табори. Інтернет-користувачі зауважили, що такі дії викликають обурення серед православної спільноти, а сам храм призначений для молитви, а не для шоу. Ресторатор же зазначив, що насамперед мав мету розповісти людям про справжні традиції Різдва. За його словами, через знищення української культури Радянським Союзом згадки про традиційні різдвяні страви збереглися в архівах церковних переписів.
Також Євген Клопотенко зазначив, що саме в архівах Києво-Печерської лаври він знайшов рецепти унікальних страв. За його словами, відтворення різдвяного столу українців у трапезній палаті відбулось після консультації зі святими отцями.
Які заходи проходять у Києво-Печерській лаврі
З 1 по 25 грудня у Великій лаврській дзвіниці працюватиме резиденція Святого Миколая. Гостям обіцяють теплу святкову атмосферу, майстер-класи та унікальну виставку. Також можна зробити фото і самостійно виготовити новорічні прикраси. У пресслужбі Києво-Печерської лаври зазначили, що діти зможуть, і навіть зустрітися з чудотворцем особисто та зробити пам’ятне фото.
Також на території Києво-Печерської лаври відновлено реставраційні роботи на оборонній вежі Івана Кущника, яка водночас є церквою. Побудована вона коштом Івана Мазепи наприкінці XVII століття разом із кам’яним муром та є частиною фортифікаційних споруд, які оточують верхню Лавру. Оскільки останні відновлювальні роботи на вежі проходили 50 років тому, у 2021-му почалася реставрація пам’ятки, яку довелося зупинити через війну.