Приблизно 20% українських компаній після 15 листопада втратять можливість надавати відстрочку від мобілізації працівникам. Після державного аудиту у підприємств заберуть статус “критично важливих”. Згодом критерії для бізнесу стануть жорсткішими.
Саме велика кількість заброньованих працівників не задовольняє владу. У статті “NV Бізнес” високопосадовець з команди президента на правах анонімності заявив, що кількість людей, які отримали відстрочку від мобілізації на підприємствах, становить півтора мільйона осіб. Він додав, що за лише останні пару місяців ця кількість зросла вже вдвічі. Також посадовець зазначив, що кількість заброньованого персоналу на підприємствах військової промисловості та енергетичного сектору зі 100% знизиться до 70%-80%.
“Підприємства побоюються, що ТЦК просто стане біля входу й мобілізує більшу частину співробітників, оскільки термін дії статусу завершився. Вся робота зупиниться”, – зазначає високопосадовець.
Саме обурення Зеленського кількістю заброньованих працівників і стало причиною призупинення надання відстрочки для підприємств. На одній з нещодавніх нарад, за версією “Економічної правди”, президенту також повідомили про 1,5 млн осіб. Після цього 8 жовтня 2024 року Кабінет Міністрів України призупинив процес оформлення бронювання для бізнесу. Саме тоді уряд ухвалив протокольне рішення, яким частково зупинив процес до 15 листопада 2024 року.
Також урядом було прийнято ще одне рішення, яке передбачає анулювання військовозобов’язаним відстрочок від призову “в разі виявлення фактів необґрунтованого бронювання”. У статті “NV Бізнес” наголосили, що вже виявлено приблизно 40 тис. військовозобов’язаних, які заброньовані з порушеннями.
“До переліку критично важливих підприємств, ймовірно, більше не зможуть потрапляти компанії, які виплачують своїм працівникам менш ніж 19 тис. грн на місяць”, – йдеться у статті.
Анулювати бронювання
У середу, 23 жовтня, Кабмін дозволив скасовувати бронювання в Україні. Тепер, згідно з внесеними урядом змінами, орган, який видавав перший дозвіл на отримання статусу “критичного підприємства”, буде змушений провести його “переатестацію” на відповідність критеріям. Після чого цей самий орган ухвалить рішення: критичний бізнес чи ні.
Раніше ж процедурою бронювання працівників можна було скористатись через Дію. Однак 20 жовтня стало відомо, що ця функція також призупинена.