Мобілізація в Україні: кому зі студентів не світить відстрочка

В Україні є категорії населення, які мають право на відстрочку від мобілізації. Серед них – студенти. Проте не всім претендентам на освіту належить відстрочка під час воєнного стану, бо є винятки, уточнює ТСН.

Право на відстрочку мають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою навчання. Водночас вони мають здобувати рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень у послідовності. Також право на відстрочку мають докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Хто зі студентів не має права на відстрочку

Здобувач освіти, який буде вважатися таким, що порушує послідовність освіти, відповідно втрачає право на відстрочку. Йдеться про такі випадки:

  • якщо має диплом фахового молодшого бакалавра та вступив для здобуття освіти рівня кваліфікованого робітника (тобто спустився на рівень нижче); 
  • з наявним дипломом магістра вступив для здобуття освіти за іншою спеціальністю на бакалавра чи магістра; 
  • був раніше відрахований під час здобуття освіти та заново вступив на той самий рівень здобуття освіти (замість поновлення на навчанні). 

Також втрачають право на відстрочку студенти іноземних закладів освіти. Іноземні заклади освіти не мають української ліцензії та не здійснюють освітню діяльність в Україні, отже і не мають доступу до ЄДЕБО. А тому сформувати довідку здобувача освіти з відомостями про дотримання умов послідовності поточної освіти для них неможливо.

Чи мобілізують під час вступу на магістратуру

Мобілізація студентів можлива у період між навчанням. Тобто якщо людина завершила навчання на бакалавріаті, але ще не була офіційно зарахована до магістратури. Навіть українців, які безперервно та поетапно здобувають освіту, у цей невеликий проміжок часу закон від призову не захищає.

Від моменту отримання диплома бакалавра до моменту зарахування навчальним закладом здобувача освіти на магістратуру проходитиме певний час – місяць-два. Тому для ТЦК та СП відсутність довідки здобувача освіти з ЄДЕБО є підставою для призову військовозобов’язаного на військову службу у цей період.

Така особа є абітурієнтом чи вступником, але не здобувачем освіти. Отже, довідка з ЄДЕБО не буде відображати інформацію щодо здобувача освіти про поточне навчання, доки не буде наказу про зарахування.

Нагадаємо, що дія відстрочки від мобілізації завершується 9 листопада і потребує оновлення. Це пов’язано із новим указом президента України про продовження мобілізації на 3 місяці з 10 листопада. Подача документів до ТЦК можлива особисто, поштою або через електронний кабінет, коли це стане доступним. Важливо діяти завчасно, щоб уникнути ризику призову. 

Хто має право на відстрочку: актуальні категорії громадян на листопад

На тлі подовження воєнного стану відстрочку з мобілізації можуть отримати заброньовані за законодавством особи. Заступник начальника обласного ТЦК та СП Максим Стужук у коментарі Інформатору нагадав, що право на відстрочку мають учителі, люди з інвалідністю, багатодітні батьки, опікуни, студенти, усиновлювачі, а також ті, хто втратив на війні близьких родичів. Увесь перелік зазначений у статті 23 Закону про мобілізацію.

Нагадаємо, в Кабміні визначились, як будуть виглядати сформовані через Оберіг повістки від ТЦК. Кожна повістка буде сформована за допомогою реєстру Оберіг, вона матиме свій QR-код.

Також Інформатор писав, що в Україні велика війна триватиме понад тисячу днів. Це виходить з продовженого Верховною Радою воєнного стану і мобілізації до лютого 2025-го. 

 

Джерело